• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

261 חולי קורונה בב''ש, 1,313 בבידוד, עיקר החשש הוא מקריסה כלכלית

המשבר הכלכלי החמור מפחיד יותר מהקורונה: הבטחות שר האוצר לפיצוי נתקלו בחוסר אמון. עם 22,000 מובטלים בב''ש, מאות עסקים בסכנת סגירה, הקולות לצאת למחאה גוברים ועימם החשש להפרות סדר על רקע המצב הכלכלי

בדיקת קורונה במתחם היבדק וסע (צילום: דוברות מד''א)

בבאר שבע יש, להיום, שישי, 261 חולי קורונה מאומתים. מתחילת השבוע נוספו בבאר שבע 78 חולים חדשים.  במחלקה לחולי קורונה וביחידה לטיפול נמרץ קורונה בסורוקה מקבוצת כללית, מאושפזים כעת 19 מטופלים: 7 במצב קשה, מתוכם 4 מונשמים, 5 במצב בינוני והיתר קל. מספר מבודדי הבית בבאר שבע עלה באופן ניכר והוא עומד כרגע על 1,313 איש. 87 אנשי צוות בסורוקה שוהים בבידוד. 

במתחמי היבדק וסע של מד"א ברחבי הארץ בוצעו 165,504 בדיקות.8,639 נדגמו בבאר שבע. על פי הצורך והדרישה מפעיל מגן דוד אדום מתחמים ניידים נוספים ברחבי הארץ. ההגעה למתחמי היבדק וסע הינה באמצעות הפנית רופא מטפל מקופת החולים.

ד"ר אורי גלנטה, מנהל המחלקה לחולי קורונה בסורוקה: " מגמת העלייה במאובחנים בארץ בכלל ובאזור הדרום בפרט הביאה איתה גל של אשפוזים בהתאמה.  ללא כל קשר לסגר שמוכרז על מקום כזה או אחר, חשוב שהציבור יפעל על פי הכללים והנחיות משרד הבריאות. הקפדה על כך היא קריטית למניעת הידבקות והפצה של הנגיף. אני חושש שבשבועות הקרובים נראה את ההשלכות של ההדבקויות מהשבועיים האחרונים. הזינוק במספר המאובחנים והחולים נותן את אותותיו ואנו עדים לעליה במאושפזים במצב בינוני וקשה. חשוב לזכור שבית החולים עובד במסגרת של שגרה ומטפל בתחלואה הרגילה ובתחלואת הנגיף. שמרו על עצמכם כדי שנוכל לשמור עליכם".

גרף: תמונת המצב העדכנית - עם מוקדי התחלואה (מקור: מרכז השליטה הלאומי למאבק בקורונה)

המשטרה מסתירה את היקפי האכיפה: כמה מקומות בילוי נקנסו באמת בב''ש?

על פי אמות המידה של משרד הבריאות, בעיר באר שבע נדרשת יותר אכיפה. עם זאת, במשטרה אמנם מציינים כי נערך מבצע רחב היקף במקומות הבילוי, אבל המשטרה אינה מוכנה לגלות כמה דוחות ניתנו ובאיזה מקומות. אם לשפוט לפי הנוכחות בשטח, השבוע, בקריית הממשלה, השוטרים אמנם פונים למי שלא עוטים מסכה, אבל לא מונעים תורי ענק ליד הבנקים והחנויות. 

גם אם באר שבע אינה אחת הערים המוגדרות מוקד תחלואה, החשש מפני הידבקות עשה את שלו: התחבורה  הציבורית פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ומתירה רק 20 נוסעים באוטובוס, אבל רבים מדירים את רגליהם מהאוטובוסים והתחנות. מה גם, שהקווים מפסיקים את פעולתם בשעה 22:00. 

העצמאים אינם מאמינים לנתניהו וכ''ץ, ראש הממשלה מנסה למנוע את ההפגנה בכל מחיר

עיקר החשש בבאר שבע הוא פחות מהתחלואה, ויותר מפני ההשלכות הכלכליות שלה: בעיר יש כבר 22,000 מובטלים (מקרב השכירים) ומספר בלתי ידוע של עצמאים ועובדי פרילאנס שנותרו ללא עבודה, אך אינם מוגנים. אתמול, חמישי, הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר על תוכנית סיוע רחבת היקף, על פיה ינתנו לעצמאים מענקים חודשיים של ''עד 7,500 שקלים'' ועסקים יפוצו על הנזקים. בפועל, רבים משוכנעים, על פי ניסין העבר, כי מדובר בניסיון לעכב את המחאה הציבורית.

אחד החששות הגדולים בממשלה הוא מפני מחאה ציבורית גדולה, שעלולה לפרוץ בעקבות קריסתם של ענפים שלמים ומצוקתם של עובדים רבים. על פי שר האוצר, סכומים של ''עד 7,500 שקלים'' אמורים להיכנס לחשבונות הבנק של מי שהגישו בקשה לסיוע בסבב התחלואה הקודם. לכל היותר, האחרונים אמורים לקבל את הכסף ביום רביעי. בנוסף, הכריז לאחרונה שר האוצר כי יוקדם תשלום מענק העבודה וישולם בתשלום אחד, מיד עם הגשת הדוח.

שוטרים מסיירים במוקדי בילוי. המשטרה לא מוסרת את היקפי האכיפה (צילום: משטרת ישראל)

אלא שעצמאים רבים, ששיגרו כבר את הדוחות השנתיים לפני שבוע ויותר, אומרים כי בבדיקה באיזור האישי באתר מס הכנסה, מראה כי הדוחות טרם נקלטו. אכן, קליטת הדוחות הינה תהליך שאורך זמן ולא כפי שטוען שר האוצר.

בקרב העצמאים, העוסקים הזעירים, עובדי הפרילאנס ועובדי הענפים שנפגעו, לבין הממשלה, יש צהליך מתמשך של אובדן אמון, שעלול להתפתח בקרוב למצב של מחאה נרחבת. במל''ל ובמשטרה נערכים מאז פרוץ מגפת הקורונה לתרחיש קיצון ולא בלתי אפשרי, של מרי אזרחי וביזה, שיפרצו בעקבות ממדי האבטלה הגדולים והיעדר פתרונות מעשיים לעסקים הקורסים.

אחת הדרכים שנבחנו במל''ל היא ''ניהול תודעה'' - דיברור והעברת מסרים לציבור, במגוון אמצעים. אלא שלאחרונה אצון חלקים בציבור נסדק: פרסומים מביכים על בכירים שבאים בדרישה לציבור לעמוד בתקנות בעוד הם מזלזלים בהן. אכיפת יתר של חבישת המסכות, לעיתים תוך הפעלת אלימות שלא לצורך. היעדר שקיפות באשר לנתוני האכיפה הרשותיים. הוראות סותרות, מבולבלות ומבלבלות.

משטרה במקום בילוי (צילום: משטרת ישראל)​​​​​​​

הדרך לחוסן אזרחי במשבר הקורונה עוברת דרך מתן וודאות כלכלית, אך ממשלת ישראל, אחת הגדולות והבזבזניות בתולדות המדינה, מצטיירת כאומרת דבר אחד ועושה אחר: הסיוע לעצמאים הוא מן הנמוכים ויש אי אמון גדול לגבי חביל הסיוע החדשה. היום, שישי, אמור ראש הממשלה לפגוש את נתוני ארגוני העצמאים בשעה 15:00. הארגונים, מצדם, יחליטו אם לקיים את המחאה הגדולה מחר בתל אביב או לתת הזדמנות עד יום רביעי, על מנת לראות אם הסיוע שהובטח, אכן ישולם במועד וללא בירוקרטיה.

ללא פתרון כלכלי, כמיליון מובטלים עלולים לצאת לרחובות ולהפסיק לציית להוראות, בגל מחאה בעיצומו של המשבר הכלכלי החמור בישראל. 

תגובות

End of content

No more pages to load