• 02 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדרך לסגר כללי? היקף התחלואה בישראל לא מותיר ברירה אחרת

למרות שבנגב מעט מאוד יישובים המוגדרים ''אדומים'', על פי הרמזור של פרויקטור הקורונה, היקפי התחלואה בישראל מאותתים על אובדן שליטה במצב. החשש: סגר מחודש ימוטט את כלכלת הנגב

עליה תלולה במספר הבדיקות החיוביות (צילום המחשה: דוברות מד''א)

מגפת הקורונה בישראל יצאה מכלל שליטה ובממשלה נשקלת האפשרות להחזיר את הסגר הכללי עוד לפני ראש השנה. עם זאת, מספר היישובים המוגדרים ''אדומים'' בנגב נמוך, כמו גם מספר החולים המאומתים בבאר שבע, שנחשבת עדיין עיר ''ירוקה''. ברשימת הערים האדומות יישובים ערביים רבים וכן שכונות בירושלים. בנגב, רק לקיה וכפר עזה מוגדרות ''אדומות''.  העיר הכתומה היחידה בנגב היא אופקים.

בבאר יש 378 חולים פעילים. 1226 איש נתונים בבידוד ביתי, בהם 100 תלמידים מתיכון מקיף ז' בבאר שבע, שהשתתפו במסיבת סיום החופש הגדול בה שהתה חולה מאומתת. המסיבה נערכה בלופט בבאר שבע, למרות אזהרות משרד הבריאות והמשטרה על הסכנה שבעריכת אירועים המוניים. המשטרה פשטה על המסיבה, החרימה משקאות אלכוהולים ובלוני גז, אך לא יכלה למנוע כבר את סכנת ההדבקה.

בשבוע האחרון נוספו בבאר שבע 184 חולים מאומתים חדשים, מספר יחסית גבוה לעומת שבועות קודמים. תפוסת מחלקת הקורונה בסורוקה היא כמעט 40%. 

רהט, העיר השניה בגודלה בנגב, מובילה במספר החולים המאומתים: 384, יותר מבבאר שבע. בלקיה יש 242 חולים מאומתים. בנתיבות - 236. באופקים - 98, מהם 49 שנוספו שבוע האחרון, נתון מדאיג בהחלט. בשדרות יש 60 חולים פעילים, מהם 40 שנוספו בשבוע האחרון. בדימונה יש 39 חולים פעילים, מהם 23 שנוספו בשבוע האחרון. 

עד כה נפטרו מקורונה בישראל 976 איש. רק 21 מהנפטרים הם תושבי באר שבע. בין הנפטרים בבירת הנגב, אישה בת 99.

אלא בממשלה מסתכלים על התמונה הכוללת בישראל והיא לא מעודדת. למרות מינוי פרופ' גמזו כפרויקטור הקורונה, ההתערבות הפוליטית במהלכים נותנת את אותותיה. אחד הנתונים הבולטים הוא מגמת שינוי במאומתים חדשים וקצב הכפלה. כאשר הנתון הוא יותר מאחוז, מדובר במגמת עליה. פחות מאחוז, מרמז על דעיכה. אחרי קבלת הנתונים אתמול, הסתבר כי חלה עליה מאוד חדה במאומתים: 10%. 

בינתיים: הגבלות רק ביישובים ה''אדומים מאוד''

בינתיים, ההגבלות חלות על היישובים המוגדרים ''אדומים מאוד'', והם יכללו הגבלת תנועה עד 500 מטרים וסגירת בתי עסק, למעט בתי עסק המוגדרים ''חיוניים''. בערים האדומות טרם הוחלט בממשלה על הגבלה. בממשלה מסמנים את ה-10 בספטמבר בתאריך יעד, שכן הוא התאריך בו ניתן יהיה לבדוק את השפעת פתיחת שנת הלימודים על התחלואה.

העליה בהדבקה בשבוע האחרון (מקור:  לוח בקרת הקורונה של משרד הבריאות)

מדובר על שבוע בלבד לפני ראש השנה. להטלת סגר כללי על ראש השנה תהיה השפעה כלכלית הרסנית, שכן בנוסף למשבר הכלכלי החמור בנגב, מדובר בפגיעה בקניות לחג, בביטולן של ארוחות משפחתיות ואירועים שונים. בשעות האחרונות גוברים הקולות מצד חברי הממשלה, האומרים כי ההחלטה להטיל סגר כללי קרובה מתמיד וכי ראש הממשלה ממתין לרגע הנכון להודי על כך. במערכת הביטחון התקבלה החלטה להגביר את הפעילות בערים האדומות והכתומות, כשלב לפני הטלת סגר כללי.

מה מעכב נקיטת צעדים שיקטעו את העלייה בתלחואה?

ישראל אינה מצליחה להתמודד עם המגפה, לא רפואית ולא כלכלית. במישור הכלכלי, הסיוע שניתן לעסקים ולעצמאים היה נמוך מדי, מאוחר מדי ובמקרים מסויימים, כלל לא ניתן. בבאר שבע לבדה, מאות עסקים פשטו רגל ומספר הפונים לשירות התעסקוה עומד על למעלה מ-17,000 איש. נתון זה אינו משקף את האבטלה בבאר שבע, אלא את מספר הפונים לשירות התעסוקה. 

עצמאים ועובדי פרילאנס אינם זכאים לדמי אבטלה וגם פיצוי הקורונה אינו גורף - ואינו גדול. עצמאים עימם שוחחנו, מספרים על חובות הולכים וגדלים והיעדר סיוע. ''נאלצתי לקחת הלוואה של 40,000 שקלים על מנת לשרוד את התקופה, אבל הכל נבלע כבר. תשלומי הארנונה, מקדמות המסים, תשלום שכר לעובדים, שכירות, רואה חשבון, דלק, הכל ממשיך רגיל'', מספר בעל עסק קטן בבאר שבע. בעל עסק אחר מספר כי היה סגור בתקופת הקורונה והחובות תפחו ל-400,000 שקלים: ''המכירות ירדו, הלקוחות עצמם במצב כלכלי קשה ולא קיבלנו שקל פיצוי''.

אלא שהטיפול בקורונה בישראל רווי בשיקולים פוליטיים. שום ראש רשות לא רוצה להשתייך לרשויות האדומות, המשק רוצה להישאר פתוח כי בעלי העסקים יודעים שלא יפוצו, קשה לכפות על ציבורים שונים דברים בסיסיים כגון עטיית מסכה או איסורי התכנסות - ואת המחיר רואים ברשימת הערים האדומות. 

בסופו של דבר, בשל חוסר היכולת להטיל הגבלות על ערים אדומות בלבד, מסיבות פוליטיות, יביא להטלת סגר כללי, כפי המסתמן מעט לפני תחילת חגי תשרי.

תגובות

End of content

No more pages to load