• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בשיא משבר הקורונה: החלטת ממשלה לקצץ את מסגרות האשראי בחצי

חשבתם שהממשלה מחלקת לכם כסף במתנה? החלטת ממשלה תמוהה, דווקא בעיצומו של משבר הקורונה, הורתה לשני הבנקים הגדולים לקצץ את מסגרות האשראי. חשש: אלפי לקוחות בב''ש יוגבלו, רבים יפנו לשוק האפור

צילום הדמיה. קרדיט: Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

במהלך השבועיים הקרובים יקבלו אלפי תושבים בבאר שבע הודעה מהבנק, על כי מסגרת האשראי שלהם קוצצה לחצי. מדובר ביישום החלטה מלפני 4 שנים, על פיה לקוחות בנק הפועלים ובנק לאומי, שני הבנקים הגדולים, יהיו חייבים לבצע רפורמה בעקבות החלטת ועדת הריכוזיות שמחייבת אותם לצמצם במחצית את המסגרות בכרטיסי האשראי, כדי לעודד תחרות במשק.

ההחלטה יוצא אל הפועל במציאות עגומה בבאר שבע: כ-900 עסקים פשטו רגל ומאות אחרים נמצאים בהליכי פשיטת רגל. בעיר יש 22,000 מובטלים וגם מי שהתמזל מזלו ולא הוצא לחל''ת, משכתר משכורת נמוכה. לפני משבר הקורונה כ-38% מתושבי באר שבע לא הגיעו לשכר מינימום. כעת, ממדי העוני בבאר שבע הולכים וצומחים בצורה מבהילה. 

בעקבות משבר הקורונה רבים נאלצו לקחת הלוואות על מנת לגשר על היעדר הפרנסה. במהלך השבועיים הקרובים, הם יגלו שגם אם קיבלו את הפרוטות של המענקים, אלה ייבלעו לתוך החשבון. זאת ועוד: לקוחות רבים ימצאו עצמם בחריגה ממסגרת האשראי, וישלמו ריבית חריגה של כמעט 20%. 

המטרה המקורית של וועדת הריכוזיות הייתה טובה: ליצור תחרות בשוק האשראי. בעלי נכסים ואמצעים לא יתקשו לקבל הצעות מפתות מחברות אשראי חיצוניות. אבל עשרות אלפי מובטלים ומקבלי שכר מינימום יתקשו לקבל אשראי וימצאו עצמם ללא חמצן.

ביטול ההחלטה נמצא בידיו של שר האוצר וחייבת לעבור אישור בכנסת. דווקא בתקופה בה כמעט מיליון מובטלים בישראל, עשרות אלפים בנגב, עם עסקים שמשוועים לחזור לפעילות, הגזירה החדשה והתמוה הזו עלולה להותיר בתים רבים במצוקה.

בתוך כך, נשמעות תלונות על כי רבים לא קיבלו את המענק בסך 750 שקלים, זאת אחרי שגם מענקים אחרים אותם הבטיחה הממשלה התגלו בהבטחות בלבד ובאו לידי ביטוי בסכומים מגוחכים. החשש הוא כי לקוחות רבים יאלצו לפנות אל השוק האפור, אחרי שמיצו את כל מסגרות האשראי ויגלו כי מסגרת האשראי שלהם קוצצו עוד. בעל עסק בתחום המסעדנות סיפר לברנז'ה NEWS, כי חלק מעמיתיו נאלצו לפנות לאשראי פרטי: ''אתה מתעסק עם אנשים מאוד לא סימפטיים, אבל האפשרות השניה היא לאבד את מה שנשאר לך. אנשים בבאר שבע מסובכים ואתה לא יודע עד כמה''. 


תגובות

End of content

No more pages to load