• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כך תראה שנת הלימודים הקרובה: פחות כיתה, יותר מסך

שנת הלימודים תשפ''א, תחת מגפת הקורונה, תראה שונה מכל מה שהכרתם: חטיבות ותיכונים יראו את בית הספר פעמיים בשבוע, מובטלים מענפים אחרים במשק יגוייסו להשלים את החוסר בעשרות אלפי מורים. האם זה יעבוד?

כך השתנו חיינו: פתיחת שנת תש''פ במקיף רגר (צילום ארכיון: מאיה מוזס), למידה מרחוק בתשפ''א (קרדיט: Image by Yogendra Singh from Pixabay)

עוד חודש מהיום תפתח שנת הלימודים תשפ''א. עשרות מוסדות חינוך בבאר שבע משתדרגים לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה. עיריית באר שבע השקיעה מיליוני שקלים בשדרוג תשתיות פיזיות קיימות וטיפול בליקויי בטיחות במוסדות חינוך בעיר.

אלא שתחזוקה וקוסמטיקה הן הבעיות הקטנות של שנת הלימודים, שתיפתח תחת מגבלות הקורונה. למערכת החינוך חסרים כיום כ-50,000 מורים, בשל הצורך ללמוד בקפסולות - והממשלה טרם אישרה תוספת תקציב, בסך כ-2.6 מיליארדי שקלים, האמורה לאפשר העסקתם של מורים נוספים, על מנת שהמערכת תוכל לעבוד תחת מגבלות הקורונה.

וזאת אינה הבעיה היחידה: מספר הסטודנטים שנגשים ללמוד במכללות לחינוך נמצא בירידה מתמדת, כמו גם הציונים שלהם במבחן הפסיכומטרי. רק במגזר הערבי ישנה איזו שהיא יציבות, מאחר והתואר בהוראה נחשב ליוקרתי. בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי המצב טעון שיפור. 

למרות המצב, בבאר שבע כמחצית מתקציב העירייה, בשנים האחרונות, הולך לחינוך, רווחה וקהילה. כמעט חצי שנה אל תוך מגפת הקורונה, ברור לכל העוסקים בעשייה שהשנה הזו אינה הולכת להיות רגילה. אי אפשר יהיה לדחוס עוד 40 תלמידים בכיתה וככל הנראה לא ניתן יהיה לקיים חלק מפעילויות העשרה, בהן הצגות וקונצרטים, לפחות עד שלא יהיה מתווה מסודר לפתיחתם מחדש של מוסדות התרבות.

עבודות שדרוג בבתי ספר בבאר שבע (צילום: עיריית באר שבע)

עבודות השדרוג במוסדות החנוך בבאר שבע מבוצעות בהובלת אגף אחזקה ובאמצעות אגפי עירייה נוספים בסיוע קבלנים. העבודות כוללות בין היתר: בניית מרחבי למידה חדשניים, שיפוצים כלליים בהם: טיפול בליקויי בטיחות, חידוש תשתיות חשמל ומים, איטום גגות, עבודות הנגשה, צביעה וחידוש של מעבדות, ספריות, אולמות, מבואות, חצרות, שירותים וכן הסבת חללים. חידוש הגנים כולל שיפוץ חזיתות, הצבת מתקני משחק חדשים, התקנת הצללות, הצטיידות ושיפוץ כללי, בתאום עם צוות הגן.

''במרחבים החינוכיים שמים דגש בין היתר על עיצוב חוץ ופנים, יצירת חללים מעניינים, גירויים בשילובי צבעים ובחומרים עדכניים. המטרה לשדרג מבנים כך שיעניקו הזדמנות ליצירת מרחבי למידה חדשניים, שישרו אווירה נעימה ונינוחה שתפרה את דמיונם ותנעים את שהייתם של הילדים'', אומרים בעיריית באר שבע.
 
השקעה זו מצטרפת למאות מיליוני השקלים שהושקעו בבינוי ושדרוג מוסדות החינוך ומתקני הספורט של העיר בשנים האחרונות.
 
ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': "בימים אלו, בצל משבר הקורונה, מתבצעת בבאר שבע הערכות עירונית כוללת והכנת מוסדות החינוך לפתיחת שנת הלימודים תשפ"א תוך מתן דגש לתחומי הבטיחות ואיכות החיים במטרה להעניק לתלמידים ולצוותי ההוראה את מירב הכלים המתאימים, הטכנולוגיים והפדגוגיים שימקסמו את הישגי התלמידים ויעשירו את חוויית הלמידה. אני מודה לכל השותפים לעשייה הענפה ".

עד 18 תלמידים בכיתה, מכיתה ז' עד י''ב יבקרו רק יומיים בשבוע בבית הספר, השאר למידה מרחוק

שנת הלימודים הקרובה תראה מאוד שונה. אחרי שבשנת תש''פ התלמידים היו כמעט 3 חודשים בבית, השאיפה השנה היא לקיים מערכת לימודים כמה שיותר נורמלית. מי שיחוו את השינוי בצורה החדה ביותר הם תלמידי החטיבות והתיכון: הם יבקרו בבית הספר רק יומיים בשבוע, ויתר הלמידה תיעשה מרחוק. 

איך והאם זה יעבוד - זו כבר שאלה אחרת. לאל לכל התלמידים יש את אותה רמת קשב ולא תמיד החיבור האינטרנטי יציב מספיק להעביר את תכני הוידאו של תוכנת הזום. מצד שני, זה יחסוך מהתלמידים נסיעות בתחבורה הציבורית בבאר שבע וישיבה עם מסכה בפה שעות ארוכות בכיתה. 

התלמידים (ואולי גם המורים) ישבו בבית, מול מסך מחשב, כמה שעות ביום וחלק גדול מהאחריות תועבר אליהם. למורה יהיה קשה לדעת מי באמת מקשיב ומי לא ובכל מקרה, זה לא יהיה דומה להוראה פרונטלית. התלמידים יהיו יותר בבית, אך אולי במקום לחניה עם ממרח שוקולד, יוכלו לאכול בהפסקה משהו בריא יותר. 

את ההשלכות על הציונים וציוני הבגרות ניתן יהיה לראות  רק בסוף שנת הלימודים. עלות התכנית נאמדת בכ-4 מיליארד שקלים, אך בשל הלמידה מרחוק והצורך לגייס עוד אלפי מורים, הממשלה תצטרך לאשר עוד כ-2.6 מיליארדי שקלים. הממשלה טרם דנה בתוספת התקציב והמקור ממנו יילקח הכסף.

בתיכונים לא יראו הרבה את הכיתה: עיקר הלמידה תהיה מרחוק (קרדיט: Image by Alexandra_Koch from Pixabay)

שר החינוך, יואב גלנט ושר האוצר, ישראל כץ, סיכמו לאחרונה את התכנית המלאה לפתיחת שנת הלימודים הקרובה (תשפ"א) בצל המשך התפרצות נגיף הקורונה ורמת תחלואה גבוהה. התכנית גובשה על ידי גורמי המקצוע במשרדי החינוך, האוצר ובשלטון המקומי – בתיאום ובשיתוף עם משרד הבריאות, ארגוני המורים וארגוני ההורים.  התכנית אושרה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותובא לאישור הממשלה.

כבר ברור, כי התוכנית לא מתאימה לכלל היישובים וכלל המגזרים: במגזר החרדי, למשל, לא בכל הבתים יש גישה לאינטרנט.בחלק מהכפרים הבלתי מוכרים, הקליטה הסלולרית לא תהיה מספיק טובה על מנת תאפשר צפיה בוידאו. בשל כך, מבהירים במשרד החינוך כי ''תחת ההנחיות הכלליות, יתאפשרו פתרונות דיפרנציאליים בין יישוב ליישוב, בין מוסדות חינוך שונים ובהתאם לצרכי המגזרים השונים – בכפוף לאישור משרד החינוך - כדי לאפשר לראשי הרשויות, למנהלי מחוזות החינוך ולמנהלי בתי הספר גמישות בניהול התוכנית, והתאמתה לצרכים הייחודים של כל מוסד חינוכי''.

החינוך המיוחד, נוער בסיכון, כפרי נוער ואוכלוסיות ייחודיות יקבלו מענה נקודתי להמשך קיום המסגרות, ללא תלות בשיטת ההפעלה הראשית.

כל עוד תימשך מגפת הקורונה, שיגרת הלימודים תראה כך:

 גני הילדים – יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כיתות הגן לא יפוצלו ויפעלו במתכונת מלאה כבשגרה. 

כיתות א'-ב' – יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הכיתות לא יפוצלו ויפעלו במתכונת מלאה כבשגרה.

כיתות ג'-ד' – ילמדו במוסדות החינוך במתכונת מלאה, כשהם מחולקים לחצאי כיתות הכוללות עד 18 תלמידים בכיתה וישתמשו גם במרחבי הלימוד של כיתות ה'-ו'.

כיתות ה'-ו' – ילמדו במתווה משולב הכולל למידה מרחוק ולמידה במוסדות החינוך (לפחות יומיים בשבוע) כשהם מחולקים לחצאי כיתות -עד 18 תלמידים בכיתה. יעשה מאמץ מרבי לאפשר לכיתות אלו ללמוד בכיתות לימוד יותר מ-2 ימים בשבוע, בין היתר באמצעות לימוד במרחבים ובמבנים סמוכים למוסד החינוכי. 

כיתות ז'-י"ב – ילמדו במתווה משולב הכולל למידה מרחוק ולפחות 2 ימים בשבוע במוסדות החינוך, כשהם מחולקים לחצאי כיתות (עד 18 תלמידים בכיתה).

מובטלים מענפים אחרים במשק יופנו להוראה 

מורים חדשים יגויסו בהליך מיוחד ומהיר לטובת פיצול כיתות ג'-ד' ותגבור כיתות ה'-ו'. כח האדם יכלול מורים חדשים, הרחבת עבודתם של מורים מועסקים, עוזרי חינוך - כח אדם לא מועסק במשק המתאים למשימה – וכן סטודנטים.

תתבצע הקפדה על כללי היגיינה בבתי הספר, שתכלול בין היתר, מיגון אישי משופר עבור עובדי ההוראה, ישיבה בשולחנות נפרדים במרחק 2 מ' זה מזה בקבוצות המונות עד 18 תלמידים, עטית מסכה בגילאים המתאימים, הקפדה על חיטוי ידיים וחיטוי כללי של מוסדות החינוך (לרבות כיתות, חצרות ומתקני היגיינה).  לבקשת משרד החינוך, תקצב משרד האוצר את התכנית ב-4.2 מיליארד שקלים. התכנית, ובכלל זאת התקציב, תובא לאישור הממשלה. 

התקציב ייתן מענה לארבעה צרכים מרכזיים:  תשתיות ללמידה מרחוק – לתקצוב מוסדות החינוך, לרכישת תכני הוראה, להדרכות לצוותי ההוראה ולציוד קצה לתלמידים.  תוספת כח האדם תכלול את הנדרש לאור פיצול כיתות ג'-ד' לחצאי כיתות וכן את תגבור כח האדם עבור כיתות ה'-ו'. תוספות כח האדם יכללו מורים חדשים, הרחבת עבודתם של מורים מועסקים, עוזרי חינוך - כח אדם לא מועסק המתאים למשימה – וכן סטודנטים. מיגון והיגיינה - לתגבור מערך הניקיון במוסדות החינוך וכן להצבת עמדות היגיינה וחיטוי. תמיכה באוכלוסיות  מיוחדות – יינתנו מענים ממוקדים לאוכלוסיות מיוחדות (בהן: חינוך מיוחד, ילדים בסיכון, קשיים התנהגותיים ועוד).


תגובות

End of content

No more pages to load