• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חייל סייע לפורצים לחדור לבסיס, שירות המבחן המליץ לשחרר אותו

ביהמ"ש העליון קיבל את עמדת הפרקליטות והורה על מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים של חייל צה"ל, בן 19, תושב רהט, שסייע בפריצה לנשקיית בסיס משמר הנגב

תיעוד מעצר החייל (צילום: דוברות המשטרה)

ביהמ"ש העליון קיבל את עמדת הפרקליטות והורה על מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים של חייל צה"ל, בן 19 , המואשם בביצוע עבירות נשק. החייל, תושב רהט, הינו ללא עבר פלילי והוא התנדב לשרת בצה''ל.

בהחלטת ביהמ"ש העליון צוין, כי "המקרה דנן עוסק בהיערכות לשליחת יד בנשק צבאי שסופה מי ישורנו... גם כאשר מדובר בנאשמים צעירים שההמלצות של שירות המבחן בעניינם מקבלות משקל נכבד, בסופו של דבר אלה אינן מחייבות".

מדובר בכתב אישום נגד 4 נאשמים, שחדרו לבסיס "משמר הנגב" בו שירת החייל במטרה לגנוב רובי M-16 מהנשקייה. במסגרת הקשר, החייל מסר לשותפיו מידע אודות מיקום מחסני הנשק, דיווח על כמות של כ-2000 כלי נשק בנשקיה, העביר להם תמונות שצילם בבסיס, סיפר על האפשרויות לבצע את הגניבה ובזמן האירוע אף אבטח מבחוץ.

וידאו: תיעוד המעצרים (צילום: דוברות המשטרה)

כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, הסגת גבול, עבירות נשק, פציעה בנסיבות מחמירות, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, ועוד. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. בעניינו של החייל, המליץ שירות המבחן לשחררו מהמעצר.

בית המשפט העליון (כב' השו' ד' ברק-ארז) קיבל כאמור את עמדת הפרקליטות וציין, כי "אכן, נסיבות חייו של העורר אינו פשוטות, אולם, לא ניתן להפריז בהערכת המסוכנות העולה מן העבירות המיוחסות לו. נקודת המוצא היא החומרה הברורה הגלומה בעבירות נשק, שמקימות חזקת מסוכנות סטטוטורית. אולם, הדברים אינם מסתיימים בכך. המקרה דנן עוסק בהיערכות לשליחת יד בנשק צבאי שסופה מי ישורנו. כעולה מכתב האישום נגדו, העורר השתמש בגישה שניתנה לו למתקנים צבאיים לצרכים פליליים אשר היו עלולים להביא לפגיעה בחפים מפשע, ואף הביאו להתעמתות עם שני חיילים. כל זאת עשה העורר בתכנון משותף עם אחרים וביוזמתו, תוך התעלמות מוחלטת מהשלכות מעשיו.

בבית המשפט העליון יצג את המדינה עו"ד חיים שוייצר מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. בהליך המעצר בבית המשפט המחוזי- עו"ד אורלי פיתוסי מפרקליטות מחוז דרום (פלילי).   

שלושה אישומים לחייל ללא עבר פלילי

הפרשייה החמורה אינה הראשונה המתרחשת בבסיס. התקרית החמורה אינה הראשונה המתרחשת בבסיס: ביולי 2016 אירע במקום ניסיון חטיפת נשק מאחד השומרים על ידי בן מיעוטים. בנובמבר 2017 חייל דיווח כי בני מיעוטים ניסו לחטוף את נשקו, בעת שעמד בצומת בקרבת הבסיס. ''אני אומר לבן שלי לפקוח עיניים כשהוא נוסע לבסיס ויוצא ממנו, כי האיזור לא הכי סימפטי'', סיפר אבא לחייל ששירת בבסיס. ''במיוחד - לשים לב למכוניות אזרחיות שעוברות שם ובלילה, לשים לב למה שקורה מסביב''. בצה''ל אז הסתפקו בתגובה ש''העניין בבדיקה''. 

האישום הראשון המייחס לחייל קשירת קשר לביצוע פשע  ואספקת אמצעים לביצוע פשע. במועד שאינו ידוע במדויק בחודש מרץ 2020, נפגש העורר עם שני חברים, אחד מהם תושב רהט  והשני תושב השטחים  במהלך המפגש סיכמו השלושה כי הם יגנבו מהבסיס שבו שירת החייל כלי נשק וימכרו אותם. לשם כך, הראה העורר לדאוד, מרהט,  ומוחמד, תושב השטחים, מקומות אפשריים לכניסה לבסיס, תיאר להם את מחסני הנשק בו, והשלושה סיכמו כי הוא יצלם את הבסיס מבפנים. זמן קצר לאחר מכן העורר שלח לדאוד ומוחמד. תמונות שצילם, לרבות תמונה של מחסן הנשק, ומסר להם מידע על כמות הרובים שבו. בפגישה שהתרחשה מאוחר יותר הסביר העורר לדאוד על האפשרות המיטבית לכניסה למחסן הנשק, וזה העביר את המידע למוחמד.

האישום השני, העוסק גם הוא בקשירת קשר לביצוע פשע ואספקת אמצעים לביצוע פשע. ב-30 במרץ או בסמוך לכך, הבחינו החייל ודאוד בקבוצת חיילים באזור יער להבים. החייל צילם את המאהל שנבנה במקום, העביר את התמונות לדאוד והציע לו לשוב לשם מאוחר יותר על מנת לאסוף תחמושת שהחיילים עשויים להשאיר אחריהם. בהמשך לכך החליטו השניים לגנוב כלי נשק מהחיילים
שאותם יוכלו למכור, וסיכמו כי לשם כך יגיעו בלילה למקום ויערכו תצפיות על החיילים.

האישום השלישי נוגע לאירוע שהתרחש ב-9 באפריל,  או בסמוך לכך, שבו העורר נפגש עם מוחמד ודן עמו באפשרות לגנוב רכב. בהמשכו של אותו היום נפגשו דאוד ומוחמד עם מועתצם, תושב השטחים ופעיל חמאס (עובדה שלא הייתה ידוע לחייל) ב-12 באפריל  החליטו דאוד, מוחמד ומועתצם להיכנס לבסיס ולגנוב ממנו כלי נשק במטרה להובילם לשטחים ולמכרם שם. דאוד פנה לחייל וביקש ממנו להצטרף לפעילות המתוכננת, כאשר תפקידו יהיה לשמש כצופה מחוץ לבסיס ולדווח על הגעת המשטרה. בכתב האישום נטען כי העורר היה מודע לאפשרות שכלי הנשק יגיעו לידיהם של פעילי טרור.

ב-13 באפריל  בסמוך לשעה 4:00 לפנות בוקר הוחל בביצוע התכנית כך שדאוד ומועתצם נערכו לכניסה לבסיס ואילו החייל נועד לשהות בצומת סמוך וממנו לדווח על כלי רכב שנוסעים לכיוון הבסיס. בשעה 4:25 או בסמוך לכך, חתכו מוחמד או מועתצם את גדר הבסיס וחדרו אליו. מועתצם הגיע רעול פנים אל עמדת שמירה שאיישו שני חיילים, ותקף אחד מהם עם מספרי תיל. החייל השני ניסה לירות במועתצם ללא הצלחה, ואז החל להיאבק בו. מועתצם ניסה למשוך את נשקו של החייל, ומשלא הצליח בכך ברח לכיוון הגדר. בהמשך לכך, מועתצם ומוחמד יצאו מהבסיס ודאוד הסיעם מהמקום. 

קרא עוד:

ניסיון פיגוע בבסיס משמר הנגב: חייל נפצע קל, המחבל ברח

חייל הותקף במשמר הנגב, נשקו נגנב ממנו, מצוד אחר הפוגעים

צפו: מסתערבים עוצרים את החייל מרהט, מחשודי הגניבה מבסיס משמר הנגב

תגובות

End of content

No more pages to load