• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''הרחובות מפוצצים בגורים'': זעקת מאכילי החתולים בבאר שבע

הם עושים את זה מכל הלב, 365 ימים בשנה, גם בימי מלחמה, קורונה, גשם, חמסין או סערה: מאכילי החתולים מקדישים את חייהם למען בע''ח נטושים. שוחחנו עם ישראל טולדנו ושמענו על המצב הכואב. עיריית ב''ש קשובה

ישראל והחתולים. מחכים לו כל בוקר והוא נותן בשבילם את הנשמה (צילום: דני בלר)

''העיר מפוצצת בגורים. הלב כואב. אם לא היה בגללנו, מאכילי החתולים, הם היו מתים בייסורים'', מספר ישראל טולדנו, היוצא מדי בוקר, צהריים וערב לסיבוב ארוך של האכלת חתולי רחוב. הוא מתעורר בשעה 5:00 לפנות בוקר, מתניע את הרכב ומחלק מזון לחתולי רחוב בפינות שרק הוא והחתולים מכירים. כשהוא מגיע, משום מקום יוצאים עשרות חתולים, מייללים, לוגמים את המים שהוא שם להם בצמא גדולה ואוכלים בתיאבון את האוכל. 

​​​​​​​חתולי הרחוב, כמו אחיהם בבתים, משחקים תפקיד חשוב: היכן שיש חתולים, אין לא עכברים, לא חולדות, לא עקרבים ולא נחשים. ברעג שחתולי הרחוב נעלמים, נכנסים כל אלה.

וידאו: ישראל טולדנו, מאכיל חתולי רחוב (צילום ועריכה: דני בלר)
​​​​​​​


''אתה לא רואה פה כלום, אבל הפינה הזו מלאה בגורים. האימא שלהם פה והיא לא נותנת לאף אחד להתקרב. אני אשים את האוכל ותראה אותם יוצאים. הלב כואב לראות אותם ואנחנו מנסים להציל כמה שיותר'', אומר ישראל. את המזון הוא קונה מכיסו הפרטי ובביתו בשכונה ה' הוא מארח את החתולים שממש לא יכולים לדרוש בחוץ, אם מפאת גילם או כי הם עיוורים. יש להם פינה בבית, עם כל הנוחות. ''יש חתולים שצריכים טיפול רופאי וגם זה נופל עליי, אין לי עזרה משום מקום אבל גם אני לא יכול לנטוש אותם. כן, ישראל עובד ויש לו גם משפחה לפרנס, אז הוא מתמרן בין החתולים, לבין הפרנסה והמשפחה. 

ישראל טולדנו. השכם בבוקר הוא יוצא לסיבוב האכלה, כל יום, בכל תנאי (צילום: דני בלר)

ישראל לא לבד: בבאר שבע פועלים עשרות מאכילי חתולי רחוב, שעושים את מלאכתם בהתנדבות מלאה. חלקם הגדול לא רוצה להיחשף: ''כי אנשים מאוד אכזריים לבעלי חיים. קשה לנו להבין מאיפה הרוע הזה מגיע. אני יוצא מוקדם בבוקר, מחפש פינות נסתרות בהם אוכל להאכיל את חתולי הרחוב ולוקח איתי גם עזרה ראשונה: משחות נגד זיהומים בעיניים, משחות לטיפול בפצעים ועוד. עם הזמן אתה לומד להכיר כל אחד ואחד מהם: את השולט בחבורה, את הביישן שיחשוש לגשת לאוכל ויש גם מחזות קורעי לב: חתולי בית זקנים שאנשים נוטשים כי ''כבר לא בא להם עליהם''. חתולים מבוגרים שכבר לא רואים טוב, שאולי התחרשו מפאת הגיל, שאין להם כבר שיניים בפה. רואים שפעם היו חתולים בית מפוארים ולעת זיקנה, כשכבר קשה להם לשחק, כשהפרווה כבר לא מבריקה ויפה או שגופם כשל. במקום לטפל, זורקים''.

מחכים לאוכל ולמים. חתולים בפינת רחוב (צילום: דני בלר)

לפעמים יש סיפורים קורעי לב: ניצולת שואה שחלתה ונשלחה למוסד סיעודי והחתולה שלה, מבוגרת גם היא, נותרה לבדה בדירה, עד שמתנדב הציל אותה. חתולת רחוב שגססה ונאספה על ידי המרפאה העירונית, עברה ניתוח עיקור, קיבלה טיפול והיום היא בת בית של אחד הבלוקים. 

מי שלוקח על עצמו לטפל בחתולי רחוב, מתחייב לכל החיים. ''שכחתי מה זה חופש, לשבת בבית קפה, לנסוע לחו''ל'', אומר מתנדב. ''כל מה שיש לי, הולך אליהם. אין לי שום עזרה. הכל זה מהכיס הפרטי שלי. עכשיו נשארתי בלי עבודה בגלל הקורונה והמצב נהיה עוד יותר קשה'', הוא מספר. ''לפעמים אנשים עוזרים לי, אבל לפעמים גם מקללים, מרביצים או פוגעים בחתולים. יש לי 10 נקודות האכלה ובאים אליי מאות חתולים, גורים ובוגרים. אני מכיר כל אחד, יודע מי שלא בא לאכול, מי חולה, את מי צריך לקחת לטיפול. אני חייב לוטרינר אלפי שקלים, אבל אין ברירה''. 

''מה שלא מעקרים היום, מה שלא עושים היום, הופך לבעיה גדולה פי 3 או 4 בעוד שנה'', אומר ישראל טולדנו. ''ראש העירייה שלנו, שיודע לקדם דברים, חייו להעיר את הנושא, להקצות משאבים, כי החתולים האלה מסכנים. הם תלויים בנו. חייבים לתגבר את הצוות המרפאה, לעשות עיקורים וסירוסים, לעזור לנו בפינות האכלה מסודרות. אישית, אני זקוק לתרומות   ואפשר ליצור איתי קשר בטלפון 050-902-5118 לתרומה בביט או ישירות לחנות ספידוג על שמי''. 

''אני רוצה להודות לשני אנשים שעזרו לי מאוד ותרמו לי: יעל בוהדנה ומירי סויסה, מעמותת ''באר שבע אוהבת חיות''. יעל בוהדנה תרמה לי ועזרה לי מאוד, אישה מדהימה''.

בעיריית באר שבע אוהבים חיות: פארקים לכלבים נפתחו בנקודות שונות בעיר, מרפאה וטרינרית נפתחה, חברת מועמת העיר יסמין פרידמן פועלת רבות למען בעלי חיים  ועם זאת, צריך לזכור שהתקציבים הם לא בלתי מוגבלים. עם כל הקשיים, העשייה למען בעלי החיים, בשנים האחרונות היא רבה וברוכה. 

עיריית באר שבע התייחסה לשאלת ברנז'ה NEWS באשר למצוקת מאכילי החתולים ושלחה תגובה מפורטת:

''באר שבע כמטרופולין איכותי מובילה התייחסות ייחודית בנושא מיקומם של בעלי החיים במרקם החיים העירוני''
''העיר באר שבע התקדמה משמעותית בכל הנוגע לטיפול בבעלי החיים. בשנים האחרונות הוסיפה העירייה תקציבים רבים ויחד עם משרדי הממשלה, עמותות ותושבים מסורים הצליחה העירייה לקדם נושאים רבים ולהעניק טיפול לבעלי החיים בעיר: במרפאה, בימי אימוץ, במבצעי עיקור וסירוס נרחבים, בפעילויות הסברה וחינוך ועוד. חשוב לציין שבאר שבע כמטרופולין איכותי מובילה התייחסות ייחודית בנושא מיקומם של בעלי החיים במרקם החיים העירוני. כזכור, לראשונה בישראל מונתה בעירייה מתאמת רווחת בעלי חיים, על מנת להרחיב ולהעצים יוזמות ופרויקטים לקידום איכות החיים והסביבה בעיר לרווחת התושבים ובעלי החיים''.
 
''כמו כן, המרפאה הווטרינרית שהקימה עיריית באר שבע בעמק שרה לפני כשנה מעניקה טיפול מקצועי מהיר ויעיל למגוון פציעות ופגיעות שעמן מגיעים בע"ח (חסרי בעלים) לתחנת ההסגר העירוני או/ו באמצעות מאכילים מוכרים. המרפאה מצוידת במיטב הציוד הרפואי הנדרש לביצוע בדיקות, טיפולים וניתוחים בבעלי חיים וכוללת בין היתר: מתחם קבלה, חדר מיון, חדר אשפוז וחדר רנטגן. בנוסף מבצעת העירייה במרפאה לאורך כל השנה ניתוחי עיקור/סירוס לחתולי רחוב ולכלבים השוהים בהסגר ומיועדים למסירה לאימוץ או קליטת עמותות, מדובר באלפי ניתוחים שבוצעו במהלך השנה''. 

לשאלה בסוגיית ריבוי החתולים, סוגייה מוכרת ברחבי הארץ:
''הדרך היחידה לשלוט בהתרבות בלתי מבוקרת של חתולי רחוב הינה לכידתם, ביצוע עיקור, סימון וחיסון, והחזרתם למקומם. כאמור, מידי שנה מבצעת עיריית באר שבע אלפי ניתוחי עיקור וסירוס. כמו כן, בשנה הקרובה מתוכננת הקמה של פינות האכלה מוסדרות לחתולים, ובכך לשפר את מצבם הפיזי והתזונתי של חתולי הרחוב. הפינות המוסדרות יהוו מחסה מהגשמים ובנוסף, ניתן יהיה לבצע בצורה יעילה יותר את לכידתם לצורך עיקור, סירוס וחיסונים. פינות ההאכלה, מיקומן ותפעולן, ייקבעו בשיתוף מאכילי החתולים ופעילי עמותת "באר שבע אוהבת חיות" הפועלת בבאר שבע. כמו כן, אל ברזיות בעיר יוצמדו שוקאטות, כלי מים מפלסטיק האוגרים את המים ומשמשים כמקור מים זמין לחתולים''. 

​​​​​​​''בחודשים האחרונים אלפי קילוגרמים של מזון יבש נרכשו וחולקו למאכילי חתולים''
''בנוסף, יש לציין שבחודשים האחרונים אלפי קילוגרמים של מזון יבש נרכשו וחולקו למאכילי חתולים.  יודגש שבכל מקרה שבו מתקבלת במוקד העירוני פנייה בנושא חתולי רחוב נשלח למקום פקח רופא לבדוק את מהות התלונה. כמו כן, חתולים חסרי בית פצועים וחולים נאספים, מטופלים ומוחזרים לאחר ההחלמה לכתובת שממנה נאספו''.

''יש לציין שבימים אלה אנו מגבשים תוכנית למשרדי הממשלה להגביר את הטיפול והמעורבות בנושא. אתגרים ומשימות רבות עוד ניצבות בפנינו. העירייה השקיעה ותמשיך לפתח, לטפח ולהשקיע משאבים רבים לקידום פרויקטים בתחום איכות הסביבה בכלל ובפרט למען בעלי החיים''.

תגובות

End of content

No more pages to load