• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סקר הלמ''ס: כחמישית מהעסקים חוששים כי ייסגרו בחודשים הקרובים

סקר מנהלים, בקרב חברות בישראל, ממחיש את עומק המשבר הכלכלי: חשש מקריסת חברות ותופעה נפוצה של עובדים המוצאים לחל''ת ומוחזרים לעבודה תוך פגיעה בשכר ובתנאים. בין התחומים שנפגעו הכי הרבה: תקשורת ומלונאות

בעיר העתיקה בבאר שבע עומדים עסקים רבים להשכרה (צילום: דני בלר)

מבט קודר באשר לעתידו של המשק הישראלי בכלל והדרום בפרט, עולה מסקר מגמות בעסקים, שמפרסמת אחת לחודש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במסגרתו נשאלים מנהלי החברות על החודש הקודם, על מצבם הכלכלי בהווה ועל ציפיותיהם לחודש אוגוסט.

באר שבע נכנסה אל מדבר הקורונה כשמצבה הכלכלי כבר לא היה טוב. לפני הנשבר, היא הייתה העיר הגדולה בה אחוז העסקים בסכנת סגירה היה הגבוה ביותר ומספר גבוה מאוד של שכירים, כ-36% על פי נתוני הביטוח הלאומי, משתכר מתחת לשכר מינימום.  חודשי משבר הקורונה הביאו מאות עסקים להכריז על פשיטת רגל. מספר המובטלים בבאר שבע עומד על כ-22,000 איש, אך נתון זה אינו כולל עובדים עצמאיים שנותרו ללא הכנסה בשל המשבר. 

על ציפיות המנהלים מפשיעים לא מעט גורמים בעת משבר הקורונה, בעיקר היקפי התחלואה, שאינם יורדים והחשש כי יוטל סגר בחגים ואף בתקופה שלאחר מכן - חודשי הסתיו והחורף בהם עלולה להיות תחלואה כפולה של שפעת וקורונה. להטלת סגר נוסף תהיה השפעה הרסנית על המשק הישראלי בכלל ועל כלכלת באר שבע בפרט. על פי הסקר, כחמישית מהעסקים חוששים כי לא צליחו לשרוד יותר משלושה חודשים בתנאי השוק הקיימים.

התקופה שלפני החגים מאופיינת בקניות והכנות. ראש השנה יחול בעוד כ-3 שבועות, אך קיימת חוסר וודאות לגבי האפשרות של משפחות לבלות את החג יחדיו. אם יוטל סגר כולל שיימשך מראש השנה ועד סוף סוכות, שיהיה במתכונת דומה לסגר שהוטל בפסח,
מדובר במכה אנושה לעסקים רבים. 

בין הממצעים העיקריים של סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה:

למרות שיפור מסויים, מצב העסקים עדיין פגיע: כחמישית מהעסקים מדווחים שלא יוכלו להמשיך ולפעול מעבר לשלושה חודשים תחת התנאים הנוכחיים במשק. 78.5% מהעסקים דיווחו על פגיעה של עד 25% בפדיון אוגוסט. כעשירית מהעובדים בחברות שנסקרו פוטרו. עם זאת, במהלך החודשים האחרונים החברות שבו ושכרו עובדים אחרים במקומם, ככל הנראה בשכר נמוך יותר.

בתעשיות ה''רגילות'' ישנה פגיעה בעוד שבענפי ההיי טק נרשמת חזקה לעבודה. 

בענפי הבינוי הציפיות של המנהלים לתעסוקה ולפעילות השוטפת בחודש אוגוסט הן שליליות ומצביעות על ירידה לעומת ציפיות המנהלים שנאספו בחודש יוני. ניתן להניח שחוסר הוודאות והגידול במספר הנדבקים בנגיף הקורונה משפיע באופן ניכר על הציפיות לחודש אוגוסט.

בתחום המסחר הקמעוני, המבוסס ברובו על השוק המקומי, לסגירת הגבולות יש השפעה חיובית על היקף הפעילות בו. עם זאת, המשבר הכלכלי וההגבלות השונות עשויות להשפיע באופן שלילי על הביקוש למוצריו. בסיכום כללי, המצב לא השתנה מהחודשים הקודמים. מאזני הנטו של ציפיות המנהלים בענפי המסחר הקמעוני התדרדו ועברו מהתחום החיובי לתחום השלילי. משמעות הדבר היא שהמנהלים צופים ירידה בפעילות ובתעסוקה. בדרך כלל הציפיות לחודש אוגוסט הן חיוביות, ובשנים קודמות היה וחודש זה אופיין אף בגידול בהיקף הפעילות. השנה, בשל משבר הקורונה ההיקף הגדול של המובטלים, יש פחות מכירות וחשש גדול של הצרכנים להתחייב לתשלומים. התחלואה בקורונה והאפשרות כי הממשלה תכריז על סגר מלא בימי החגים, מצננים מאוד את הפעילות העסקית.

עוד עולה מהסקר, כי בענף המלונאות מאזן מצב החברה בהווה ממשיך להיות שלילי מאוד. בענפי המלונאות נשאלו המדווחים על ציפיותיהם לחודש אוגוסט לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019. ציפיות אלו מצביעות על מאזן שלילי מאוד העומד על 63.9- בציפיות להיקף לינות ישראלים.הצרכנים מפחדים לרכוש חבילות נופש בארץ, שעלולות להבטל אם יוטלו סגרים - ולא יוכלו לקבל את כספם בחזרה.

ברוב הענפי השירותים, שבבאר שבע מהווים נתח לא מבוטל מהכלכלה המקומית, חלו ירידות במאזן המצב הנוכחי של החברה. יוצא הדופן הוא ענפי השירותים העסקיים שבו דווקא חלה עלייה ועבר מהתחום השלילי לחיובי. שירותים עסקיים כוללים עסקי נדל"ן, שירותים משפטיים, שירותי ייעוץ וניהול, שירותי חשבונאות, אדריכלות, שירותי עיצוב, שירותי אבטחה, ניקיון ותחזוקה ועוד שירותים.

פגיעה חמורה בענף התקשורת, עלייה מבפר המפוטרים

בענפים שירותי מידע ותקשורת מאזן השינוי במספר המועסקים ביוני ירד לעומת מאי. דיווח זה עולה בקנה אחד עם פרסומים המדווחים על עלייה בפיטורים בענפים אלו. במרבית הענפים ציפיות המנהלים להיקף הפעילות ולשינויים בהעסקה בחודש אוגוסט הן שליליות. למעשה, רק בענפי השירותים העסקיים הציפיות להיקף הפעילות היו חיוביות וגם הן ירדו לעומת החודש הקודם.

בין הנשאלים בסקר, ניכרת תופעה של עובדים שלא מוכנים לזחור מחל''ת: אחת הסיבות היא הרעה משמעותית בתנאים כתנאי להחזרה לעבודה, לרבות הפחתת שכר, הורדה בדרגה או קיצוץ בהיקף המשרה. על פי חוק, העובד זכאי להתפטר בדין מפוטר, ולקבל זכויות מלאות כאילו פוטר, כולל היכולת להמשיך לחתום אבטלה. 

הסקר אינו מתייחס לעובדי פרילאנס, שהם המגזרק הכי פגיע בשוק העבודה. עובדי פרילאנס רבים מדווחים על אי-תשלום עבור עבודות שכבר נעשו, דחיית תשלומים מצד מזמיני העבודות או הפסקת עבודה בכלל. לעבודי פריאלנס אין יכולת לחתום אבטלה והסיוע של הממשלה למגזר זה, של עצמאים זעירים נמוך עד בלתי קיים. ''אני מוצא את עצמי עובד שעו מטורפות עבור הרבה פחות כסף'', מספר בעל סטודיו לגרפיקה. ''היו לי עובדים, בעצמם פרילאנסרים, אבל כבר לא יכולתי לשלם להם. היום אני לוקח על עצמי עבודות עיצוב קטנות, בשכר נמוך יותר, בשביל לשרוד. קיבלתי פיצוי, ממש נמוך, שלא מכסה כלום''.

​​​​​​​מדד שיכול להעיד על מצבם של העסקים בבאר שבע הוא מספר השלטים של ''להשכרה'', ''למכירה'' ו''מכירת חיסול''. זאת, לצד עלייה במספר העסקים שביקשו להכריז על פשיטת רגל ועסקים שמתקשים לשלם שכר לעובדים. על פי נתונים שפרסם משרד המשפטים לא מכבר, מדובר על מאות עסקים בבאר שבע. 

הצפי לחודשים הקרובים אינו אופטימי: למרות הצהרות הממשלה בדבר מתן פיצויים והלוואות, מדובר בסיוע בהיקף נמוך, שמותנה בבירוקרטיה גדולה. 

תגובות

End of content

No more pages to load