• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הנפילה: משקיעי נדל''ן שהוצאו לחל''ת מוכרים את הדירות בב''ש

לממש נכסים - ומהר: משקיעי נדל''ן שהוצאו לחל''ת מוכרים את הדירות שלהם בב''ש. הזדמנות לקנות בזול או סממן לקריסה?

צילום הדמיה: Antonia Theriault / CC0 / pixy.org

המשקיעים יוצאים משוק הנדל''ן בבאר שבע - בעיקר כדי להציל עצמם כלכלית: על פי נתונים של הכלכלנית הראשית באוצר,שפורסמו השבוע, בירת הנגב, שפעם שווקה כהדדמנות עסקית, חווה בריחה של משקיעי נדל''ן. שוק הדירות להשכרה בעיר חווה האטה ניכרת, על רקע משבר הקורונה. משקיעי הנדל''ן שממהרים להפטר מהנכסים בבאר שבע, משתייכים בדרך כלל לשכבות אמידות, אך הוצאו לחל''ת ומבקשים לצלוח את תקופת המשבר הכלכלי על ידי מימוש הנכסים שלהם.

בעוד שבשאר המקומות בארץ פעילות המשקיעים בהאטה. רק בבאר שבע ורחובות נרשמה עלייה חדה של כ-30% במכירות אלו (בהשוואה ליולי 2019), בתל אביב, המרכז וירושלים נרשמו ירידות במכירות בשיעורים שבין 30%-20%.

מהסקירה עולה  כי שיעור גבוה יחסית (23%) ממוכרים הנדל''ן להשקעה בחודש יולי היו בין האוכלוסייה שהוצאה לחל"ת בחודשים מרץ-אפריל האחרונים. זהו שיעור גבוה במידה משמעותית בהשוואה למשקיעים שמכרו דירה באזור  בחודשים הקודמים וגבוה גם בהשוואה ארצית. הממוצע הארצי עומד  על 14% מקרב כלל מוכרי הדירות להשקעה בחודש יולי.

עוד מצויין בסקירה, כי מניתוח רמות השכר למשק בית של המוכרים עולה כי השכר הממוצע עמד על 24,800 שקל ברוטו לחודש (בשנת 2019) והשכר החציוני על 21,600 שקל. מדובר במשפחות מאוד אמידות במושגים באר שבעים, עיר בה למעלה מ-36 % מהשכירים משתכרים פחות משכר המינימום ושיעור דורשי העבודה (לא כולל עצמאים ועובדי פרילאנס שנותרו ללא פרנסה), עומד על כ-17%, כ-17,000 איש.

מוכרי הדירות להשקעה בב''ש אמנם משתכרים שכר גבוה, אך מינתוח הנתונים עולה כי ברובו מועסק בעמותות, בהן שיעור ההשבתה עדיין גבוה בחודש יולי.

''אני מנסה להשכיר את הדירה כבר 3 חודשים - ואין דורשים''

אריה, בן 50, הפך לבעל נכס בנסיבות מצערות: אביו נפטר ודירת ההורים ברח' הצבי בשכונה ה' עברה לבעלותו. ''זאת הדירה בה גדלתי ואני מרגיש צער גדול לראות אותה ריקה ולא בגלל העניין הכספי, אבל חייבים להמשיך לחיות. לא רציתי למכור, אלא להשכיר, כדי שלבן שלי תהיה דירה משלו. חשבתי להשכיר אותה לתקופה של שנתיים, אבל אין דורשים. פרסמתי מודעות, אבל אף אחד לא פונה. כבר 3 חודשים הדירה ריקה. מי שפונה, מנסה להוריד אותי לשכר דירה אפסי.  דירה כזו, ברחוב שלי, מושכרת ב-2,400, 2,500 שקלים בדרך כלל. מנסים להוריד אותי ל-1,500 שקלים. הציעו לי לפצל את הדירה ולהפוך אותה ליחידות דיור ''הכל כלול'' במזומן. אלה דירות לאנשים שלא יכולים להשכיר בשוק הרגיל, כי אין להם ערבים או צ'קים, כל מיני מקבלי קצבאות, לכל אחד יש חדר והוא משלם גלובאלי על הכל, אני לא מוכן. זה כאב ראש וגם מבחינת מסים זה בעייתי''.

אריה פנה למתווך, אבל נענה שיש יותר מדי דירות להשכרה ופחות מדי דורשים, בין היתר בגלל הקורונה: ''גם אין עבודה, גם אנשים כבר לא באים לעבוד בבאר שבע כי כל הנסיעה ברכבת הפכה ליותר מסובכת. אמרו לי שעד סוף 2021 נהיה במצב הזה''.

וידאו: תזכורת - רק לפני חמש שנים משקיעי הנדל''ן נהרו לבאר שבע ברכבות
​​​​​​​


מדובר בשינוי מקצה לקצה מהימים בהם באר שבע מותגה כהזדמנות נדל''נית ומשקיעים מהמרכז הובאו לעיר ברכבת מיוחדת, התקבלו עם תזמורת וכוס יין וזכו ליחס VIP. רק לפני 5 שנים דיברו בעיר על תשואות חלומיות ועשרות אלפי תושבים חדשים שיגיעו מבין אנשי הקבע החזקים והאיכותיים של עיר הבה''דים ותעשיית הסייבר. 

אז, גל המשקיעים תפס את ההזדמנויות האחרונות, אחרי שמשקיעים ממולחים וזריזים מהם עשו פה סיבוב. כיום, תחת המשבר הכלכלי שלפי הערכות שונות עלול להימשך עד 2022, המשקיעים מנסים להציל את מה שיש. בסקירה האחרונה שפורסמה לפני כחודש, צויין כי בבאר שבע ניכרת התפשרות על מחיר המכירה של דירות להשקעה. 

אלה בשורות לא טובות לעיר בה ענף הנדל''ן מהווה חלק לא קטן מהפעילות הכלכלית. עם זאת, הבניה בבאר שבע לא נעצרת, בעיקר כי כולם מסתכלים על היום שאחרי המשבר וגם כי פרויקטים רבים נמצאים בשלבי עבודה. הדבר היחידי שיכול להציל את המצב, יהיה החזרה של חוקי הנגב לבאר שבע. הסיכוי קלוש, בשל המשבר הכלכלי החמור והעובדה שהגרעון בתקציב כבר מגרד את ה-90 מיליארדי שקלים.

קרא עוד:

הנדל''ן מתאושש בב''ש? עליה משמעותית בדירות המשקיעים הנמכרות בהפסד

תגובות

End of content

No more pages to load