• 08 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

22,000 מובטלים בב''ש: ''חוששים להישאר בלי אוכל''

הנתון של הביטוח הלאומי, על פיו 17% מהבאר שבעים בגיל תעסוקה פנו לקבלת דמי אבטלה, הוא רק קצה הקרחון. יש מי שחוששים להישאר בלי חשמל ובלי אוכל - ואין להם זכאות לדמי אבטלה

מחפשים שוכרים - או סוגרים: עסקים בב''ש (צילומים: דני בלר)

י', בן 48, תושב באר שבע, עבד כל החיים שלו - מאז השתחרר מהצבא. כשהתחיל הקורונה, העבודה שלו נפסקה בבת אחת. הוא עצמאי, מה שנקרא ''עוסק פטור'', עושה תיקונים בבתים וחי בצניעות. ''בחיים לא קפצתי מעל הפופיק. בית צנוע, אומר תודה על מה שיש. אבל הקורונה הארורה הזו עשתה אותי חולה. הפרנסה נפסקה בבת אחת ואני נשארתי עם התשלומים - משכנתא לבית, ארנונה, חשמל, רואה חשבון, ביטוח לאומי. נכנסתי לסרטים. בחיים לא הייתי במצב שאני לא יודע אם יהיה מה לאכול, אבל עכשיו זה לא רק אני, אלא רבים בבאר שבע. אנשים שותקים, מלווים כסף, מגדילים מינוס וכל זה ייגמר להם בבת אחת. אנשים מסובכים עם השוק האפור, חכה - זה רק התחלת הסיפור''. ''החשש הכי גדול שלי זה שלא יהיה לי מה לאכול. חושש מה יהיה על החיים שלי''.

הביטוח הלאומי פרסם היום, כי כמעט 22,000 באר שבעים מקבלים קצבת אבטלה, כ-17 אחוזים מכוח העבודה בעיר. הנתון הזה מספר סיפור חלקי מאוד: הוא אינו כולל עצמאים ועובדי פרילאנס, שאינם זכאים לתבוע אבטלה. מאות עסקים בבאר שבע פשטו רגל, אחרים מתקשים להתקיים. ''עשיתי עבודה והצ'ק שקיבלתי הוא לעוד חצי שנה. זה או זה או כלום'', מספר לנו אלי, עצמאי, שעוסק בעיצוב ומוצרי פרסום. ''מי שאני עובד מולו גם באותו מצב וכולנו מנסים לשרוד''. 

את התמונה העגומה ניתן לראות בעיר העתיקה בבאר שבע. אחד אחרי השני, עסקים נסגרים, לפעמים כמה עסקים צמודים זה לזה באותו רחוב. ''בעל הנכס לא היה מוכן להתפשר על שכר הדירה - אז החלטתי לסגור'', סיפר הבוקר, ראשון, בעל עסק שהיה בעיר העתיקה כמה שנים. בעיר העתיקה השוקעו מיליונים רבים של שקלים בשידרוג תשתיות, בהקמת מסודות תרבות, בעידוד יזמים לפתוח עוגני תרבות. הרוב עומד סגור: ברים, מועדונים, מקומות של הופעות - עוד לא נמצא עבורם מתווה. בחנויות אחרות, קטנות, אפשר להכניס לקוח אחד כל פעם. בתי קפה ומזנונים יודעים שמחר בבוקר הם עלולים לקבל הוראת סגירה. 

נתוני הלמ''ס, שהתפרסמו היום, מדברים על התכוווצות של המשק, שהגיע למצב הגרוע ביותר שלו מזה 40 שנה. לא לדעתו של ראש הממשלה, שטוען כי התכווצות המשק בישראל היא חצי ממדינות אירופה, אך זה לחלק מהמדינות, לא לכולן. 

תגובות

End of content

No more pages to load