• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפגנה בכניסה הצפונית לב''ש, מפגין נגד נתניהו נדקר בשער הנגב

למרות שבב''ש יש 22,000 מובטלים ומאות עסקים נמצאים בהליכים של פשיטת רגל, רק מעטים הגיעו להפגין הערב בשל המצב הכלכלי. בשער הנגב נדקר בצווארו מפגין נגד נתניהו

משמרת מחאה בכניסה לבאר שבע (צילום סלולרי)

עשרות מפגינים עמדו הערב בכניסה הצפונית לבאר שבע, במשמרת המשותפת למחאת הדגלים השחורים, השולמנים והתאחדות העצמאים. המשמרת עומדת במקום מדי מוצ''ש, ויש בה עשרות מפגינים בלבד. זאת, למרות שבבאר שבע מספר המובטלים עומד על כ-22,000 איש ומאות עסקים פשטו את הרגל מאז תחילת משבר הקורונה. 

במוקד אחר, בשער הנגב - אירוע אלים בהפגנה:  מפגין כבן 40 נדקר בצווארו ופונה לקבלת טיפול רפואי.  על פי עדי ראיה, קבוצת צעירים שהתנגדה להפגנה החלה להתעמת עם המפגינים,  היכו אותם וקרעו להם את השלטים. משטרת שדרות הגיעה למקום, אך לא בצעה מעצרים. 

השר אלון שוסטר על דקירת תלמידו לשעבר, ניר סהר, בעת הפגנה בעוטף עזה: "ניר סהר, המפגין שנדקר הערב בשער הנגב, היה תלמידי בעבר.  ברגע ששמעתי על מעשה הנבלה, שוחחתי עם אמו ודרשתי בשלומו. אני מאחל לניר ולכל מי שהיה עמו באירוע הקשה הזה, רפואה שלמה בגוף ובנפש. כל חבריי לממשלה, כל השרים, צריכים לגנות מיידית בכל תוקף את מעשי הבריונות כלפי מפגינים. אני דורש מהמשטרה לאתר מיד את תוקפיו ולמצות איתם את הדין."

ממשטרת לכיש נמסר בתגובה: ''במשטרת ישראל התקבל דיווח אודות מספר אנשים שחלקם הגיעו ברכב וחלקם ברגל לצומת שער הנגב,שם הבחינו במספר מוחים, ניגשו אליהם, החלו לצעוק לעברם ובמהלך ההתגודדות פגעו באחד המוחים, שעל פי הדיווח נפצע קל. כוחות המשטרה הגיעו למקום במידי, חברו למתלונן, גבו ממנו עדות ראשונית והחלו בפעולות לאיתור ומעצר המעורבים. המשטרה תפעל לאפשר לכל אדם את חופש הביטוי והמחאה כחוק. לצד זאת תפעל באפס סובלנות כלפי אלימות מכל סוג שהיא''.

בבאר שבע חוששים להפגין - בגלל שיימינג וחשש לאבד את העבודה

גם בהפגנות קודמות של התאחדות העצמאים ושולמנים נרשמו נוכחות דלילה וחשש גדול לדבר עם התקשורת. ''באר שבע זאת עיר ליכודית ואנשים מפחדים לדבר'', אמר אז אחד הסוחרים. ''אנשים יכולים לנקום בך ברשתות החברתיות''. עם זאת, על פי נתוני משרד המשפטים, מספר הולך וגדל של עסקים בבאר שבע נמצא בהליכי פשיטת רגל. עסקים אחרים מנסים לשרוד: מעכבים תשלומים, מפטרים עובדים ונוטלים הלוואות. מאחר והבנקים אינם מוכנים להלוות לעסקים הנחשבים לשיטתם כבעלי כיסון (באר שבע מובילה, עוד לפני משבר הקורונה, באחוז העסקים בסכנת סגירה) עיקר האשראי מגיע ממסגרות חוץ בנקאיות, בעיקר מהשוק האפור - כך לדברי בעלי עסקים עימם שוחחנו. 

וידאו: המחאה בבאר שבע (צילום: תמיר חג'ג')

Posted by ‎תמיר חג'ג'‎ on Saturday, July 25, 2020


עיקר החשש כעת הוא מהטלת סגר נוסף: עסקים רבים, בעיקר מסעדות, שורדות בקושי תחת מגבלות התו הכחול. חלק ממרכזי הבילוי מושבתים, בהם אולמי הופעות ובתי קולנוע. אולמי האירועים אינם פועלים. ברים סגורים. איש אינו יודע מה ייפתח או ייסגר ומתי, לאור הכאוס השורר בניהול משבר הקורונה בכנסת. הבטחות הממשלה, כפי שנמסרו במסיבות עיתונאים דרמטיות, מתממשות חלקית: סכומי הפיצוי נמוכים עד מגוחכים. עצמאים ועובדי פרילאנס גילו שהפיצוי עימו הם אמורים לשרוד אפסי.  רבים ביקשו לדחות הלוואות ומשכנתאות, אבל מדובר בצעד יקר: הבנקים גובים ריביות גבוהות.

עם זאת, באר שבע אינה מצטרפת לעת עתה למחאה, לפחות לא בהיקפים שהיו בעיר בימי המחאה החברתית של 2011.

בתוך כך, בעלי האולמות יתכנסו מחר בשעה 09:00 מחוץ לכנסת למחאת החופות השחורות שבמסגרתה יפגינו נגד התעלמותה של ממשלת ישראל מקריסתו של ענף האירועים ומ-150 אלף עובדי הענף אשר נמצאים  מתחת לקו העוני. המחאה מגיעה על רקע ההצבעה המתוכננת השבוע על מתווה כלכלי שיפגע בצורה אנושה בענף ויביא לקריסתו באופן סופי.

בעלי האולמות וגני האירועים יקיימו הפגנה שבמהלכה יציבו חופות שחורות מול משרד האוצר, כאות מחאה על כך שהממשלה אינה מציעה להם מתווה פיצויים שיאפשר להם להתקיים ולכסות את ההוצאות הקבועות שלהם.

תגובות

End of content

No more pages to load