• 05 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הצתה חמורה באתר המורשת הלאומי בסוסיא העתיקה

ערב ט' באב, הצתה מכוונת - לדברי התושבים - סמוך לבית הכנסת העתיק בסוסיא. לוחמי האש פעלו במהירות ומנעו מהלהבות לפגוע בממצאים נדירים

שטח נרחב שעלה באש בסוסיא (צילום: מועצת דרום הר חברון)

מאת: משה פריאל ,כתבנו הפוליטי
כמדי שנה גם אמש ט' באב, התכנסו (על פי הוראות משרד הבריאות ) תושבי היישוב סוסיא, בדרום הר חברון ,לקרוא את מגילת איכה ולקונן על חורבן הבית עם תחילת תענית ט באב . אף אחד לא העלה על הדעת כי זמן קצר לאחר מכן ,בני בליעל ,יחדרו לאתר המורשת הלאומי בסוסיא העתיקה (יהלום הכתר של היישוב) ויישלחו אש  לכלותו.

הלילה בחצות הוזעקו ארבעה, צוותי כיבוי להשתלט על שריפה ענקית שפרצה באתר העתיקות ביישוב, שלדברי התושבים הייתה, על פי החשד, הצתה מכוונת של פלסטינים. באתר המורשת סוסיא ישנם ממצאים נדירים ועל פי ארכיאולוגים מדובר בממצאים ייחודיים.
לוחמי האש חששו שהלהבות יתקרבו במהירות לכוון בית הכנסת העתיק. נדב אברהמוב, מנהל אתר סוסיא מסר: "בשנתיים האחרונות מתגברים ניסיונות הפגיעה הערבית באתר. הכוללים הפגנות,ריסוס כתובות,הצתות וגניבות .אתר סוסיא נמצא בתנופת פיתוח וכנראה יש מי שמוטרד מכך''

יוחאי דמרי, ראש המועצה האיזורית הר חברון ."ט' באב לפני 1950 שנה האויב הרומאי מצית אש בבית המקדש . קהילת היהודים נפוצה לכל עבר בין השאר להר חברון, והיום לפנות בוקר -ט' באב אויב חדש-ישן ,ממשיך לאחוז באכזריות בנשק האש ומצית את אתר המורשת הלאומי סוסיא ,כדי לפגוע שוב ביהודים ולמחוק את הקשר ההסטורי הרב שנים שלנו כעם לארץ הזו. אבל אנחנו היום זוכרים היטבעל מה אנו מתאבלים, מי הם הרעים ,ומי הם הטובים ושל מי הארץ הזו, אנו נמשיך בכל כוחנו לבנות,לטעת  ,לגדול ולהאחז באדמת אבותינו."

ראוי לזכור כי לאחר חורבן בית המקדש השני ולאחר כישלון מרד בר כוכבא ברחו יהודים רבים לגליל ולדרום יהודה, ובסוסיא התיישבה קהילה יהודית גדולה ששמרה את זיכרון ירושלים ,במנהגי טהרה,והמקוואות  הרבים שנמצאו במקום מעידים על כך.
בנוסף נמצאו כתובות פסיפס בעברית,ואופן בניית בית הכנסת עם מאפיינים מבית המקדש מנורת שבעה קנים תלת מימדית שנמצאה .
בחפירות שנעשו בשנים האחרונות נמצאו גם מטבעות ,תכשיטים וממצאים בני למעלה מאלף שנים. ממצאים מהמקום מוצגים כיום במוזיאון ישראל ובסיור באתר ניתן לראות חלקים מהם.

מדוברות שירותי כיבוי והצלה נמסר: ''במהלך הלילה פעלו לוחמי אש מתחנה אזורית יהודה בשריפה באתר העתיקות סוסיא''.

להב משנה מיכאל אלמסי, סגן מפקד המשמרת:  "במהלך הלילה עבדנו חמישה צוותי כיבוי בסיוע מתנדבים באתר העתיקות בסוסיא.
כשהגעינו למקום זיהינו בעירה חזקה בכמה חזיתות. בצענו פעולות כיבוי בתנאי ראות קשים עקב החשיכה, וכן העשן הרב שהיה במקום. לנגד עיננו עמדה המשימה לכבות את האש במהרה כדי שהנזק שייגרם לאתר העתיקות בעקבות השריפה  יהיה מזערי"

תגובות

End of content

No more pages to load