• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות בפתח? השרה רגב הודיעה: ''שדה תעופה יוקם בנגב''

הממשלה במשבר עמוק וככל הנראה לקראת פיזור, אך הערב שרת התחבורה מירי רגב הודיע לרוה''ע ב''ש דנילוביץ' כי החליטה להקים את שדה תעופה בינלאומי בנגב. לפני הבחירות האחרונות, נתניהו בישר את אותה בשורה...

שרת התחבורה, מירי רגב (צילום: בן חדד / CC BY SA 4.0)

ישראל כנראה הולכת שוב לבחירות, אבל לפני שככל הנראה מפזרים את הממשלה, שרת התחבורה, מירי רגב, התקשרה לראש עיריית באר שבע ובישרה לו כי החליטה להקים את שדה התעופה המשני לבן גוריון בנגב, זאת בניגוד לעמדת מערכת הביטחון מזה ארבעה עשורים. כפי שנחשף בלעדית בברנז'ה NEWS, אין שינוי בעמדת חיל האוויר, באשר למניעה להקים שדה תעופה אזרחי בנבטים: ההתנגדות במערכת הביטחון היא מטעמים מבצעיים. יהיה צורך להעביר את בית הספר לטיסה למקום אחר, יש צורך בשינוי נתיבי אוויר מבצעיים ובהזזת אי אלו מתקנים. לשאלה האם חל שינוי בעמדת חיל האוויר באשר להקמת שדה תעופה בנבטים והסרת ההתנגדות, השיבו בדובר צה''ל חד משמעית: ''לא היו דברים מעולם''.

עם זאת, ראש עיריית באר שבע בירך הערב את השרה רגב: ''אני מברך את שרת התחבורה, תא"ל במיל' ח"כ מירי רגב, על החלטתה האסטרטגית החשובה לפיה שדה התעופה המשני לנתב"ג יוקם בנגב!'', כתב בפייסבוק.  ''לפני מספר דקות התקשרה אלי השרה רגב ועדכנה על ההחלטה כי שדה התעופה יוקם בנגב, בעדיפות לנבטים. במידה ומשיקולים ביטחוניים לא יהיה ניתן להקים בנבטים, אזי יוקם שדה התעופה במקום אחר בדרום המדינה. זוהי בשורה חשובה למדינה. שדה תעופה בנגב יהווה מנוע צמיחה כלכלי אדיר שיהפוך את באר שבע והנגב למרכז בינלאומי. זה נכון אסטרטגית למדינת ישראל!''.

תזכורת: מכתב של נתניהו לראש העיר דימונה, 12 יום לפני הבחירות האחרונות (קרדיט: סריקת המסמך המקורי)
​​​​​​​


גם שי חג׳ג׳ יו''ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שוחח עם שרת התחבורה מירי רגב והודה לה על ההחלטה האמיצה: ''החלטת השרה התקבלה לאחר למידת פרטי הפרטים של שתי החלופות. בשיחה השרה אמרה כי גם אם השדה לא יוקם בנבטים היא תתמוך שיוקם באזור אחר - בדרום. עוד עידכנה השרה כי היא אישרה הקמת רכבת קלה מבאר שבע לליקית. 
"הקמת השדה במקום הזה תתרום, בלי ספק, לקידום הפריפריה. היא תוסיף אלפי מקומות עבודה ותפתח את התיירות בדרום" אומר חג'ג'. "אמנם, חיל האוויר תומך בהקמת השדה בצפון, אולם נראה כי ניתן להקים אותו בדרום, בלי לפגוע באינטרסים של צהל".
שי חג'ג' מדגיש כי כל ראשי הרשויות, בצפון ובדרום, תומכים בהקמת השדה בנבטים''.

סימן לבחירות בפתח?

בפעם האחרונה שמישהו הבטיח להקים את שדה התעופה האזרחי בנבטים, זה היה לפני הבחירות, ב-5 לספטמבר: ראש הממשלה ושר הביטחון אז, בנימין נתניהו הודיעה 12 יום לפני הבחירות האחרונות על בחינה מחדש של הקמת שדה תעופה בינלאומי בנבטים.

אז, נתניהו, הנחה את ראש המל״ל, מאיר בן שבת, להקים צוות שיבחן מחדש את ההיתכנות הביטחונית של פתיחת שדה תעופה בין לאומי בנבטים. את הדברים בישר ראש הממשלה במכתב לראש עיריית דימונה, בני ביטון. עוד אמר כי ההמלצה תוגש בתוך 60 יום, אבל אז הממשלה נקלעה למשא ומתן קואליציוני מורכב, למאבקים פנימיים ולקורונה. 

גם לא כדאי לכם להתחיל לארוז את המזוודות: הקמתו של שדה תעופה, במקרה הטוב, תארך עשור ועל פי מחקר כלכלי של משרד רואי החשבון שטיינמץ-עמינח,  הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל תהיה יקרה בכ-20 מיליארד שקלים ותארך כ-15 שנה ויותר. ההחלטה על הקמת שדה תעופה משני לבן גוריון היא מלפני 40 שנה והיא שבה ועולה כל מערכת בחירות. כבר לפני 35 שנה שר הכלכלה גד יעקובי הבטיח נמל תעופה ליד באר שבע, שתהפוך לעמק סיליקון אחד גדול. 

רק לאחרונה, הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח דנה בשאלת מיקומו של שדה התעופה הבינלאומי השני שעתיד להיבנות בישראל- נבטים שבדרום או רמת דוד שבצפון.  חיל האוויר מתנגד להקמת שדה תעופה אזרחי מטעמים מבצעיים וכי הקמתו תדרוש למצוא מקום אחר לבית הספר לטיסה.

וידאו: לפני כשנה, נתניהו מבקר בבסיס חיל האוויר בנבטים ומסביר מה המטוסים בבסיס מסוגלים לעשות (צילום: לע''מ)


היבט נוסף להיסוס הוא כלכלי: בימים כתיקונם, טיסה מתל אביב לאילת עולה כ-370 שקלים ועוד כ-100 שקלים למונית שתקח את התיירים מנמל התעופה רמון, הממוקם כ-20 ק''מ מאילת, עד לעיר הדרומית. בכסף הזה, חברת הלואו קוסט מציעות דילים מפתים יותר לחו''ל. תיירים לא רוצים לנסוע עוד שעה וחצי עד שיגיעו ליעד. 

ח"כ עפר שלח, בדיוני הוועדה: "שדה תעופה נוסף זה אינטרס לאומי במעלה הראשונה שאמור לשרת את מדינת ישראל ואזרחי ישראל ומה שקורה פה זה חלם. למרוח תהליך כזה על 40 שנה ועכשיו להגיד שמקדמים את שניהם זו לא התנהלות ברורה ולא ראויה בקבלת החלטות בסדר גודל כזה. צריך לבצע תהליך ראוי, לבחון חלופות כמו שצריך ולקבל החלטה".

קרא עוד:

12 יום לפני הבחירות, נתניהו יבחן מחדש את הקמת שדה התעופה בנבטים

שדה תעופה בנבטים? מפקד חיל האוויר מתנגד - וגם לא ייקרה לפני 2035

גם אחרי 40 שנה, צה''ל מתנגד להקמת שדה תעופה אזרחי בנבטים

תגובות

End of content

No more pages to load