• 08 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

708 חולים פעילים בב''ש, אך המשבר עוד לפנינו

עליה במספר חולי הקורונה המאומתים בב''ש, שהופכת להיות ''ישוב כתום'', בו יש להגביר מיידית את היקף הבדיקות. יום אחרי מינוי פרופ' גמזו - עליה בקצב ההכפלה

צילום המחשה: דוברות מד''א

מספר החולים המאומתים בבאר שבע, העומד היום, רביעי, על 708. בפרק זמן של שבוע מספר החולים עלה ב-295 איש - עליה בקצב ההדבקה בעיר. תפוסת מחלקת הקורונה בסורוקה עומדת על 50%. 78 אנשי צוות נתונים בבידוד. 1,881 איש בבאר שבע נתונים בבידוד. 

יממה לאחר כניסתו של ''פרויקטור הקורונה הלאומי'', פרופ' רוני גמזו, מספר החולים החדשים בישראל עומד על 2,104 איש ביממה האחרונה - נתון דומה פחות או יותר לימים האחרונים. עיקר הדאגה כרגע היא מעליה במשפר החולים הקשים ומהחורף, בו עלולה להיות תחלואה כפולה.

פרופ' גמזו אינו נלהב להטיל סגרים גורפים, אך ההחלטה הסופית אינה שלו, אלא של ראש הממשלה. התפיסה החדשה במלחמה בקורונה מדברת על יצירת ''רמזור'', בו יסומנו יישובים על פי מידת התחלואה, במקביל להגברת היקף הבדיקות ואיכון במגוון אמצעים. בין היתר, מנסים לשכנע את הציבור להתקין את היישום המגן 2.0, צעד שרבים אינם נלהבים לבצע. 

המטרה היא כמובן, להקטין את מספר החולים ולנסות להקטין את ממדי המגפה למינימום. עד כמה זה יצליח? יש עליה, גם בבאר שבע, באחוז העוטים מסכות ושומרים על הכללים. אלא שיש גם הנוהגים אחרת - ולא שומרים על הכללים ומנסים להפר את ההוראות.

הקורונה תלווה אותנו לפחות עד 2022

ההערכה היא שגם אם יימצא חיסון בסוף השנה, על ידי אחת או יותר מהחברות, ייקח זמן, לפחות שנה, עד שהוא יהיה זמין לכולם. תחילה, הוא ינתן לצוותים וקבוצות בסיכון הגבוה ולאחר מכן, לכלל האוכלוסיה. בישראל מדברים על משבר כלכלי שיימשך לפחות עד יוני 2021 והממשלה מכוונת את הסיוע וצעדי התמיכה עד לפחות מועד זה. 

אם להתייחס לבאר שבע, בה 22,000 דורשי עבודה (הנתון האחרון המעודכן), העיר נכנסה אל המשבר כשהיא כבר הייתה נתונה במשבר כלכלי משל עצמה. כבר לפני הקורונה, באר שבע הייתה העיר הגדולה בה ההיקף הגדול ביותר של עסקים בסכנת סגירה ואחוז המובטלים בה עמד על כ-4.9 אחוזים. כיום, חמישה חודשים לתוך המשבר, האבטלה זינקה בכ-500 אחוזים. על פי נתונים שפורסמו לפני הקורונה, כ-38% מהשכירים בבאר שבע לא הגיעו לשכר מינימום. הנתון הוחמר במשבר הקורונה, עם הוצאת אלפי עובדים לחל''ת ועם קריסתם של מאות עסקים.

המשבר הנוכחי רק בתחילתו. אלפים בבאר שבע, שנקלעו למשבר כלכלי, ביקשו לדחות את תשלומי המשכנתאות וההלוואות. הדחיה מוגבלת בזמן, נושאת ריבית לא קטנה ועלולה להסתיים בסוף השנה. בתחילת המשבר היו מי שסברו שהוא יארך כמה חודשים בלבד. ככל שחולף הזמן, האופטימיים מדברים על שנה מהיום והמציאותיים - על אמצע 2022 כתאריך בו הכלכלה תחזור לתפקד. א ברור כיצד רבים יצלחו את המשבר, במיוחד בשל הסיוע הדל שמקבלים שכירים ועצמאים שנותרו ללא עבודה. החשש הוא מהיעדר יכולת לשלם משכנתאות ולהחזיר הלוואות ומקריסת עשרות אלפים בבאר שבע אל מעגל העוני. יש הטוענים שהדבר נראה מופרך, אבל אם בוחנים את ההתחייבויות של משקי הבית בישראל והקלות בה ניתן לקבל אשראי, מגלים כי מדובר במשבר שעלול לערער את היציבות הכלכלית. 

ה''מתנות'' שהממשלה מרעיפה על האזרחים, אותם מענקים דלים, יוצאים מקופת המדינה, שאינה בלתי מוגבלת. כבר עכשיו, בגלל המצב הכלכלי, גל המחאות הולך ומתגבר - וגם גולש לאלימות. במל''ל הזהירו מפניו ומההשלכות שלו. די באירוע  אחד לא בשליטה, כדי לדרדר את המדינה כולה לעימותים בין מחנות, שטעימה קטנה ממנו קיבלנו אתמול בהפגנה בתל אביב. 

כמה קל לדרדר מדינה לזירת עימותים פנימיים? מאוד קל. כמה כלכלה חזקה עלולה להפוך לכלכלה כושלת, דוגמת ונצואלה? מאוד מהר. ההמועצה לביטחון לאומי מתריעה מפני כל אלה וכולם יודעים שביום שאחרי, כשתקום וועדת חקירה, אירועים התקופה הזו ייבחנו בזכוכית מגדלת. 

​​​​​​​תגובות

End of content

No more pages to load