• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הסלמה בדרום: כצפוי, חמאס עבר מבלונים לרקטות. גנץ: ''נגיב בחומרה''

בית בשדרות נפגע מרקטה, ממטח שנורה סמוך לשעה 1:00 בלילה. למרות דברי האזהרה של דר הביטחון גנץ, צה''ל תוקף בעיקר דיונות חול. תושבים בעוטף: ''תרחיש ידוע מראש, מתכוננים לימים של אזעקות''

הנזק לבית בשדרות (צילום: רץ ברשתות חברתיות ללא קרדיט)

זה היה ידוע מראש: אחרי כמה ימים בהם חמאס שיגר בלוני תבערה שגרמו לעשרות שריפות מדי יום, בשעה 1:00 לפנות בוקר נורה מטח רקטות לעבר העיר שדרות. אחת הרקטות נפלה בסמוך לבית וגרמה לנזק למבנה. צה''ל הגיב בנוהל הרגיל: הפצצת דיונות חול ופחונים, אך שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, אמר כי ''צה''ל יגיב בעוצמה''. ההערכה היא כי לא יהיו חיסולים ממוקדמים או פעילות רחבת היקף, מאחר שישראל לא מעוניינת להיגרר ללחימה בעזה, כל עוד האירועים הביטחוניים מתוחמים בדרום.

הבוקר, בתום הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, אמר גנץ:  "צה"ל יגיב בעוצמה עד השבת השקט לדרום. אם בשדרות לא יהיה שקט- גם בעזה לא יהיה שקט". בעוטף עזה קיבלו את הדברים בנימה של יאוש, מתוך ידיעה כי הם שוב בתחילתו של סבב, שהיחידי שיושיע אותם ממנו הוא המתווך המצרי.

וידאו: הפגיעה בבית בשדרות (צילום רץ ברשתות חברתיות ללא קרדיט)
​​​​​​​

גנץ: "על כל בלון או רקטה שינחתו בישראל ויפרו את ריבונותה רשומה כתובת אחת- חמאס. בשיגור הרקטות והבלונים ראשי החמאס שורפים את הענף שעליו תושבי רצועת עזה יושבים ופוגעים ביכולתם לחיות בכבוד ובביטחון. צה"ל יגיב בעוצמה על כל הפרת ריבונות עד להשבת השקט המוחלט בדרום. אם בשדרות לא יהיה שקט גם בעזה לא יהיה שקט". בכל מקרה, שר הביטחון יהיה עסוק בבוקר: בשעות הקרובות יעבורגנץ בדיקות רפואיות ולכן ייעדר מישיבת הממשלה.

בישראל נקטו בשורת תגובות, מתוך ארגז הכלים המוגבל שלה מול חמאס: מרחב הדיג של עזה נסגר כליל והועבר מסר לחמאס, כי הכסף הקטארי לא יעבור, עד שייפסק ירי הרקטות. בתגובה, אמרה היחידה ששיגרה את הרקטות אתמול, המזוהה בשם ''בני קווקז'', כי אם הכסף הקטארי לא יעבור, יוגבר הירי על ישראל - תסריט ידוע מראש. חמאס הבהיר, כי אם מפגינים בגדר ייפגעו מאש צה''ל, חמאס יירה רקטות על ישראל. במהלך הלילה העזתים עשו ניסיון להפעיל את ''יחידות התיזוז הלילי''. תושבי העוטף סיפרו, כי במהלך הלילה נשמעו קולות נפץ. יחידות התיזוז השליכו מטענים לעבר חיילי צה''ל.

ביקורת בעוטף עזה: ''הממשלה משלימה עם המצב ולא עושה דבר''

ביישובי העוטף נשמעה הבוקר ביקורת רבה על התנהלות הממשלה, מתוך ידיעה כי תוך ימים האיזור כולו יהיה תחת מטר רקטות, כפי שהיה בסבבים הקודמים. אל קשיי הפרנסה שגרמה מגפת הקורונה, מצטרף כעת שוב המצב הביטחוני. ארגז הכלים שהממשלה מעמידה לרשות צה''ל מוגבל, מתוך היעדר רצון להיגרר ללחימה. ''רק כשיורים על תל אביב הממשלה מגיבה, אנחנו חיים במטווח'', אמר תושב שדרות, בשיחה עם כתבים לפנות בוקר.

עיריית שדרות מסרה לפנות בוקר כי גורמי רפואה דיווחו על פצוע קל מרסיסים, שני פצועים מנפילה בדרך למרחב מוגן ושני נפגעי חרדה. ראש העיר, אלון דוידי, ביקר בזירת האירוע יחד עם עובדים סוציאליים מהאגף לשירותים חברתיים שהוזעקו לתת מענה. 
העירייה בהיערכות מלאה לטיפול באירוע מבחינת כלל המענים הנדרשים.  עדכונים בהמשך ככל שיידרשו. 

באשר לתגובת צה''ל, מסרו הבוקר בדובר צה''ל כי ''מטוסי קרב וכלי טיס של צה״ל תקפו יעדי טרור נוספים של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. במהלך התקיפה הותקף מתחם צבאי לאחסון אמצעי לחימה רקטיים של ארגון הטרור חמאס.   התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל מוקדם יותר הלילה.. צה״ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי מדינת ישראל וריבונותה. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל''.

בנוסף, תום התייעצויות ביטחוניות, אישר שר הביטחון, בני גנץ את המלצת הרמטכ"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי הביטחון, והורה על סגירת מרחב הדיג ברצועת עזה לחלוטין, באופן מיידי ועד להודעה חדשה, החל מהבוקר (ראשון). זאת בעקבות הירי הרקטי הלילה, המשך הפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה לשטח מדינת ישראל והפרת השקט הביטחוני. ההחלטה התקבלה בהמשך לסגירת מעבר כרם שלום, למעט כניסת ציוד הומניטרי חיוני לרצועה - לאור פעולות טרור חוזרות ונשנות מצד ארגוני הטרור ברצועת עזה כנגד אזרחי ישראל, המהוות הפרה של הריבונות הישראלית - כך לפי דוברות מתפ''ש.
 
עם זאת, תקיפת צה''ל, סגירת המעברים ומקרחב הדיג לא ''הזיזו'' לחמאס: הבוקר חודש זרם בלוני החבלה.

תגובות

End of content

No more pages to load