• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מתווה התרבות בימי קורונה: נערכים לפתיחה בנגב

בדיון בוועדת הקורונה, בראשות ח''כ יפעת שאשא-ביטון, נידון מתווה חידוש פעילות התרבות. איזה פתרון מקורי מכינים בנגב?

יו''ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

וועדת הקורונה, שהתכנסה היום, חמישי, החליטה כי חדרי הכושר ייפתחו ביום ראשון בשעה 06:00 בבוקר, כדי לתת לממשלה זמן לקבוע מתווה להפעלתם. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון לציבור: ''תשמרו על ההנחיות, תעטו מסיכות ושאו באחריות-אישית. אתם המפתח להצלחה שלנו בהתמודדות עם הנגיף ורק אתכם ננצח אותו''. עם זאת, חייבים לסייג: אחרי שהכנסת אישרה ברוב קולות את ''חוק הקורונה הגדול'', ראש הממשלה רשאי לבטל החלטות, להטיל הגבלות ואף להכריז על מצב חירום וסגר, מבלי שיזדקק לאישור הכנסת.

ועדת הקורונה בכנסת אישרה היום בצהריים (חמישי) את פתיחתם בימי שישי ושבת הקרובים של המוזיאונים, כמובן לפי התו הסגול, כמו גם אטרקציות התיירותיות וגני החיות.  חדרי הכושר, ייפתחו ביום ראשון בשעה 06:00 בבוקר, כדי לתת לממשלה זמן לקבוע מתווה להפעלתם. 

יו"ר הוועדה פנתה לממשלה, להחריג את מרכזי הקניות ולקיים אבחנה בין מרכזים פתוחים לחללים סגורים, תוך התייחסות גם בחברה הערבית, בימי שישי ושבת הקרובים, לאור חג הקורבן בשבוע הבא.

בפתח הדיון אמרה יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד) בגילוי-לב: "אינני יודעת מה תהיה ההחלטה אך חשוב שהדברים ייאמרו: אני לא מוכנה לפתוח את ענף חדרי הכושר ושאחרי שעתיים יסגרו אותו בצו חדש. אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים ולגלות אחריות גם כשלא-נוח. חשוב לי להשאיר פתח למתווה של הממשלה לפתיחת חדרי הכושר כך שיישארו פתוחים לאורך תקופה ולא ייפתחו וייסגרו. אני רוצה שכל החלטה של הוועדה תהיה באופן אמיתי ההחלטה הטובה ביותר, כי הענף חייב יציבות. חדרי הכושר לא יכולים להיפתח ולהיסגר".

בתום הדיון הדיון פנתה יפעת שאשא-ביטון לציבור: ״אנחנו במגיפה ומצב חירום. יש אחריות מאוד כבדה על הכתפיים של כולנו, ולכן אני פונה אליכם באמת מדם ליבי: תשמרו על ההנחיות, תעטו מסיכות ושאו באחריות-אישית. אתם המפתח להצלחה שלנו בהתמודדות עם הנגיף ורק אתכם ננצח אותו״.

לטענת נאוה קסלר, יו"ר איגוד המוזיאונים, המוזיאונים תורמים לבריאות נפש הציבור, מיועדים לכל חלקי הציבור, הפעילות בהם איננה מסוכנת, ובכל החודשים האחרונים לא היה ולו מקרה הדבקה אחד, בארץ ובעולם, במוזיאונים. כבר היום יש ירידה חדה במספר המבקרים, בגלל החשש מהדבקה, וגם התרומות פסקו. לפי אלון ספן, מנכ"ל מוזיאון הטבע, המוזיאונים פועלים כולם לפי התו הסגול, ההזמנות רק מקוונות ובכניסה נבדק חומו כל מבקר והוא חותם על הצהרת בריאות, יש הקפדה על עטיית מסיכות בכל שטח המוזיאון. 

לדברי קרן שתווי, מנכ"לית רשת חדרי הכושר, הולמס פלייס, "שנים יחלפו עד  שהענף ישוקם. אנו מתחננים, תפתחו אותנו ולו לשעתיים – כדי שנגיע למו"מ עם משרד הבריאות כשאנו פתוחים", לפי ד"ר אופיר מילר, יו"ר התאחדות האטרקציות התיירותיות, כבר לפני חודשיים גובש יחד הפרופ' איתמר גרוטו, תו סגול להפעלת האטרקציות. "סגירתנו בסופי שבוע, שהפעילות בהם היא כ-40%-30 מכלל הפעילות בענף, היא מכת-מוות. האתרים איבדו כ-40% מההכנסות, בגלל שאין קבוצות מאורגנות. וודאות ההפעלה היא הכרחית בשבילנו, כלפי העובדים וכלפי הבנקים". 

דרייב אין להופעות במועצת אשכול. רעיון מבריק מהדרום (צילום: מועצת אשכול)​​​​​​​

בינתיים, בנגב, כבר חושבים על פתרון מקורי: המועצות יכשירו שטחים למתחמי דרייב אין - בהם ניתן יהיה לקיים מופעים ללא סכנה לאמנים ולמבלים. יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג׳ג׳ מברך על ההחלטה לחדש את קיום ההופעות החיות במתחמי דרייב אין ואומר ״ההופעות החיות חסרות לכולם, ויש בהם כדי להוסיף למצב הרוח של התושבים ולחזק את האומנים וההפקות. המועצות האזוריות ישמחו לקיים את המופעים בשטחן ויכשירו שטחים למופעים''. 


תגובות

End of content

No more pages to load