• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נופלים בין הכיסאות: הכנסת דנה במצבם העגום של עובדי הפרילאנס

הם מועסקים בתנאים מפלים, לא זכאים לאבטלה, מביאים ציוד מהבית ונטל התשלומים עליהם בלתי סביר. עובדי פרילאנס הפכו לכוח עבודה זול בתחומים כמו תרבות, תקשורת והוראה

שר הרווחה איציק שמולי (צילום: ערוץ הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

דיון סוער נערך הבוקר, רביעי, בכנסת, בסוגיית דמי אבטלה לפרילנסרים בעולם התרבות ובתחומים אחרים. עובדי הפרילאנס הם אולי המגזר הכי מוחלש בשוק העבודה הישראלי ומהנפגעים העיקריים של משבר הקורונה: הם לא זכאים לדמי אבטלה, אין להם קרן פיצויים ממנה יוכלו למשוך דמי קיום בעת הצורך והם אפילו לא חייבים לקבל הודעה מסודרת על הפסקת עבודתם.

בהענקת זכויות לעובדי הפרילאנס תומכים באופן גורף שר הרווחה, מנכ"ל הביטוח הלאומי, יו"ר הוועדה וחברי הכנסת. מי מתנגד? משרד האוצר. לטענתו, הענקת דמי אבטלה לעובדי פרילאנס "נוגד כל רציונל ביטוחי". בבאר שבע למשל, יש מספר גדול, של כמה אלפי עובדי פרילאנס, בעיקר במקצועות המוגדרם ''חופשיים'' - בהם תרבות, הפקה ותקשורת. רובם ככולם מצאו עצמם ללא עבודה בשל משבר הקורונה. הם מתקשים לקבל פיצוי מהמדינה, בשל בירוקרטיה מיותרת או שמקבלים פיצוי נמוך.

וידאו: דיון במצב עובדי הפרילאנס בוועדת הרווחה של הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​


יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ דורש ממשרד האוצר: "עשו מה שצריך כדי לאשר את זה עבור עובדי התרבות וסקטורים אחרים שנופלים בין הכיסאות"

לעת עתה ועדת העבודה, הרווחה הבריאות של הכנסת דנה בהצעת צו הביטוח הלאומי שתסווג אנשי מקצוע בתחום הטכני והאמנותי המועסקים כפרילנסרים בהפקות טלוויזיה, קולנוע והופעות כעובדים ביחס לחוק הביטוח הלאומי. סיווג זה יעניק להם זכויות כגון דמי אבטלה וזכאות לפי פרק פשיטת רגל. בין אנשי המקצוע שיכללו בצו: אנשי תאורה וסאונד, צלמים, מקליטים ועוד. על פי הצעת הצו, תנאי לצורך ההכרה יהיה שנערך הסכם בכתב מראש בין איש המקצוע למעסיקו לתקופה של רבע שנה לפחות או השתתפות בעשרה ימי הפקה לפחות. הדיון לא עסק בעובדי פרילאנס במגזרים אחרים 

בראשית הדיון אמר שר העבודה והרווחה איציק שמולי: "משבר הקורונה חשף כמה רשת הביטחון לאנשי המקצוע האלה מחוררת וכמעט אינה קיימת. הם שווים בחובות ומופלים לרעה בזכויות והרבה מהם נותרו עכשיו ממש חסרי כל. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לסייע להם ולעשות את זה כאן ועכשיו, כדי שיוכלו לשמור את הראש מעל המים. התיקון שאנחנו מביאים היום הוא תיקון היסטורי שיעביר את האנשים האלה מאחורי הקלעים לקדמת הבמה". 

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ אמר: "כשקיבלתי את הצו שמחתי מאוד כי מטרת הוועדה היא לעזור, אבל הבנתי יש כאן מורכבות וקשיים משפטיים שיש לדון בהם והתנגדות מצד משרד האוצר. לכן אני קורא למשרד האוצר- שימו את הנושא בראש סדר העדיפויות ותעשו מה שצריך כדי לרבע את המעגל ולאפשר לאשר את הצו הזה עבור עובדי התרבות ועבור סקטורים אחרים שנופלים בין הכיסאות, כמו מורי דרך שבגלל שהם מחזיקים רכב אשכול אינם זכאים לדבר. בואו לא נראה את הכל דרך החור של הגרוש. אנחנו ברגע אחר ואנחנו לא רוצים לנצח אף אחד כי המצוקה פה היא אמיתית. אדם שלא עובד 5-6 חודשים ואין לו צפי עבודה נכנס לחרדות, זה משפיע עליו, על בני ביתו ועל כל המסגרת, ואנחנו פה בשביל הרגעים האלה. אם לא נשלם עכשיו מעט נשלם הרבה יותר אחר כך".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר: "האמנים זכאים לקבל דמי אבטלה ולא יעלה על הדעת שהחוליות שמאפשרות להן לעלות על הבמה יהיו מוסטות הצידה ולא יקבלו מדובר באנשים שעובדים לפעמים כל הלילה תמורת שכר לא מאוד גבוה, לפני ואחרי הופעות ומגיע להם לקבל זכויות" 

נציגי משרד האוצר הביעו התנגדות לתיקון.  טלי ארצי מהלשכה משפטית במשרד אמרה: "יש פה צו שיש לו עלות תקציבית, שר הרווחה לא מוסמך להביא תיקון כזה בלי להצביע על מקור תקציבי. הצו הזה נוגד את כל הרציונל הביטוחי ואת סעיף 40 לחוק יסודות התקציב. בתגובה הדגיש יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ שאם לא מחילים את הצו באופן רטרואקטיבי העלות התקציבית היא רק מיליון ₪ בחודש ולכן לא מדובר בתיקון תקציבי.

אלי בינג, רכז רווחה וביטוח לאומי באגף התקציבים במשרד הוסיף: "המסלול הקיים של מענקים לעצמאים מטיב יותר מדמי אבטלה וברוב המקרים ככל שהאוכלוסייה הזו תקבל דמי אבטלה זה דווקא יפגע בהכנסתה בחודשים הקרובים, כי ברור שלא יהיה כפל של מענק ודמי אבטלה. בנוסף, הצו מייקר את עלות ההעסקה של אותם אנשים כי נדרש להפריש בגינם עוד כספים וזה משהו שהוא לא נכון לתקופה הזו ויקשה עליה לחזור לשוק התעסוקה. 

הזמר והשחקן עידן עמדי: "נגמרו הימים שניקח רק מה שמסכימים לתת. העצמאים זכאים לאבטלה כמו כולם, דורשים לקבל רטרו ממרץ כשהממשלה הפסיקה לנו את העבודה, לא נסכים יותר לקבל פירורים. אנחנו משלמים ביטוח לאומי כל השנה ואומרים לנו שזה לא עבור זה, זה עבור דברים אחרים- את העובדים לא מעניין איך זה יקרה ומה יהיה כתוב על הכסף כל עוד הוא נכנס. אולי אנחנו לא מספיק אגרסיביים, אם היינו עושים מרד מיסים ומפסיקים לשלם ביטוח לאומי זה היה קורה".

איתמר אביטן, מנכ"ל איגוד הקולנוע והטלוויזיה: ''אני מודה לשר ולוועדה על קידום הנושא כי לא יתכן יותר שאנחנו לא נקבל שום דבר. אנחנו אזרחים שווים, משלמים ביטוח לאומי ומה שצריך ומגיע לנו לקבל זכויות. השחקנים מקבלים דמי אבטלה ואת אותו תיקון צריך לעשות גם עבורנו. מבקש שתעשו הכל שתוכלו לאשר את זה כבר היום. עובד ללא רשת ביטחון , וללא ביטחון כלכלי הוא עובד מוחלש שיוצר מעסיק חזק יותר שיכול לפגוע בעובדים, וזה מה שהמתנגדים למהלך הזה רוצים ליצור''.

ליאור תבל, איש סאונד: "אנחנו אזרחים טובים ושילמנו כל החיים. כשנדלק האור עידן הוא הכוכב ואני מאחורי הקלעים, אחר כך באוטו אנחנו אותו דבר. משרד האוצר - אתם לא עושים לנו טובה, תפקידכם לתת לנו את מה שמגיע לנו, כי מגיע לנו. אנחנו 6 חודשים לא עובדים כי אתם החלטתם שאנחנו לא נעבוד, לא כי אנחנו לא רוצים". 

אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם- ארגון השחקנים בישראל: "הצו הוחל על השחקנים בפברואר 2018. בהתחלה היו התנגדויות מצד המפיקים וגם מצד שחקנים שלא הבינו אז את משמעות הצו, אבל עם היום הדבר הזה מציל נפשות". 

תגובות

End of content

No more pages to load