• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי 10 שנים, המחבל נתפס במעבר ארז

כתב אישום נגד עבדאללה דגמה, בן 38, המייחס לו ביצוע עבירות של שידול לרצח וחברות וניהול בארגון טרור. בפיגוע בגבול עזה, בו היה מעורב, נהרגו שני חיילי צה''ל

המחבל עבדאללה דגמה, חוצה דרך מעבר ארז (צילום: רשות המעברים)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד עבדאללה דגמה, בן 38, המייחס לו ביצוע עבירות של שידול לרצח וחברות וניהול בארגון טרור לחוק המאבק בטרור.

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין אלכס דרנבוים, הנאשם, תושב עזה, הצטרף לגדודי חללי אלאקצא בשנת 2002 ונטל חלק בניהול הארגון. במסגרת פעילותו הצבאית בארגון, עסק הנאשם באיתור וגיוס פעילים אשר עברו אימוני ירי על מנת לבצע פיגועי טרור נגד חיילי צה"ל ולגרום למותם. יחד עם שותפיו, תכנן הנאשם הטמנת מטען חבלה במשקל של 25-30 קילוגרמים ליד גדר הגבול בין עזה לישראל, ושידל את המפגע בסאם אבו דגמה לבצע את הפיגוע.

מכתב האישום עולה, כי ב-26 במרץ, 2010,  הוביל בסאם אבו דגמה פעילים נוספים, אשר הטמינו את המטען במקום שתוכנן מראש ליד קו דיווח 161 בגדר המערכת. המטען לא התפוצץ והם החלו להתרחק מהמקום, כשהם יורים לעבר החיילים שהוקפצו לאיזור.

מהירי, נהרגו סגן מפקד גדוד בחטיבת גולני, רס"ן אלירז פרץ ז"ל, וחייל סמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל, וכן נפצעו שני חיילים נוספים. התיק נחקר על ידי שירות הביטחון הכללי ויחידת פח"ע דרום במשטרת ישראל. הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

הבוקר הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי עצר ב-6 ביולי לחקירה את עבדאללה דגמה, בן 38, תושב רפיח שבדרום רצועת עזה. זאת, על רקע חשד למעורבותו בפעילות טרור כנגד חיילי צה"ל.  

מצלמות האבטחה של רשות המעברים במשרד הביטחון תיעדו את המחבל עם הגיעו למעבר ארז, שבו נעצר בידי השב"כ.

וידאו: עבדאללה דגמה חוצה במעבר ארז (צילום: רשות המעברים)
​​​​​​​

במהלך חקירתו בשב"כ בשיתוף משטרת ישראל, עלה כי עבדאללה היה מעורב בפיגוע רצחני שאירע ב-26 למרץ 2010, על גדר הגבול רצועת עזה, בקרבת היישובים נירים ועין השלושה. בפיגוע נהרגו שני חיילי צה"ל, סמל ראשון אילן סביאטקובסקי ז"ל ורב סרן אלירז פרץ ז"ל ונפצעו שני חיילים נוספים.

פרטי הפיגוע כפי שעלו בחקירתו בשב"כ של דע'מה
הפיגוע תוכנן על ידי ארגון שהדאא' אל אקצא החל מספטמבר 2008, ובוצע בפועל על ידם במרץ 2010, בעוד שארגון הגא"פ לקח אחריות על ביצוע הפיגוע. מהחקירה עלה כי סמוך ליולי 2008, עבדאללה, אשר היה פעיל בשהדאא' אל אקצא, הסכים יחד עם פעיל נוסף, עדנאן אבו האני, להצעת הארגון לבצע פעילות טרור נגד ישראל ולגייס, לשם כך, פעילים נוספים.

עבדאללה ועדנאן גייסו את בסאם אבו דגמה לשורות הארגון, וזאת לצורך ביצוע הפיגוע. עבדאללה שימש מפקדו של בסאם בחוליה.

ההכנות לפיגוע
במסגרת ההכנות לפיגוע, איתרו חברי החוליה מיקום מתאים לביצוע הפיגוע סמוך לגדר המערכת, בקרבת אדמתו של בסאם. כמו כן, חברי החוליה גיבשו מתווה להנחת מטען כנגד כוחות צה"ל הפועלים בגזרה וגייסו פעילים נוספים לשורותיהם. עוד עלה בחקירה כי חברי החוליה אישרו את מתווה הפיגוע עם הארגון, אשר היה אמור לספק להם את מטען החבלה למימושו.

חברי החוליה עברו אימוני ירי לשם שימוש בנשק בזמן הפיגוע, בהם עבדאללה לא לקח חלק, לאור פציעה קודמת שמנעה את השתתפותו.

מימוש הפיגוע
החוליה פעלה להוצאת הפיגוע לפועל, תוך ניסיונות של עבדאללה להשיג מטען מתאים מהארגון. לאחר מספר ניסיונות כושלים לקבלת המטען וסמוך לפני מועד הפיגוע, השיג בסאם מטען ונשק לביצוע הפיגוע מארגון הגא"פ וביצע אותו יחד עם פעילי טרור אחרים, במתווה שסוכם עם עבדאללה ועדנאן. מהחקירה עולה *שעבדאללה שידל את בסאם לבצע פיגוע* טרור שנועד להביא למותם של חיילי צה"ל.
יצוין כי בסאם נהרג ב- 16 באוגוסט, 2010,  במהלך ניסיון הטמנת מטען כנגד כוחות צה"ל על גדר המערכת ברצועת עזה.

מלבד מעורבותו בפיגוע, עלה בחקירה כי עבדאללה שימש בתפקיד פיקודי בארגון שהדאא' אל אקצא, היה מעורב בפעילות טרור כנגד כוחות צה"ל ולמעשה שימש כפעיל בארגון עד למועד מעצרו.

שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול ללא לאות על מנת לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל מפני איומי טרור ולמיצוי הדין עם מעורבים בפעילות טרור, גם בחלוף שנים רבות ממועד ביצוע הפיגוע, נמסר מדוברות שב''כ. 

תגובות

End of content

No more pages to load