• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפעל אמוניה בהשקעה אדירה יוקם בנגב. תחילת הייצור: ב-2023

בהשקעה אדירה, יוקם בנגב מפעל אמוניה גדול ומשוכלל, שיספק תעסוקה לתושבים ויתרום לפיתוח הכלכלי של האיזור. תחילת ייצור האמוניה בנגב - בשנת 2023

הדמיית המפעל בנגב (צילום: יח''צ)

הפרויקט הלאומי להקמת מפעל מהמתקדמים בעולם לייצור אמוניה ומוצרים נלווים בדרום הארץ עולה שלב: ביום בו אירע פיצוץ טראגי ומסתורי בלבנון - KOYS מובילת פרויקט מפעל האמוניה והתשלובת הכימית במישור רותם הגישה את תכניות הבניה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לאחר שכבר אושרה תכנית התב"ע בהיקף של 214 דונם.

בשיא משבר הקורונה הבינלאומי – מתקיימים בימים אלה מגעים מתקדמים עם מספר תאגידים וחברות תעשייתיות בינלאומיות אשר לבסוף אחת מהן תצטרף ליזמי חברת KOYS אדריאן הלל וצ'רלי שפר בפרויקט האמוניה השאפתני גורם המעורב בפרויקט: "לאיומים של נסראללה לאורך השנים להפציץ את מפרץ חיפה יש תרומה משמעותית בהקמת פרויקט האמוניה הציוני בנגב"
החלק של החברה הבינלאומית שתצטרף לפרויקט צפוי להגיע ל-25% בשווי כ-100 מיליון דולר והיא תהיה שותפה פעילה בהליך התכנון, ההקמה והתפעול של המפעל ותתרום מנסיונה הבינלאומי בתחום.

משרד הכלכלה מבצע לאורך החודשיים האחרונים עבודות פיתוח תשתיות באתר בו יוקם המפעל, אשר צפויות להסתיים עד סוף שנת 2020. השקעה בפרויקט נאמדת בכ-1.5 מיליארד שקל. צפי להשלמת הקמת המפעל ותחילת ייצור – כבר בסוף שנת 2023
לאחר שכבר אושרה תכנית התב"ע בהיקף של 214 דונם של המפעל הענק במישור רותם, מובילת הפרויקט KOYS הגישה בשבוע שעבר את תכניות הבניה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

בנוסף, נחשף כי יזמי KOYS, מקימת פרויקט האמוניה והתשלובת הכימית השאפתני בדרום הארץ מקיימים בחודשים האחרונים ובשיא משבר הקורונה הבינלאומי מגעים מתקדמים עם מספר תאגידים וחברות תעשייתיות בינלאומיות להצטרפות לפרויקט בחלק של עד 25% ממנו בשווי של כ-100 מיליון דולר. החברה שתצטרף לפרויקט תהיה שותפה פעילה בהליך התכנון, ההקמה והתפעול של המפעל, תתרום מניסיונה הבינלאומי העשיר בתחום ותשווק בעולם חלק מהמוצרים שייוצרו בו.

משרד הכלכלה החל בחודשים האחרונים בעבודות פיתוח התשתיות באתר בו עתיד לקום מפעל מהמתקדמים בעולם לייצור אמוניה, דשן איכותי ידודתי לסביבה וגזים תעשייתים. עבודות הפיתוח של משרד הכלכלה באתר צפויות להסתיים עד תום השנה הנוכחית ועבודות הקמת המפעל באתר צפויות להתחיל כבר ברבעון הראשון שבתחילת שנה הבאה. המפעל מוקם בהשקעה של כ-400 מיליון דולר וצפוי להתחיל לפעול ולייצר כבר בסוף שנת 2023.

המפעל מוקם בעקבות החלטת ממשלה מיולי 2017. תכנית התב"ע בשטח של 214 דונם באזור התעשייה של מישור רותם להקמת המפעל אושרה כבר בחודש יולי 2019  בוועדה המחוזית דרום  לתכנון ובנייה. התכנית כוללת תסקיר השפעה על הסביבה שבוצע ע"י חברת HAZMAT בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, אשר מציין שהטכנולוגיה לייצור אמוניה של חברת Linde AG אשר נבחרה ע"י היזמים, היא  Best in Class BAT (Best Available Technology) עבור הפרויקט הלאומי במישור רותם. את הקצאת הקרקע קיבלה חברת קויס טכנולוגיות בע"מ בפטור ממכרז לתקופה של 49 שנים.

המפעל מוקם על ידי חברת KOYS טכנולוגיות ביוזמתם של יזמים ישראלים בעלי ותק, מוניטין וניסיון רב בהקמת ותפעול מפעלים תעשייתים יחד עם משקיעים מהארץ ומחו"ל.

מוצרי המפעל אשר עתיד לקום במישור רותם מיועדים לייצוא, ייצוא עקיף ותחליף ייבוא ולמפעל תהיה תרומה של למעלה מ-100 מיליון דולר לתל"ג וסכום כמעט כפול  לייצוא, בכל שנה. המפעל יספק מענה לפחות לכל הצריכה הקמעונאית של אמוניה בשוק המקומי,  בנוסף  ייצר המפעל גזים לתעשייה (כגון מימן טהור ופחמן דו חמצני באיכות מזון), דשן  איכותי ביותר וידידותי לסביבה לחקלאות  וכן מוצרים שמשמשים לאגירה והולכת חום החיוניים בתעשיות ייצור האנרגיות  המתחדשות ו/ או אנרגיה מיוצרות בשיטות מסורתיות. בהמשך יוקם בשטח המפעל על ידי אותם יזמים גם מתקן ניזול ואחסון של גז טבעי נוזלי (LNG) וגם מתקנים נוספים לייצור חומרי גלם לתעשייה הפטרוכימיים וכו'.

מתקני האחסון של הגז הטבעי הנוזלי שיוקמו במסגרת הפרויקט ישמשו את צרכי תפעול המפעל ובנוסף ישרתו פתרונות תחבורה כבדה (רכבת, משאיות וכו') וכן צרכנים שונים ממגוון תחומי תעשייה, בהם ייצרני חשמל מבוזר פוטנציאלים באזורים שבהם צנרת הגז הטבעי אינה נגישה.

המהנדס אדריאן הלל, מבעלי חברת KOYS טכנולוגיות ומיזמי הפרויקט ציין: "אנו שמחים מאוד על הצטרפותה של השותפה הבינלאומית החדשה לפרויקט וסבורים כי ניסיונה הבינלאומי העשיר של החברה בתחום העיסוק של המיזם, יתרום רבות להצלחתו של הפרויקט. בנוסף, שמחים על הגשת תכניות הבנייה של הפרויקט לוועדה המקומית, שזה צעד משמעותי נוסף בהתגשמות החזון שלנו ובמימוש החלטת הממשלה בנושא משנת 2017.

''יצאנו לדרך השאפתית להקמת הפרויקט כבר לפני כעשר שנים עם תחושת שליחות והרבה מאוד ציונות, שהיא חלק בלתי נפרד מהפרויקט מבחינתנו לאורך כל הדרך. התקופה המאתגר של משבר הקורונה אינה מאטה מבחינתנו את קצב ההתקדמות בהקמת הפרויקט, אלא ההפך הוא הנכון. המצב המורכב בו שרוי המשק בישראל והשלכות משבר הקורונה על החברה הישראלי רק מדרבנים אותנו עוד יותר למהר בהקמת הפרויקט המשמעותי, שכבר בתקופת הקמתו יביא הן במישרין והן בעקיפים למעלה מ-1,000 מקומות עבודה בדרום הארץ ותעסוקתם של רבים אחרים במעגלים נוספים בכלל רחבי הארץ, ובשלל תפקידים. זוהי שליחות מבחינתנו, במיוחד בעת הזו''. 

קצב ההתקדמות בעבודות התכנות והתשתית צפוי לאפשר את התחלת עבודות הקמת המפעל בשטח כבר ברבעון הראשון בשנה הבאה. זהו צעד חשוב עבור מדינת ישראל, הקמת מפעל בסטנדרטים הגבוהים והמתקדמים  ביותר בעולם לייצור אמוניה ומוצרים נוספים וישמש כאבן פינה להמשך פיתוח  תעשייה כחול לבן. 

''עם  חלוף הגל הנוכחי של הקורונה עומדת הממשלה החדשה בפני משימה אדירה לשקם את המשק ממיתון עמוק. למטרה זו, הממשלה תצטרך להזרים סכומי כסף גדולים, בצורות שונות ובפרט למשק הפרטי, על מנת  להחזיר את המשק לרמת פעילות סבירה ולהחזיר את האבטלה לרמות הדומות לאלו שהיו לפני המשבר. אנו מצפים מהממשלה להמשיך ולתת רוח גבית לפרויקט ולהזרים בהקדם את הכספים שיאפשרו לפרויקט הלאומי שאנו מובילים, להאיץ את התקדמותו, יאפשרו להעסיק עובדים רבים, יתרמו לתל"ג ולייצוא ויתרמו להתאוששות המשק."


תגובות

End of content

No more pages to load