• 05 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שדה בריר: מאבק שנמשך 30 שנה, כי''ל לוחץ להגביר את הכרייה

ראש עיריית ערד: ''למה כשמשרד הבריאות הביא מומחה בלתי תלוי מחו"ל, שצפה עלייה באחוז התמותה, זה לא עוצר הכל? משרדי הבריאות והביטחון מתנגדים. יש באזור בסיס צה"ל ומדברים על הקמת העיר כסיף"

צילום: דוברות הכנסת

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

"עד שלא יוכרע הליך התכנון, אי אפשר להעלות טרקטור לשדה בריר. צריך הנחיות של המשרד להגנת הסביבה ושל משרד הבריאות, ועד שעל סמך זה מוסדות התכנון לא יכריעו, שום תוכנית לא מאושרת ולא מקודמת", כך הבהיר היום יוסי וירצבורגר, מנהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה לוועדת הפנים בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' שדנה בכריית הפוספטים בשדה בריר, על רקע לחציה של כי"ל להרחיב את הכרייה למרות המחיר הכבד שישלם הציבור. את הדיון יזמו הח"כים סעיד אלחרומי, אלכס קושניר וקרן ברק. 

גם עו"ד אפרת ברנד ממינהל התכנון ציינה: "עד שלא יהיו הנחיות ותסקיר השפעה על הסביבה, התוכנית לא תוכל להתקדם. במסגרת בג"ץ המדינה התחייבה שעד שיוחלט על מתווה והנחיות מה אמור לכלות תסקיר השפעה על הסביבה ואיך, התוכנית לא תקודם. ההיבט הבריאותי בראש מעייני מינהל התכנון. יו"ר הוועדה ח"כ חיימוביץ': "אבל נקבע תאריך – 26 ליולי, לוועדת העורכים. כלומר התכנון נמשך".

​​​​​​​סיון כהן אביטן, יו"ר הוועדה לאיכות סביבה בעיריית ערד: "ופרקים מסוימים מהתסקיר כבר מוכנים. הכל הפוך בסדר". עו"ד ברנד: "סדר הדברים כפי שצריך להיות על פי חוק. אולי ועדת עורכים מתכנסת, התסקיר בשלב מקדמי ואי אפשר להתקדם עד שהמתווה לבחינת היבטים הבריאותיים לא יושלם".

ח"כ חיימוביץ' לפרופ' איתמר גרוטו: "מה עמדתכם במשרד הבריאות לגבי עמדת משרד האנרגיה לכך שאין צורך בתסקיר בריאות לגבי אישור הכרייה בשדה בריר?" פרופ' גרוטו: "אנחנו במשרד הבריאות מנסים להוביל מהלך של הכנסת תסקיר השפעה על הבריאות". ח"כ חיימוביץ': יש לי הצעת חוק בנושא לחובת תסקיר בריאות לפרויקט  של בנייה ותשתית".

פרופ' גרוטו: "גם איכות חיים. העמדה הזו כרגע בדיון. התחלנו לעבוד, נכנס הבג"ץ וזה נתקע. אנחנו רוצים תסקיר השפעה על הבריאות, לא רק בהיבט של זיהום אוויר, אלא גם קרקע ומים. עמדתנו עדיין לא הוצגה. יש מנכ"ל ושר חדשים. יש גם שיקולי מדיניות. יש לנו דעה כאנשי מקצוע אבל בסוף המדינה צריכה להחליט". 

וידאו: הדיון בוועדה (צילום: דוברות הכנסת)
​​​​​​​


ח"כ חיימוביץ': "עלתה סוגיה של חוסר ידע באשר לעתודות הפוספטים. כמה פוספטים יש למדינה?" יוסי וירצבורגר, מנהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה: "נציגת עיריית ערד צודקת שלפני 10 שנים למדינה לא היה ידע. היום יודעים. אוכל להעביר לוועדה את הנתונים".

חיימוביץ': "כמה מהחומר המופק משמש לשוק המקומי וכמה ליצוא?" וירצבורגר: "94% משמש לייצוא". ח"כ חיימוביץ': "אז כל הזיהום הזה הוא בשביל ייצוא". וירצבורגר: "המדינה גם מייצאת". חיימוביץ': "חשוב הייצוא, אבל כשאתה משתמש במשאב טבע מתכלה, וחברה פרטית גורפת רווחים על חשבון פגיעה בסביבה ובבריאות, אז מותר לשאול אם זה כדאי".

חיימוביץ': כלומר כל הזיהום שאנחנו סופגים זה בשביל ייצוא לאחרים. 

נציג האנרגיה: ''מעולם אף אחד לא אמר, מדובר על כמויות מעל 90% לייצוא''. 

חיימוביץ': ''תראה, חשוב הייצוא וחשובה התעשייה. אבל כשאתה משתמש במשאב טבע מתכלה של המדינה שלנו ואתה מייצא אותו ויש חברה פרטית שגורפת את הרווחים על חשבון פגיעה בסביבה ובבריאות אז כן שואלים את השאלה- האם זה כדאי?

ח"כ רם בן ברק: "יש משימה לאומית ליישב את הנגב. יד אחת רוצה ליישב, והיד השנייה גורמת שלא ירצו לגור שם".
ח"כ טלי פלוסקוב: "לא מבינה למה אי אפשר לשים נקודה בסוף משפט. יש חלופות. אני רוצה להסתכל בעיני נציגי המשרד שאומר שמותר חלילה לכרות, ואז מישהו יהיה חולה. תושבי ערד ואנחנו נמשיך להילחם נגד הדבר הזה. נשב שם יום ולילה ולא ניתן לאף טרקטור לעלות".

ח"כ סונדוס סאלח: "יש צפצוף על הנחיות משרד הבריאות. השיקול הכלכלי גובר על הכל. כשמדובר באוכלוסיות מוחלשות זה קל. צריך לעצור את המשך העוול הסביבתי. נעשה כאן שימוש במשאבים שהולכים ומתכלים. יש גם פגיעה בבתי גידול. אנו רוצים לשמוע על חלופות, על כריה תת קרקעית וריחוק מאוכלוסיות".

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו: "זהו המאבק הסביבתי הארוך ביותר. הוא מתנהל כבר 30 שנה. הקירבה של המכרה לערד הוא קילומטר וחצי. הררי אבק. מישהו חולק על הנחיות הקורונה? למה כשמשרד הבריאות הביא מומחה בלתי תלוי מחו"ל, שצפה עלייה באחוז התמותה, זה לא עוצר הכל? משרדי הבריאות והביטחון מתנגדים. יש באזור בסיס צה"ל ומדברים על הקמת העיר כסיף". 

ח"כ חיימוביץ' סיכמה: הוועדה דורשת ממשרדי הממשלה לעצור כל קידום של תוכנית הכרייה בערד וסביבתה, ולפעול בצורה נחרצת ותקיפה להפסקת הנזק הסביבתי הנורא בנגב המזרחי ולהחזיר את התמ"א למועצה הארצית. הוועדה מבקשת ממשרדי הגנת הסביבה והבריאות להעביר תוך שבועיים הנחיות משותפות לביצוע התסקיר הסביבתי והבריאותי שכולל בתוכו את ההתייחסות הבריאותית. הוועדה רשמה לעצמה את הודעת נציג משרד האנרגיה יוסי וירצבורגר בדיון ואת הודעת נציגת מנהל התכנון כי כל עוד לא יפורסם תסקיר השפעה על הסביבה כולל היבטים בריאותיים בפרויקט שדה בריר לא ניתן יהיה להתקדם עם הפרויקט. הוועדה דורשת מחברת כי"ל בהמשך לדבריה של נציגת החברה בדיון להעביר לידיה תוך שבוע נתונים אודות תחלואת הסרטן בקרב עובדי החברה".

תגובות

End of content

No more pages to load