• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עובדי המעבדות בסורוקה מזהירים: ''ישראל בפני משבר בריאותי חמור''

עובדי המעבדות בסורוקה הפגינו היום במקביל לעמיתיהם ברחבי הארץ והזהירו: בלי משאבים, המעבדות הציבוריות יקרסו - מאחר והמדינה מפנה את התקציבים למעבדות הפרטיות

ההפגנה בסורוקה (צילום: משה פריאל)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

שר הבריאות וראש הממשלה מרבים לדבר על עשרות אלפי בדיקות קורונה ליממה ככלי יעיל למיגור המגפה - ומצד שני, מייבשים את המעבדות הציבוריות, אלה שעומדות בחזית המאבק. יו"ר וועד עובדי המעבדות אסתר אדמון מזהירה: "עובדי המעבדות לא ערוכים לחורף, נתניהו מכין את מדינת ישראל למשבר שהוא לא מבין את משמעותו''.

וידאו: הפגנת עובדי המעבדות בסורוקה. יו''ר וועד עובדי המעבדות, אסתר אדמון (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​


על רקע זה, עובדות ועובדי המעבדות הרפואיות של בית החולים סורוקה הפגינו הבוקר, שני, במחאה  על קריסתן של  המעבדות הציבוריות והפניית המשאבים למעבדות הפרטיות כל זה בעת משבר הקורונה.

המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "עובדי המעבדות עובדים במקסימום ומקבלים מינימום",  "עובדי המעבדות הופקרו שנים ",  "סקטור המעבדות לנגד עינינו מתפורר" ועוד.

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן ,הודיעה לפני שבוע הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות הרפואיות כי האוצר עומד בסרובו והמשא ומתן התפוצץ, דווקא כשמגפת הקורונה בעיצומה.

עובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות  מוחים על תנאי עבודתם ובמיוחד, על השכר הנמוך: עובד חדש בעל תואר ראשון ,מרוויח  כיום 31 שקלים לשעה, לעומת עמיתו במעבדות הפרטיות,  המשתכר בין 70 ל-130 שקלים  לשעה.
​​​​​​​
במסיבת עיתונאים שכינסה אמרה  אסתר אדמון, יו"ר הארגון: "ב-2016 מבקר המדינה הוציא דו"ח חמור המצביעה על פעולות מתקנות שמשרד הבריאות חייב לעשות. לא היה אז שר בריאות שיהיה לו אומץ לטפל בכל הליקויים שנחשפו בדוח. עובדי המעבדה כרגע לא ערוכים לקראת החורף ואנחנו לא מוכנים לקחת אחריות. אנחנו מודיעים לציבור כי בחורף לא נוכל לתת שירות רפואי מעבדתי ואיכותי''.

לאחרונה בעקבות כניסת משרד הביטחון לנושא בדיקות הקורונה .החלה הממשלה להפנות  משאבים כספיים אדירים למעבדות הפרטיות . נשאלה אדמון: "המעבדות הפרטיות נלחמות כרגע על אותה משבצת של עובדי המעבדות האיכותיות הציבוריות. הבעיה היא שהם לוקחים מאתנו את העובדים. עובד שלנו עם תואר ד"ר מקבל 37 שקלים לשעה ואילו במעבדה הפרטית הוא יקבל 200 ש"ח לשעה. עוד הוסיפה הוסיפה כי היא קוראת להקמת וועדה פרלמנטרית שתבדוק את ההזנחה של משרד הבריאות במהלך כל השנים בשרות כה חשוב זה".

ככול הנראה לא יהיה מנוס לפתוח בשביתה בסוף החודש צעד שעלול לשבש את מערך בדיקות הקורונה ולעכב את תשובות הבדיקות להן ממתינים האזרחים.

תגובות

End of content

No more pages to load