• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משכירים לסטודנטים? ''סעיף הקורונה'' יחייב את בעלי הנכסים להתגמש

חלקו הגדול של שוק הנדל''ן להשקעה בב''ש הוא השכרה לסטודנטים. ''סעיף קורונה'' יאפשר לסטודנטים להודיע על הפסקת החוזה במקרה של סגר. כך תמנע מהסטודנטים חוסר הוודאות במעבר לב''ש ותפתר בעיית הדירות הריקות

פרופ' מיקי מלול, דירה בשכונה ד', שיר צדוק (צילומים: שי שמואלי, דני בלר, ינאי אנקוה)

הפקולטה לניהול והאגודה הסטודנטיאלית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב יוצאים במהלך יצירתי בעקבות משבר הקורונה: הוספת סעיף גמישות לחוזי השכירות שיאפשר לסטודנטים לצאת מחוזה השכירות כל רבעון במקרה של סגר מלא או מעבר ללימודים מקוונים 
מדובר במהלך בעל ראייה רחבה הנועד לשרת את כלל בעלי העניין בעיר: סטודנטים יוכלו לקבל החלטה מושכלת לעבור לבאר שבע למרות אי הוודאות, בעלי הדירות יימנעו ממצב בו דירותיהם יעמדו ריקות בשנה הקרובה והעסקים המקומיים בשכונות הסטודנטיאליות יוכלו להמשיך לפעול גם בתקופת הקורונה.

הנוסח המלא של הסעיף החדש למעשה מאפשר חידוש חוזה כל רבעון בהתאם למציאות המשתנה: "בשל משבר הקורונה, הסכם השכירות יהיה הסכם מתחדש כל 3 חודשים, לא הודיע השוכר על הפסקתו 45 ימים לפני מועד סיום תקופת 3 חודשים, ההסכם יתחדש באופן אוטומטי. הודיע השוכר על בקשתו לסיום תקופת השכירות בהתראה של 45 ימים, יפצה את המשכיר בגין הקיצור בסכום הכספי השווה ערך למחצית מדמי השכירות לחודש. הודיע השוכר על קיצור כאמור, למשכיר לא תהיה כל טענה ו/או תביעה בעניין". 

''השכונות הסטודנטיאליות'' ג' ו-ד' היו החביבות על המשקיעים

סטודנטים מחפשים לגור ליד האוניברסיטה, אם אפשרי, במרחק הליכה. הם רוצים לייתר את הצורך בשימוש בתחבורה ציבורית ולחסוך כמה שניתן. סטודנט בדרך כלל שוכר דירה ובמרבית המקרים - חדר בתוך דירה, שמשמש אותו בימים שהוא בעיר, ברך כלל ראשון עד רביעי. 

משקיעי הנדל''ן, מצדם, מחפשים למקסם רווחים: הם מפצלים דירות, מנסים לגבות מחיר של ''הכל כלול'' ולהוציא כמה שפחות. בבאר שבע נוצר מתח בין משקיעי הנדל''ן בשכונות הסטודנטיאליות, לבין הדיירים המקוריים בבניין, כפי שסיפרו לנו תושבים ברח' גוש עציון בשכונה ג': לא אחת אין תקשורת בין בעלי הנכסים לבין הדיירים המקוריים, הם לא משתתפים בהוצאות השוטפות של תחזוקת הבניין ואם רואים אותם - זה כאשר הם באים לאסוף את שכר הדירה. 

שכונה ג', במרחק הליכה מקמפוס בן גוריון (צילום: דני בלר)​​​​​​​

פעם, התשואה של הדירות האלה הייתה חלומית: מחיר הרכישה של הבית היה זול, שכר הדירה היה גבוה יחסית. אלא שלאורך השנים דברים השתנו. וועד שוכרי הדירות בבאר שבע עשה סדר במחירים וגם הביקושים השתנו. הקורונה טרפה את הקלפים. הסטודנטים לא יודעים עדיין איך ומתי תפתח שנת הלימודים האקדמית. הם חוששים מסגר שני, במהלכו ספק אם יהיה טעם להישאר בבאר שבע. 

בבאר שבע יש אלפי דירות בבעלות של משקיעי נדל''ן, חלקן עומדות ריקות, בשל ירידה בביקושים שגרמה מגפת הקורונה. בדוח הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שפורסם בשבוע שעבר, צויין כי בבאר שבע משקיעים מוכנים להתפשר על מחיר הנכס, מתוך רצון להיפתר ממנו. 

דיקן הפקולטה לניהול, פרופ' מיקי מלול, ציין כי "התחייבות קבועה בחוזה בתקופה הנוכחית איננה אופציה סבירה מבחינה כלכלית.  עלינו לעודד את הסטודנטים להגיע לבאר שבע ולאפשר להם לחתום על חוזה גמיש. מהלך זה ישרת את כל בעלי האינטרסים בעיר ולכן הוא מתבקש. אנו סבורים כי הסטודנטים הם כוח משמעותי בשוק הדירות בבאר שבע וחוזה מסוג גמיש יאפשר להם להשתקע פה". 

יו"ר האגודה הסטודנטיאלית, שיר צדוק, הוסיפה כי "אי הוודאות לגבי אופי הלימודים שנה הבאה מונע מצעירים וצעירות לקבל החלטה אם להתגורר בבאר שבע. לכן יזמנו את החוזה שמאפשר ביטחון גם לסטודנטים ולסטודנטיות, גם לבעלי הדירות שלא מצליחים למצוא שוכרים וגם לעסקים המקומיים המבוססים על הקהילה הסטודנטיאלית". 

תגובות

End of content

No more pages to load