• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מי מנסה להשתיק את מחאת העובדים הסוציאליים בב''ש?

בפעם השנייה בתוך כשבוע, הפגינו מאות עובדים סוציאליים מב''ש והנגב, הפעם ברחבת קריית הממשלה. גם הפעם, באופן תמוה ובניגוד לעמיתיהם במרכז, נאסר עליהם להתראיין. מי מנסה להוריד אותם מהמחאה?

הפגנת העו''סים בב'ש (צילום: דני בלר)

מאות עובדים סוציאליים מבאר שבע והנגב הפגינו הבוקר, בפעם השניה בתוך שבוע, הפעם ברחבת קריית הממשלה. גם הפעם, באופן תמוה, המפגינים קיבלו הוראה חד משמעית לא להתראיין. גם על מטופלי אגף הרווחה שבאו להזדהות ולהפגין, נאסר לדבר. גמנו בפעם הקודמת ובניגוד להפגנות בערים אחרות, ההפגנה הייתה מבולבלת, לא מאורגנת, מסריה לא ברורים.

וידאו: הפגנת העוס''ים בב''ש (צילום: דני בלר, מתוך השידור החי)

מאות עובדים סוציאלים הפגינו הבוקר בקריית הממשלה בב''ש, בםען השניה בתוך שבוע.

Posted by ‎ברנז'ה באר שבע והנגב‎ on Saturday, July 18, 2020


העובדים הסוציאלים שובתים מזה שבועיים, בדרישה לשפר את תנאי עבודתם. אין מחסור בתקנים: פשוט פחות ופחות פונים למקצוע. למעשה, 1,000 תקנים של עובדים סוציאליים פנויים - ואיש אינו מאייש אותם. הסיבה טובה: עובד סוציאלי לומד כשלוש או ארבע שנים. כשהוא מתקבל לעבודה, שכרו ההתחלתי עומד על פחות מ-6,000 שקלים. באגף רווחה רשותי, הוא יצטרך לטפל במאות תיקים במקביל. 

וכאן לא מסתיימים הקשיים: עובד סוציאלי אינו מגיע לעבודה ב-8 בבוקר והולך הביתה ב-4 אחה''צ: הילד בסיכון, האישה המוכה, מתמודד הנפש, קורבן האונס, המכור, המשפחה מחוסרת האמצעים - קשייהם נמשכים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. באר שבע, בנושא הרווחה, היא עיר לא קלה: למעלה מ-22,000 מובטלים, אחוז גבוה של משתכרים מתחת לשכר מינימום, שכונות מוזנחות פיזית וחברתית - כל אלה מהווים סיר לחץ, שעלול להתפוצץ בכל רגע. בחזית הטיפול במצוקה, עומדים העובדים הסוציאלים, כאשר כל אחד מהם מטפל במאות תיקים. הסיכוי שהוא יוכל לתת טיפול הולם נמוך. זאת ועוד: העובדים הסוציאלים נתונים לאלימות, בין אם מצד מטופלים, משפחות מטופלים או סביבת המטופלים. 

במטה המאבק הארצי של העובדים  הסוציאלים אומרים כי לא הם אסרו על ראיונות בב''ש. במקומות אחרים בארץ מאפשרים לעו''סים להתראיין ולספר את המצוקות שלהם. בבאר שבע ישנה תופעה מטרידה של השתקה, במיוחד כאשר מדובר בקבוצות מוחלשות. אפילו המטופלים קיבלו הוראה לא לדבר לא לדבר עם התקשורת במהלך ההפגנה. אחרי ההפגנה ושלא למצלמה, סיפרה לנו  עו''סית, כי מדובר בעבודה שוחקת, שלא זוכה להערכה. ''אני מקבלת כ-6,000 שקלים לחודש ולמרות שיש שעות עבודה מוגדרות, העבודה לא נגמרת. גם עכשיו, שאנחנו שובתים, הטלפון ממשיך לצלצל, אבל יש לנו תחושה שלאף אחד לא באמת אכפת מהאנשים היקרים שאנחנו מטפלות בהם''.

על חברת מועצת העיר יסמין פרידמן מסיעת ''קהילה'' עוד לא אסרו להתראיין. פרידמן מלווה מזה שנים יוזמות חברתיות רבות - בסיוע לבני אדם, לבעלי חיים ולסביבה. גם הפעם היא באה להשתתף במחאת העוס''ים. ''העובדים הסוציאלים נמצאים בחזית המאבק, אך שכרם נמוך, שעות העבודה שלהם רבות, הם מטפלים במאות מקרים ועניינם לא זוכה לפתרון. באתי הבוקר להזדהות איתם ולתמוך במאבק שלהם''.

הממשלה יכלה לפתור את הבעיות של העובדים הסוציאליים כבר בשבוע שעבר, אך הם לא מעניינים אותה כרגע

התביעות, הצודקות יש לציין, של העובדים הסוציאלים, ניתנות פתרון, מה גם שמדובר במי שעומדים בחזית הטיפול בקורבנות המצוקה הכלכלית והחברתית. על פי הערכות שונות, תיקון שכרם ושיפור בתנאים שלהם יעלו לקופת המדינה כ-6 מיליארדי שקלים. זהו סכום זהה לסכום הכולל של המענק לכל אזרח, עליו הצהיר בשבוע שעבר שר האוצר, ישראל כץ. 

אלא מה, כמו עם ההצהרות הקודמות שלו ושל נתניהו, מתברר כי מטרתן בעיקר היא להוריד את גובה הלהבות ולמנוע הפגנות. המימוש של ההבטחות בשטח מועט. המענק לכל אזרח אפילו לא נמצא על סדר יומה של הממשלה וספק אם ניתן לממש אותו. בסוף השבוע נשמעו לא מעט קולות שקראו לתת את הסיוע למי שזקוקים באמת. ספק אם משפחות הטייקונים וכלל עובדי המגזר הציבורי זקוקים ל-750 שקלים. דוח הממונה על השכר במגזר הציבורי, שהתפרסם לאחרונה, חשף המשכורות המפנקות של בעלי תפקידים ברשויות המקומיות והגופים הנתמכים. לעומתם, עובדי הקבלן, עובדי הפרילאנס והמועסקים בחלקי משרות, כן היו נהנים מ-750 שקלים, שהיו מופנים לצריכה - בעיקר של מזון. 

באר שבע יושבת על חבית של חומר נפץ חברתי: ממדי האבטלה גדלו בכ-500% בהשוואה למצב ששרר לפני משבר הקורונה. כיום מספר השכירים המובטלים בעיר עומד על כ-22,000 והצפי הוא שאפלים רבים נוספים יוצאו לחל''ת בעקבות ההגבלות החדשות והחשש מסגר קרוב, בשל העליה התלולה בתחלואת הקורונה. בעקבות משבר הקורונה רבים פנו לשירותי הרווחה, בהן משפחות רבות שלא היו קודם חלק ממעגל המצוקה - ועתה עומדות בפני מצבים של אבטלה, חובות וסכנה כי יאבדו את ביתם ורכושם. 

על כן, תמוה למה נאסר על העו''סים בבאר שבע להשמיע קול.

תגובות

End of content

No more pages to load