• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דיון מיוחד בכנסת לרגל יום הכלב הבינלאומי

הדיון התרכז בנושא הטיפול בבעלי חיים במגזר הערבי. ואילו בבאר שבע, מחכים כלבים לאימוץ בצער בעלי חיים המקומית

חברים טובים (צילום: משה פריאל)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן) ,נערך היום (רביעי) דיון חשוב ולא שגרתי שיזמה ח"כ סונדוס סאלח (משותפת) שכותרתו: "מודעות וזכויות בעלי החיים בחברה הערבית".

"זו מלחמה יומיומית. אני יוצאת למבצעים כמו במלחמה, לחלץ כלבה וגורים מפוחדים", כך דיווחה עפיפה נבואני סעב מ"תנו לחיות לחיות", לוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' שדנה, לרגל יום הכלב הבינלאומי, בחינוך לזכויות בעלי חיים ומודעות לצער בעלי חיים בחברה הערבית, לבקשת ח"כ סונדוס סאלח. 

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ': "החינוך לחמלה, ליחס לחלשים, לחסרי האונים, הוא בסיס ערכי לכל קהילה. רק דרך חינוך נשריש את ההבנה שאנו אחראים, אנו החזקים ובידינו להפוך את חייהם של בעלי החיים לפחות קשים. לקשר שבין אדם וחיה יש השפעה נפלאה על הבריאות הנפשית והגופנית שלנו . בעלי החיים הם מתנה. גם בזמן של משברים בריאותיים, כלכליים ופוליטיים, אכפת לנו מהם. הם חלק בלתי נפרד מחיינו".

לדברי עפיפה נבואני סעב: "לפעמים ילדים אוהבים את בעלי החיים, אבל ההורים מתנערים מאחריות. מה שישנה את המצב זה רק חוק. לנטרל הרבעות מסחריות. להנהיג עיקור וסירוס חובה. לאסור מסחר בכלבים. כל החנויות מפוצצות. הילדים קונים כלב כצעצוע ולא מבינים את האחריות והמחויבות".

וידאו: דיון בכנסת לכבוד יום הכלב  הבינלאומי (צילום: דוברות הכנסת)
​​​​​​​


יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "איך הגעת לתחום?" עפיפה: "נולדתי בן אדם, ונשארתי כך". יו"ר הוועדה, ח"כ חיימוביץ': "את מקדישה לזה את החיים". עפיפה: "ולא מצטערת. לפעמים זה מרגיש לי שהחיים שווים בשביל זה. הכי חשוב במגזר זה שהרשויות המקומיות ישנו גישה ויקחו אחריות. היום פונים אלי, לבקש עזרה ממני. אין לי יכולת חוץ מלצאת פיזית, להציל את הכלבים לפני שירעילו אותם".

המשרד להגנת הסביבה מתקצב את הקרן למען בעלי חיים, שקיימת מכוח החוק, ב-4.5-6 מיליון ₪ בשנה. מתוך זה 740,000 מממנים תוכנית חינוכית שפועלת בשיתוף עם משרד החינוך. מרבית כספה של הקרן מוקדש לתמיכה בעמותות, כשחלק משמעותי מזה מנותב גם הוא לתוכניות חינוכיות. כך דיווחה לוועדה גלי דוידסון, ראש אגף צער בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה. 
יו"ר הוועדה, ח"כ חיימוביץ' ביקשה לדעת כמה מתוך זה מוקדש לחינוך בחברה הערבית. דוידסון: "גם החברה הערבית אינה מיקשה אחת. יש בתוך החברה צרכים שונים במגזר הכפרי או העירוני. התוכנית בשיתוף משרד החינוך נותנת את הדעת על זה".

ח"כ סונדוס סאלח: "האם התוכניות הן חובה?" דוידסון: "לצערי לא. הן מועברות במסגרת שפ"י, השירות הפסיכולוגי, בהתאמות לכל בית ספר בהתאם לצרכיו". 

ח"כ סונדוס סאלח: "גם להחזיק בעל חיים לצורך טיפולי, אפשר לומר שזה סוג של ניצול. מה שחשוב זה שהיחסים נבנים מתוך חמלה לבעל החיים, וגם אם יש ניצול מסוים, להתייחס אליו כאל יצור חי, עם רגשות". יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ': "מה שפחות מבינים זה מה זה נותן לילד – ביטחון, אהבה. ילד שאחראי לכלב זה מלמד אותו כל כך הרבה על אחריות, על חשיבה על הזולת".

ח"כ ע'דיר כמאל מריח: "יש פתרון ישים – חינוך מגיל רך". ח"כ ג'אבר עסאקלה: "עד לפני 40 שנה בכל בית ערבי היו חיות משק או צאן. החקלאות נעלמה ואיתה החיות. אחד האתגרים הוא הדת, במיוחד כלבים. כשכלב נחשב לטמא, אז מרגישים שלא נכון להחזיק כלב קרוב. אני שייך לדור שלא גידל חיות מחמד, אבל לכל הבנים שלי יש כלבים. בקרב המשפחות הצעירות, למחציתם יש חיות מחמד".

מהא רוחאנא, תנו לחיות לחיות: "אני מעוספיה. פעילה כמה שנים. שתי הבעיות הן מודעות ואכיפה. עשינו פרויקט בבתי ספר. הסברנו את המצב בכפרים, מעבר להזנחה ולקרבות כלבים. יש חוסר הבנה בסיסי. אנשים חושבים שאם יש מלונה וקערת אוכל ומים, הכלב חי כמו מלך. הכל מתחיל בחוסר הבנה של צורכי הכלב, של יחס. שכלב זקוק לטיולים. חשיבות הסירוס והעיקור. המחויבות לכלב חולה, לכלב נובח".

​​​​​​​סנא ג'ברין, מפקחת על הייעוץ בחברה הבדואית, משרד החינוך: "התוכנית שלנו היא במסגרת 'כישורי חיים' והיא נקראת 'למען החיים', בדגש על קדושת החיים. בהתחלה צחקו מאתנו. אמרו לנו בימים של כל כך הרבה מקרי רצח את מדברת על חיות? אמרנו כן! ידענו לשכנע שילד שמסוגל לרצוח בעל חיים מפתח תסמיני עבריינות ויום אחד הוא יקח אקדח ויירה". 

יו"ר הוועדה ח"כ חיימוביץ' סיכמה: "יש חשיבות גדולה לחינוך לחמלה ולרווחת בעלי חיים. לשם כך חייבת להיות תוכנית חובה סדורה של משרד החינוך, ויש להתאימה לחברות ספציפיות. הוועדה מבקשת ממשרד החינוך לדווח לוועדה תוך חודשיים מהו המתווה לשילוב הנושא במערכת ומה החסמים המקשים. האם מדובר במחסור בתקציב, או שיש חסמים נוספים. הדיווח יכלול התייחסות למדידה והערכת אפקטיביות". 

רוחה דהן ,מצער בעלי חיים בבאר שבע סיפרה כי: "אנחנו משמשים מקלט לבעלי חיים כלבים וחתולים נטושים או שעברו התעללות. נכון לעכשייו יש לנו 30 בעלי חיים והתפוסה לא מלאה אנחנו יכולים להכיל עד 100. המטרה שלנו להעניק לחיות טיפול רפואי ומוצאים להם בית חם. מגיעים אלינו מבאר שבע ויישובי הסביבה כולל מהמיגזר הבדואי ,שאף מקיים אתנו פרויקטים משותפים למשל, לפני שנה תלמידים מאחד מבתי הספר מהמיגזר הגיעו אלינו לפעילות התנדבותית חשובה. ואנחנו גם מקיימים בבתי הספר ימי עיון . צער בעלי חיים באר שבע מספק שרות פרטי רפואי במרפאה ועובד בשיתוף פעולה עם תחנת ההסגר של באר שבע ,והעמותה תנו לחיות לחיות."

תגובות

End of content

No more pages to load