• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הרעה בדירוג הקורונה של ב''ש: מצבה פחות טוב מתראבין וחורה

משרד הבריאות פרסם את דירוג היישובים לפי תוכנית הרמזור ובאר שבע, שהייתה במצב טוב, הופכת להיות עיר ''צהובה'', שיוטלו עליה הגבלות

צילום המחשה: דוברות מד''א

מיום ראשון ייכנסו לתוקף הגבלות תוכנית הרמזור של משרד הבריאות, המדרגת יישובים לפי רמת התחלואה בקורונה. בערים בהן הדירוג הוא ירוק, תתאפשר פעילות מכסימלית, בערים בעלות דירוג צהוב, יוטלו הגבלות ניכרות על השיגרה. ערים בעלות דירוג כתום נמצאות למעשה שלב אחד לפני הטלת סגר. ברשות אדומה רמץ הפעילות תהיה מינימלית, תוגבל תנועת התושבים והמסחר יתאפשר רק הצרכים חיוניים (מזון ופארמה).

לדירוג יש השלכה ישירה על שגרת התושבים ועל כלכלת העיר. בעיר ירוקה הפעילות מלאה. בעיר צהובה, מוטלות הגבלות על חיי התרבות, על מסעדות ובתי קפה וכן יש איסורים שונים הנוגעים לבתי קפה, מסעדות, בתי תפילה ועוד. 

העיר באר שבע זכתה לציון 5.22 מתוך 10. היא במצב דומה לתל אביב, שקיבלה ציון 5.47. ככל שהציון מתקרב ל-10, כך עולה רמת התחלואה בעיר. בשכונות הערביות בירושלים וברובע היהודי, הציון הוא סביב ה-9.5 והן מוגדרות אדומות. להבים, שהינו יישוב ירוק, זכה לציון 3.86. 

רמת ההדבקה בישראל מציבה אותה במקום הראשון בעולם ומציבה באור מגוחך את דברי היוהרה על פיהן יגיעו מכל העולם ללמוד עם מתמודדים עם קורונה. במערכת הרפואית ישנה דאגה גדולה מאובדן השליטה במצב וייתכן בהחלט כי כבר בזמן הקרוב בתי חולים מסויימים יתחילו להיכנס לאיזור הסכנה מבחינת תפוסה. בסורוקה התפוסה במחלקת הקורונה עומדת כרגע על 30.77%. 

אלא שמספר החולים הפעילים בבאר שבע עלה והוא עומד כיום על 400, מהם 210 חולים שנוספו בשבוע האחרון. מדובר בעלייה ניכרת מהמספרים להם העיר הייתה רגילה. 1,226 איש נתונים בבידוד ביתי. מספר החולים הפעילים ל-10,000 איש עלה והוא עומד כרגע על 20, נתון הנחשב יחסית גבוה. 

שבוע מכריע: ביום חמישי יוחלט האם להטיל סגר כללי על ישראל

בניהול משבר הקורונה יש הרבה פוליטיקה, המון לחצים מצד ראשי רשויות לא להיות מוכרזים כאדומים ולא מעט התקפות אישיות על פרויקטור הקורונה הלאומי, פרופ' רוני גמזו. פרופ' גמזו פנה אתמול לאותן רשויות שהוגדרו אדומות וניסה לדבר בעיקר אל לב המנהיגים, אבל העיתונות המגזרית מהירה לתקוף אותו ובעיקר את המדיניות המאפשרת לערוך הפגנות מצד אחד ומגבילה תפילות מצד שני. 

בבאר שבע יש חשש גדול מהטלת סגר, בדומה לזה שהיה לפני מספר חודשים. מדובר במצב בו הפעילות הכלכלית של העיר תשותק לגמרי ואלפים שוב יפוטרו או יוצאו לחל''ת. כיום יש למעלה מ-17,000 דורשי עבודה בבאר שבע, פי 4 מאשר לפני המשבר. 

החשש: הפעם הקהל לא יציית לסגר והעוני יוביל למרי אזרחי

במועצה לביטחון לאומי ובמערכת הביטחון מודעים היטב שלסבב התחלואה נוכחי אין את ''אפקט הפחד'' שהיה לסגר הראשון, בסביבות פסח. כיום המצב שונה לגמרי: מובטלים רבים לא הצליחו להיקלט חזרה לשוק העבודה. עובדים אחרים נמצאים עדיין בחל''ת ולא יודעים מתי והאם ישובו לעבודה. עסקים ועצמאים רבים לא זכו לפיצוי או שהפיצוי היה בסכומים מגוחכים והם ייאלצו לסגור את עסקיהם. 

ענפי התרבות והאירועים נפגעו פגיעה אנושה. מדובר לא רק באולמות והיכלי התרבות, אלא גם בכל בעלי המקצוע - מתקליטנים ולצלמים ועד מוזיקאים, תאורנים, במאים, שחקנים ועוד.

עובדים שהוחזרו מחל''ת מדווחים, שהדבר נעשה לפעמים תוך כדי פגיעה ניכרת בשכר. אם עד השבוע הייתה אופטימיות מסויימת באר להתאוששות המשק, הרי שההודעה של גמזו אתמול, חמישי, הובילה לירידות בבורסה, סימן לאובדן אמון בסיכוי להוריד את התחלואה עד החג. 

הפעם, כך חוששים במערכת הביטחון, המצב הכלכלי יוביל למרי כנגד החלטות הממשלה. במל''ל דיברו לפני חודשים על '''הנדסת תודעה'', ככלי להחזיר את אמון הציבור במערכות, בין היתר על ידי דברור מסרים. אלא שבעידן של רשתות חברתיות, ספק אם דברור מסרים זה מה שירגיע את הרוחות.

דירוג הרשויות בנגב

להבים - ירוק
ירוחם - ירוק
ערד - ירוק
תראבין  - ירוק
מצפה רמון - ירוק
חורה  - ירוק

באר שבע - צהוב
עומר - צהוב
מיתר - צהוב
דימונה - צהוב
שגב שלום - צהוב
כסייפה - צהוב


אופקים - כתום
נתיבות - כתום
רהט - כתום

לקיה - אדום

לדירוג כלל הרשויות באתר משרד הבריאות

תגובות

End of content

No more pages to load