• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''שנת לימודים מיוחדת ומאתגרת'': 380,000 תלמידי המחוז בשגרת קורונה

שנת הלימודים תשפ''א, שנפתחה הבוקר, תיזכר כ''שנת הקורונה''. מלבד בשני יישובים ''אדומים'' בנגב, הלימודים נפתחו תחת מגבלות המגפה והסכם הרגיעה עם חמאס

מנהל המחוז של משרד החינוך במפגש עם תלמידים (צילום: עדי תשובה)

בשיא גל החום, עם מסכות על הפנים ולא מעט שמחה בלב, 380,000 התלמידים במחוז הדרום פתחו את שנת הלימודים הכי יוצאת דופן של העשורים האחרונים. בבאר שבע  השנה נפתחה כסדרה, ללא אירועים. ''זאת הולכת להיות שנה מיוחדת ומאתגרת'', אומר אבנר ביטון, יו''ר הנהגת ההורים העירונית. ''התלמידים פתחו את שנת הלימודים תחת מגבלות הקורונה, לרבות ההגבלה של 18 תלמידים בכיתה. בבאר שבע, עם זאת, העירייה עשתה מאמץ גדול להוסיף על מה שנתן משרד החינוך והעמידה לרשות התלמידים כיתות במבני ציבור''.

''אין לי ספק, זאת הולכת להיות שנה מאתגרת'', אומר ביטון. ''ההתמודדות תהיה על בסיס יום-יומי. די בתלמיד אחד, שהוא חולה מאומת, על מנת לשנות התמונה באותו בית ספר, אך העובדה שתושבי באר שבע הפנימו את הצורך בשמירה על נהלים (עטיית מסכה, שמירה על היגיינה), תסייע לכלונו לצלוח את שנת הלימודים הזו''.

וידאו: ברכת ראש עיריית באר שבע לתלמידי העיר, עם פתיחת שנה''ל תשפ''א (מקור: עמוד הפייסבוק הציבורי)

תלמידות ותלמידים, יקרות ויקרים שלנו. מאחל לכם, מעומק לבי, שנת לימודים פוריה, מהנה ומוצלחת. באהבה גדולה❤️

Posted by ‎רוביק דנילוביץ' - הדף הרשמי‎ on Monday, August 31, 2020

הבוקר בבאר שבע נפתח ללא אירועים מיוחדים. 42,506 תלמידי העיר בכל הרצף החינוכי, פתחו את שנת הלימודים, שתתנהל על פי המתכונת שקבע משרד החינוך. 9,898 תלמידים החלו את הלימודים בגני הילדים, טרום טרום חובה, טרום חובה וחובה. 17,660 הלכו הבוקר לבתי הספר היסודיים מהם 2,962 תלמידים נרגשים שהחלו את לימודיהם בכיתות א'. בבתי הספר התיכוניים לומדים כ-14,948 תלמידים. 

רק 2 יישובים בנגב מוגדרים ''אדומים''

שנת הלימודים ברחבי הנגב נפתחה בסדרה, מלבד בשני יישובים שהוגדרו ''אדומים'': לקיה וכפר עזה. עם זאת,  ביישובי עוטף עזה שנת הלימודים נפתחה בתחושת הקלה, אחרי שישראל הסכימה לנתאי הפסקת האש שכפה חמאס. מפקד אוגדת עזה, תא"ל נמרוד אלוני, נפגש בבוקר עם תלמידי בית הספר היסודי בשער הנגב.

380,000 תלמידים פתחו הבוקר  את שנת הלימודים תשפ"א במחוז הדרום, שהוא אחד הגדולים והמורכבים. בין התלמידים, 28,000 ילדי כיתות א'  ו- 21,000 תלמידים שיחלו את שנת הלימודים האחרונה לחוק לימודיהם.  בתוך נתון זה נכללים גם כ- 104,000 תלמידים הלומדים ברשויות הבדואיות בדרום. 

מוסדות החינוך המיוחד במחוז נפתחו במלואם וערוכים לקבלת התלמידים לאורך כל השבוע: תלמידים משולבים, כיתות חינוך מיוחד, בתי ספר וגני ילדים לחינוך מיוחד. את שנת הלימודים ייפתחו גם 31,000 עובדי הוראה - אנשי חינוך מסורים וחדורי שליחות, שעל כתפיהם האחריות להטעין בידע, במיומנויות ובערכים את הדור הבא של מדינת ישראל. 

מנהל המחוז, רם זהבי: "שנת לימודים מיוחדת במינה נפתחת השנה, לראשונה בתולדות המדינה. אך לפני חודשים ספורים חיינו במציאות אחרת ויצרנו מערכת המסתגלת במהרה לשינויים. אני מודה לכל צוותי ההוראה על מסירותם המקצועית והאישית ומאחל לכל צוותי ההוראה ולכלל תלמידי הדרום שנת לימודים תשפ"א מוצלחת ובריאה, הנאה בעשייה החינוכית החשובה. ההיערכות ופתיחת שנה"ל במתכונת המיוחדת דרשה מאמץ והתגייסות של כל השותפים למהלך החינוכי ועל כך תודתי והערכתי לכל עובדי ההוראה".

וידאו: משפחת פבזנר שמחה לפתוח את שנת הלימודים - והעלתה לרשת סרטון מצחיק. גם האם, יוליה, וגם הילדים שמחים לחזור לשגרת הלימודים (צילום: באדיבות המשפחה)


מתווה משרד החינוך: מי לומד ובאיזה ימים

גני ילדים

שנת תשפ''א תהיה יוצאת דופן - ותשלב הוראה פרונטלית עם הוראה מרחוק, שתדרוש מהתלמידים יתר קשב ומשמעת. על פי המתווה של משרד החינוך, גני הילדים יפעלו כרגיל, כבשנה שיגרתית,  שישה ימים בשבוע וללא פיצול. הילדים לא יצטרכו לעטות מסכות על פניהם, אך ההורים יידרשו להביא מדי יום הצהרת בריאות חתומה. 

בתי ספר יסודיים

בכיתות א'-ב' תתקיים למידה רגילה, כבימי שגרה: לפחות חמישה ימים בשבוע בימים ראשון עד חמישי, ללא פיצול כיתות. התלמידים לא יצטרכו לעטות מסכות ויידרשו להביא מדי יום הצהרת בריאות חתומה על ידי ההורים. 

תלמידי חינוך מיוחד בכיתות א'-ו' ילמדו בשגרה: שישה ימים בשבוע, ללא פיצול כיתות.

בכיתות ג'-ד' הלמידה תתקיים לפחות חמישה ימים בשבוע, מראשון ועד לחמישי. הכיתות יפוצלו לקבוצות של עד 18 תלמידים וכל תלמיד ישב בשולחן נפרד. בהפסקות התלמידים יידרשו לעטות מסכה.תלמידי כיתה ד' יעטו מסכות גם במהלך השיעורים. 

תלמידי כיתות ה'-ו' ילמדו במתכונת משולבת - לפחות יומיים של למידה פיזית בבית הספר, בקבוצות של עד 18 תלמידים. כל תלמיד יהיה בשולחן נפרד ויעטה מסכה בשיעורים ובהפסקות.

בכיתות ז'-י"ב הלמידה תתקיים במתכונת משולבת - לפחות יומיים של למידה פיזית בבית הספר, בקבוצות של עד 18 תלמידים. כאשר יתאפשרמעבר בין חמש מגמות או קבוצות לכל היותר. בכיתה כל תלמיד יישב בשולחן נפרד וייעטה מסכה בשיעורים ובהפסקות.

מכיתה י' ומעלה, התלמידים יוכלו למלא הצהרת בריאות יומית בעצמם.

ביישובים האדומים מודל הרמזור יונהג על פי יישוב פרטני - ולא על פי מועצה. כלומר- אם ביישוב מסויים יש תחלואה גבוהה- הוא יסומן כאדום- ולא כל יישובי המועצה, בשל המרחק הגדול בין היישובים. 

שי חג׳ג׳ יו״ר מרכז המועצות האזוריות ״גם אם תחליט הממשלה שלא לפתוח את שנת הלימודים ב״ערים אדומות״ – הלימודים במועצות האזוריות שסומנו כ״אדומות״ בגלל יישובים בודדים- ייפתחו כסדרם. רק התלמידים מהיישובים ״האדומים״ לא יגיעו ללימודים.״

בנגב, כאמור, רק לקיה וכפר עזה מוגדרים לעת עתה, יישובים ''אדומים''. קבינט הקורונה אישר אתמול (שני) פה אחד כי ביישובים המסווגים "אזור אדום", פתיחת שנת הלימודים תדחה, למעט בחינוך המיוחד ולנוער בסיכון. מוסדות אלה כוללים: בית ספר יסודי, בית ספר על יסודי, גן ילדים, צהרון, קונסרבטוריון ומרכז העשרה למחוננים. 

ביום חמישי צפוי להתקיים דיון נוסף בקבינט בו ידונו בהגבלות נוספות על ערים אדומות. בהתאם לזאת, בערים שעליהן יוטלו סגרים - לא יפתחו הלימודים. על היישובים הנוספים המוגדרים גם כן כאזורים אדומים יתקיים דיון באשר למתווה לפתיחת שנת הלימודים. 

"השיקולים הבריאותיים מחייבים מניעת פתיחת שנת הלימודים באזורים אדומים, ועל כן, נוכח דחיפות העניין, מוצע לעשות שימוש בסעיף האמור ולקבוע כי התקנות יכנסו לתוקף באופן מיידי", נכתב בהחלטת הקבינט.


תגובות

End of content

No more pages to load