• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כתבת וידאו: ''לא נוכל לשרוד עוד סגר, ניאלץ לסגור''

הם צעירים, מלאי כישרון ומרץ , אך המדינה הביאה אותם לכדי ייאוש: מסעדנים בסינמה סיטי פתחו מקומות מדהימים, אך המדיניות המבולבלת של הממשלה בניהול משבר הקורונה פגעה בהם קשה. שמענו מהם על הקושי לשרוד

חלק מהעסקים העדיפו לא לחזור מחל''ת (צילום: דני בלר)

משבר הקורונה פגע פגיעה אנושה בכלכלה הבאר שבעית: כ-22,000 מובטלים, זינוק של כמעט 500% אחוזים באבטלה, מספר גדול של עצמאים ויזמים העומדים בפני קריסה. גם מתחמי הקניות והבילוי הגדולים בב''ש נאלצים להתמודד עם גזירות הממשלה המנופחת, שנדמה כי אין בה מפקד שיוביל את המשבר, אלא אוסף של שליפות מהמותן ולא מעט מלחמות אגו על הקרדיט.

מתחם הסינמה סיטי בבאר שבע עובר ימים לא קלים: גל הקורונה הראשון אילץ אותו לסגור כמעט כליל כשהוא פעל רק חודשים מעטים, הגל השני כבר מאיים עליו שוב. בתי הקולנוע נסגרו, המסעדות ובתי האוכל נאלצים להתמודד עם הוראות מבולבלות, דרקוניות, שלא מתחשבות כלל באופיו של המקום. מאחורי כל בית קפה ריק עומד יזם, בעיקר יזמים צעירים, שהשקיע את כספו הפרטי בהקמת מסעדה, פאב, ביסטרו או בית קפה. 

וידאו: מסעדנים בסינמה סיטי מדברים על משבר הקורונה (צילום ועריכה: דני בלר)

כאשר מתחם סינמה נפתח בנובמבר 2019, איש לא שיער, איש לא שיער כי תוך חודשים ספורים ישראל תיסגר בשל מגפה מסתורית. סינמה סיטי הוא מתחם ענקי: 50,000 מ''ר על פני 3 קומות. 24 אולמות קולנוע, מתחם הופעות של זאפה, מסחר, חללים פתוחים הפונים אל נחל באר שבע וחלל פנימי ממוזג. זהו מתחם נמצא בבעלות משותפת של חברת י.ח. דמרי (80%) ורשת סינמה סיטי (20%). בנייתו עלתה כחצי מיליארד שקלים ונמשכה מספר שנים, מתוך ראיה של העתיד של באר שבע, כמטרופולין של הדרום. כנגד מי שטענו שזה ''יותר מדי'', היו מי שהסבירו כי במאה ה-21 באר שבע ראויה כבר לטוב ביותר. לא צריך לנסוע למרכז על מנת לראות עולם. יש לנו את זה כאן, אפילו מרחק הליכה מהשוק העירוני. 

קפה ללוש. מעדיפים לקוות לטוב (צילום: דני בלר)

''עכשיו סיימתי שיחה עם הרואה חשבון, הייתי צריך להעביר לו פרטי חשבון והוא רצה לדעת איזה חשבון עדיין לא מעוקל. אני לא יודע מה יהיה, אבל מהבוקר עברו כאן רק לקוחות'', מספר בעל עסק צעיר במתחם. ''קיבלנו קצת אוויר לנשימה מהבעלים בנושא שכר הדירה, אבל שאר ההוצאות רצות רגיל''. בשעת אחר צהריים מוקדמת סינמה סיטי כמעט נטוש. משרד הבריאות נתן הוראה לסגור מיידית את בתי הקולנוע ואת מתחם ההופעות, אבל המסעדות ובתי הקפה פתוחים. אלא שאפקט הפחד שמשדרת הממשלה מקרינה על המתחם ואנשים לא מגיעים, למרות שמדובר במקום גדול, מרווח, נוח. חלק מהעסקים בחרו שא לחדש את הפעילות, אחרים פתוחים, אך ללא קהל. ההודעה על סגירת עולם התרבות פגעה בפעם השניה בסינמה סיטי. 

המקום עצמו מרשים. הגודל, הרמה, ההיצע. הוא נבנה עם מחשבה לעתיד, כמקום הראוי למטרופולין. בבאר שבע התחרות על לבו ועל כיסו של המבלה קשה, שלא לומר אכזרית. כאן פשוט מצאו איזו נוסחה מנצחת ביצירת אווירה נכונה. אבל זהו כבר משבר הקורונה השני הפוקד את המקום וסוגר לו את העוגנים שלו: אין קולנוע. 24 אולמות חדישים עומדים דוממים. בקומה למטה, שקט. יותר מדי שקט. שקט עצוב. 

נכון לסוף שבוע זה, אין עדיין מתווה פיצוי או החלטה שתתן וודאות ליזמים, למסעדנים, לאנשי התרבות. הממשלה היא המחליטה על ההגבלות, לא אחת בצורה מבולבלת. רק השבוע המשרד לשמירה על הסביבה החליטה על הצמצום בשימוש ברכב פרטי, בעוד שמרד התחבורה הגביל את תנועת התחבורה הציבורית. בלילה החליטה שלא יהיו מגזנים באוטובוסים, בבוקר שינתה את ההחלטה. ראש הממשלה אוהב לספר כי הקצה 100 מילארדי שקלים לבעלי העסקים, אלא שעצמאים קיבלו במקרה הטוב, סכומים של 3,000 שקלים.

ג'פניקה. הסניף מרווח, ההגבלה זהה למקום קטן (צילום: דני בלר)

יזמים פרטיים נתנו אמון גדול ונטלו סיכון בהקמת מתחם ענקי במקום שאינו תל אביב. מסעדנים צעירים לקחו הלוואות וגייסו מימון כדי להקים בבאר שבע מקומות שלא היו מביישים את ניו יורק או פריז. הכל כמעט נטוש. זה לא שמסוכן לבוא. נכון לרגע זה, אין כל מניעה לבוא למקום, אבל כאשר הממשלה זורה בילבול ופחד, האנשים נשארים בבית. נכון לרגע זה, אין מתווה של פיצוי או סיוע, אלא רק גזירות על גבי גזירות.

החשש מסגר נוסף

בתי הקפה והמסעדות במקום נבנו ברמה הגבוהה בארץ, עד הפרט האחרון. בשביל הזכיינים, זה היה להשקיע את הנשמה ובעיקר - את הכיס. ''אם יהיה סגר נוסף, לא נוכל לשרוד'', אומר גדי מרדכייב, מבעלי קפה נמרוד. רשת בתי הקפה החליטה לסגור לאחרונה, בשל ההפסדים שצברה בשל משבר הקורונה, אך הזכיינים בבאר שבע, ביחד עם בעלי הסינמה סיטי, החליטו להשאיר את הסניף הבאר שבעי פתוח. מקום גדול, מרווח, עם מתחם פתוח שפונה לנחל באר שבע. גדי לא שיער כי זמן קצר אחרי שהמקום נחנך, הוא יעבור משבר כל כך גדול. בית הקפה נקרא על שמו של נמרוד שגב ז''ל, שנהרג בלבנון, ועד למשבר הקורונה, נהנה ממבקרים רבים. 

גדי לא יודע מה יהיה וכמו רבים אחרים, אינו מבין את המדיניות של משרד הבריאות. למשל, ההגבלה של 20 איש בתוך בית הקפה - ו-30 בחוץ, אך מציית להוראות. לדבריו, גם אם אין בעיה להגיע למתחם, אנשים לא תמיד מגיעים, בגלל חשש. המסרים של הממשלה יוצרים פחד ובילבול ואנשים חוששים ונשארים בבית. לא חרמק ממנו נמצא הבניף של ג'פניקה. מרקו זיתונה, אחד הבעלים, הגשים חלום כשפתח את הסניף של רשת המסעדות האסיאתיות. גם הוא לא יודע מה צופן לו העתיד. הוא, כמו יזמים אחרים, השקיע במקום מכספו. 

קומת הקרקע של סינמה סיטי (צילום: דני בלר)​​​​​​​

גם בעלי המסעדה השכנה, סדפה, סלאם עבדל רחמאן, השקיע את הנשמה במסעדה מרווחת, יפהפיה, עם תפריט מזרח תיכוני. הוא העתיק את מגוריו מעכו לבאר שבע. ''יש לי אמונה גדולה בבאר שבע. קורים פה דברים נפלאים, זאת עיר מעניינת, עם אנשים מעניינים ואוכל מעניין. פתחנו פה כי ראינו פוטנציאל אדיר''. ואז באה הקורונה. תחילה, בגל הראשון, נאלצו לסגור. כעת, בגל השני, הם נאלצים להתמודד עם הוראות כמעט דרקוניות, שכן המסעדה מאוד מרווחת והשולחנות רחוקים דיים אחד מהשני. גם כאן, כמו במקומות האחרים, מעט מאוד אנשים, חלקיק מהפוטנציאל האדיר של המקום. אלמלא הקורונה, המסעדה הייתה שוקקת חיים, כפי שקרה בתקופה שקדמה לסגר הראשון. כמו המרואיינים האחרים, אין מי שיסייע לו, כי למקום אין עדיים שנה. גם הוא הביא כסף מהבית ולא חסך בהקמת מסעדה מרשימה: תקרה גבוהה, גוונים של עץ, מוזיקה מזרח תיכונית חרישית ברקע ומנות על טהרת הדגים, הבשרים והסלאטים המזרח תיכוניים.

בצמוד אליו, יושב הביסטרו קפה לה-לוש. רוזי זוהר, מנהלת המקום ורינת, הבעלים. הביסטרו נראה כאילו נלקח מהווסט וילג' בניו יורק, או אחת מבירות אירופה. אלב הקורונה. גם כאן, יש תחושה שאין מפקד לאירוע, שאין מי שיתחשב בבעלי העסקים, שהפיצויים מעטים ולא לכולם. ועם זאת, הן מנסות לשמור על אופטימיות. גם כאן מדובר במקום מרווח, מושקע, שאלמלא הקורונה, היה שוקק חיים. 

הנהלת הסינמה סיטי הולכת לקראת בעלי העסקים - מנסים לצלוח ביחד את המשבר הגדול

הבעלים והנהלת המקום מודעים היטב למשבר הגדול. הנם מסייעים היכן שרק ניתן, כפי שקרה למשל עם קפה נמרוד - הרשת הארצית החליטה לסגור, בסינמה סיטי בבאר שבע החליטו לסייע ליזמים להמשיך לפעול. הרי המתחם ענקי וגם אם יפקדו אותו רבים, עדיין ניתן לשמור על מרחקים, לשבת על המרפסות המשקיפות לנחל באר שבע, להפקיד על ריחוק באולמות. 

לא רק הסימנה סיטי במצב הזה: כל המקומות התרבות בבאר שבע קיבלו השבוע את הבשורה הקשה. בלי וודאות, בלי עזרה כמו זו שניתנה במדינות אחרות, כל היופי הזה עלול להיעלם.

עמירם בנט, מנכ"ל מתחם סינמה סיטי באר שבע: "מתחם הסינמה סיטי נערך בחודשים האחרונים באופן מוקפד ביותר לכל הנחייה שלא תגיע. פתחנו את שדרת המרפסות שלנו והגישה למסעדות נוחה ובטוחה. המסעדות במתחם נמצאות בחללים גדולים, המרחקים בין שולחן לשולחן הם גדולים ומאפשרים את הריחוק הנדרש ממילא. בעלי המסעדות שלנו הם ברובם חבר'ה צעירים ואנו מסייעים להם ככל הניתן. בתקופת הסגר הנהלת המתחם הקפיאה לכלל הסוחרים את השכירויות ודמי הניהול. אנו הופכים את העולם כדי לסייע להם, אבל ההנחיות פשוט מוגזמות. אנו ערוכים לקליטת סועדים וקונים במתחם ונמשיך להקפיד באופן מוחלט על ההנחיות לטובת השמירה על בריאותם של המבקרים".

תגובות

End of content

No more pages to load