• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המעסיקים נגד החל''ת: ''הצעירים לא רוצים לחזור לעבוד''

בכנסת טוענים שצעירים שהוצאו לחל''ת מעדיפים להרוויח 1,200 שקלים פחות וללכת לים. משתתפי הדיון כנראה לא ערים לעובדה שבעיר כמו ב''ש, למעלה מ-36% מהשכירים אינם מגיעים לשכר מינימום וכמעט 20,000 איבדו פרנסתם

ח''כ יוראי להב הרצנו (צילום: דוברות הכנסת- יהונתן סמייה)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ ,קיימה היום (רביעי) דיון בנושא אבטלת צעירים ושחרור חסמי כניסה לצעירים בשוק העבודה. יזמו את הדיון חברי הכנסת יוראי להב הרצנו (יש עתיד) ומנסור עבאס (הרשימה המשותפת).

בפתח הדיון אמר ח"כ כנסת הרצנו ,"יש היום בישראל מעל 510,000 מובטלים ,למעלה מ-169,000 מהם צעירים ,מתחת לגיל 35.
מתווה החל"ת מתמרץ צעירים ללכת לים או להישאר בבית. אני לא מכיר עוד מדינה שמתמרצת אבטלה במקום עבודה, אנחנו בדרך לקטסטרופה ועלולים לאבד פה דור שלם שנימנע להכנס לשוק העבודה''.

עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכת המסחר: "צריך לראות, אנחנו מעודדים עובדים לחזור לעבודה כי יש היום מצוקה אמיתית למעסיקים. הרבה עובדים נקראים לחזור לעבודה ולא מעוניינים, זה צריך להיות בגדר התפטרות."

ח"כ חיים כץ יו"ר הוועדה הסכים לדבריו ואמר: "בנאדם יושב בבית ומקבל 4,800 ש"ח במקום 6,000 ש"ח ,והוא אומר לעצמו בשביל עוד 1,200 ש"ח אני אצא לעבוד 200 שעות? הוא יעדיף ללכת לים. העסק לא עובד צריך למצוא פתרון אחר."

וידאו: דיוני הוועדה (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​

ח"כ אלכס קושניר ,סיפר כי מעסיקים מתריעים בפניו שעובדים לא מסכימים לחזור אלא אם יעבדו בשחור ,כדי לא לאבד את דמי החל"ת. אורי מתוקי הסתדרות הנוער העובד והלומד ציין דווקא שחסרות משרות. "אני לא חושב שיש תופעה נרחבת של עובדים שלא רוצים לחזור לעבוד, אבל בלי מודל העסקה גמיש נראה צעירים רבים נשארים מובטלים. הענפים של הצעירים הם:מסעדות,אולמות אירועים ,הדרכות נוער והם הולכות ונמחקות. בשגרה הרבה צעירים עובדים,לתקופות קצרות כדי לטוס לחו"ל ,עכשייו אין טיסות והמשמעות היא שכולם כאן וחסרות משרות."

סיכם את הדיון היו"ר חיים כץ ואמר: "הוועדה קוראת לאוצר לעשות מסלול חדש שיתגמל  על חזרה למקום העבודה ,יותר מהחל"ת  גם המדינה תצא נשכרת וגם העובדים. לצד זאת נוצר מצב שרבים שנכנסו לאבטלה לפני ינואר 2020 ולא נכללים במתווה החל"ת מגיעים לפת לחם כי אי אפשר למצוא עכשייו עבודה . לכן אנחנו קוראים עכשיו להרחיב את מעגל הזכאים לדמי אבטלה לאנשים שפוטרו החל מ-30 לספטמבר 2019, זה ייתן מענה ל-50.000 משפחות".

ראוי לציין, כי חלק מהמספרים שנזרקו לחלל האוויר אינם נכונים: בבאר שבע למשל, למעלה מ-36% מהשכירים אינם מגיעים לשכר המינימום - כפי שעולה מנתוני הלמ''ס והמוסד לביטוח לאומי. אם כאילו לא די בשכר הנמוך המשולם בבאר שבע, עובדים רבים שהוחזרו מחל''ת דיווחו לארגוני העובדים, כי נדרשו לבצע הפחתה ניכרת בשכרם על מנת לשמור על מקום העבודה. באשר לרצון לעבוד, המספרים, לפחות בבאר שבע, מבהילים ממש: 17% אבטלה בקרב שכירים ועוד מספר בלתי ידוע של עצמאים ועובדי פרילאנס שנותרו ללא תעסוקה, 17,000 עובדים שכירים מובטלים. מאות עסקים פשטו רגל, על פי נתוני משרד המשפטים.

תגובות

End of content

No more pages to load