• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בלאגן לקראת סגר: האם יישובים בנגב בדרך להפוך ל''אדומים''?

הממשלה תודיע ברגע האחרון איזה יישובים בנגב יוכרזו ''אדומים'', יוטלו עליהם עוצר לילי והגבלות. הערכה: בשל קשיים באכיפה והתנגדות מגזרית, הממשלה תכריז סגר כללי

מתחם קורונה (צילום: דובר צה''ל)

בנגב מחכים להכרזת הממשלה על יישובים ''אדומים'', בהם יוטל סגר לילי ומגבלות חמורות על תנועת תושבים ומסחר, כניסיון לבלום את התפשטות מגפת הקורונה, שיצאה מכלל שליטה. רשימת היישובים על סיווג הרמזור באתר משרד הבריאות, אינה סופית ורק הערב, שני, יוכרזו אילו ערים הפכו לאדומות. בנגב, על פי הרשימה, רק כפר עזה ולקיה מסווגים יישובים ''אדומים''. 

נתיבות ואופקים, למשל, מסווגות כערים ''כתומות''.  באר שבע, מסווגת כיישוב צהוב (אחרי שכמה שבועות הוגדרה כעיר ירוקה). מתברר, כי הטבלה אינה מעודכנת ורק הערב יוגדרו יישובים אדומים ואדומים בוהקים. ההחלטה על אותן ערים היא בחלקה בעלת שיקולים פוליטיים: רק הערב, שני, וועדת השרים תכריז על הרשימה הסופית. רק ביממה האחרונה עלה מספר הערים האדומות עלה ל-40, כאשר מאחורי הקלעים מתנהל סחר-מכר פוליטי שאין לו כלל נגיעה להיבט הבריאותי, אלא רק לתחזוקת הקואליציה הקיימת.

​​​​​​​ישנו היבט אחר, עליו מדברים בחדרי חדרים והוא מהווה את אחד השיקולים העיקריים בגללם לא הוכרז סגר כללי כבר בסוף השבוע האחרון, בו התחלואה עלתה ל-3,000 מאומתים חדשים ליום: במה שנתפס הגל הראשון, אפקט הפחד עבד מאוד חזק על התודעה הציבורית. אלא כשהתברר עומק הפגיעה הכלכלית והעובדה שהממשלה מערימה קשיים על קבלת הפיצוי במיוחד לעצמאים קטנים, החלו להישמע גם קולות אחרים, ההולכים וגוברים בימים האחרונים. 

החשש הממשי הוא שבניגוד לסגר הקודם, הפעם הציבור יהיה ממושמע פחות, במיוחד כשהוא רואה שהטיפול בקורונה הופך להיות סחר סוסים פוליטי. הטלת סגר כללי, במקרה כזה, עלולה להתיקל בהתנגדות ציבורית, באי ציות ואף בעימותים אלימים, בעיקר על רקע הפגיעה הכלכלית החמורה שסגר כזה יביא עימו. 

די לערוך חיפוש ברשתות החברתיות, על מנת לראות שרמת הציות להוראות משרד הבריאות היא מינימלית: שמחות וחאפלות, מסיבות, זמרים שמופיעים במסיבות סגורות, חתונות (ולא רק במגזרים העברי והחרדי) ואנשים שלא מוכנים לעטות מסכה, גם בכניסה למוסדות רפואיים. את התוצאה ניתן לראות כעבור שבועיים, בנתוני התחלואה, בכל הערים. אגב, עיקר ההדבקה היא כיום מחוץ לאיזורי תחלואה גבוהה.

רק בבאר שבע לבדה, רשומים למעלה מ-17,000 דורשי עבודה, שאינם כוללים עצמאים שאבדו את מקור פרסנתם עובדי פרילאנס, שאינם זכאים לדמי אבטלה, אף כי העסקת פרילאנסים  הפכה נפוצה: אין כלפיהם כל התחייבות חוזית והם פתרון נוח בזמן משבר. המשטרה היא זו שתצטרך להתמודד עם תופעות אי ציות.

למעלה מחצי שנה אל תוך משבר הקורונה, המצב רק הולך ומחמיר, בעיקר בגלל ניהול משבר הנגוע בפוליטיקה. ראשי הערים עצמם אינם יודעם עדיין מי מהם ייכנס הערב לעוצר. החלטת השרים צריכה לקבל תוקף משפטי ונכון לשעה 13:00, זו טרם התקבלה. 

ממשרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות נמסרה תגובה משותפת: ''לאור העלייה בנתוני התחלואה ואיתה העלייה במספר הערים האדומות ביממה האחרונה ל-40 ערים אדומות, ממונה הקורונה פרופ' גמזו ומשרד הבריאות קיימו דיונים במהלך היממה האחרונה לעדכון מתווה ההגבלות בערים אלו כך שיותאם להיקף התפשטות התחלואה הנוכחי''. 

''בהמשך להצעה העדכנית, ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל החליטה להטיל סגר לילי אחיד על כל ה״ערים האדומות״ החל ממחר (ב׳) בשעה 19:00, בנוסף לאיסור מוחלט של התקהלויות של למעלה מ-10 איש בשטח סגור ו-20 איש בשטח פתוח, סגירת מערכת החינוך והגברת האכיפה''. 

''הסגר הלילי יחול כל ערב מהשעה 19:00 ועד השעה 5:00 בבוקר למחרת. במסגרת הסגר הלילי יהיה מותר להתרחק רק עד 500 מטר מהבית, או במקרים מיוחדים שיפורטו בהודעת משרד הבריאות. מוסדות החינוך, למעט חינוך מיוחד, ייסגרו, והעסקים ייסגרו כל ערב מהשעה 19:00, למעט עסקים חיוניים''.

''משרד הבריאות יפרסם את רשימת הערים האדומות שעליהן יחולו ההגבלות, לאחר אישור הרשימה בוועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל''.


תגובות

End of content

No more pages to load