• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נתניהו החליט על סגר בחגי תשרי, בנגב חוששים מקריסה כלכלית

ישראל משלמת היום את מחיר הזנחת מערכת הבריאות: בתי החולים בפני קריסה בגלל התגברות תחלואת הקורונה - ואת חגי תשרי ישראל תבלה בעוצר מוחלט. ארגוני עצמאים וח''כים באופוזיציה: ''ישראל לפני אסון כלכלי''

סגר בנתיבות, אתמול בשעות הלילה (צילום: משטרת ישראל)

ישראל הולכת לסגר בחגי תשרי ובנגב חוששים שזה ירסק סופית את הכלכלה המקומית. אתמול, חמישי, בוטלו מעט אירועי התרבות שעוד נערכו בבבאר שבע והסוחרים חוששים כי העובדה שמשפחות ייאלצו לערוך את החג במסגרת מצומצמת, יקטין מאוד את הקניות לחג. פירוש הסגר - החזרתם לחל''ת של אלפי עובדים בנגב וגל פיטורים נרחב. חשש נוסף הוא מהפרות סדר ומאי-ציות להוראות, אחרי שרבים נקלעו למצוקה כלכלית.

עסקים רבים כלל לא נמצאו זכאים לסיוע, עובדי פרילאנס איבדו את פרנסתם, מאות עסקים בבאר שבע הכריזו על פשיטת רגל ואחרים שקועים בחובות עתק, בעקבות משבר הקורונה והסגר הראשון. עובדים רבים מדווחים כי לא קיבלו שכר או קיבלו שכר חלקי. בבנקים מגלים עצבנות ולקוחות דיווחו כי נדרשו ''לחזק ביטחונות'' או שמסגרת האשראי שלהם קוצצה.  

קבינט הקורונה אישר אתמול, חמישי, בלילה, את המלצת משרד הבריאות וראש "מגן ישראל" פרופ' רוני גמזו לתוכנית תלת שלבית ארוכת טווח להורדת נתוני התחלואה בישראל. התכונית מגיעה אחרי שבועות ארוכים בהם התחלואה רשמה עליה - בעיקר בשל אי ציות של מגזרים שלמים להוראות. חתונות במגזר הערבי והחרדי, מסיבות פרטיות במגזר החילוני, תושבים שהסתובבו ללא מסכות - כל אלה הביאו את ישראל למובילה בעולם בהיקפי ההדבקה. מספר הנדבקים בישראל עומד על כ-4,000 ביממה. בבאר שבע קצב ההדבקה הוא כ-30 איש ביממה, כ-270 איש בשבוע. ברגע נתון, כ-1,200 איש נתונים בבידוד בבאר שבע. 

החלטת קבינט הקורונה כבר נתקלת בהנתגדות עזה של ארגוני העצמאים, שיחדשו את ההפגנות בבלפור, מול מעונו של ראש הממשלה.  ההחלטה תובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב וצפויה להחתקל בהתנגדות ציבורית רחבה. על פי הערכה, הסגר יעלה כ-20 מיליארדי שקלים ויגרום לנזק כלכלי נוראי. הממשלה תצטרך להתמודד עם עשרות אלפי מובטלים חדשים, עם עסקים קורסים ועם גלי פיטורים נרחבים.

העילה לסגר: חשש מקריסת מערכת הבריאות

מחלקות הקורונה בבתי החולים בירושלים ובצפון נמצאים באמת בתפוסה גבוהה, במקרים מסויימים מעל 100%, בשל העובדה כי מרבית התחלואה מתרחשת במחוזות אלה.

בבאר שבע, מחלקת הקורונה בסורוקה נמצאת בתפוסה  של 32.05% ואילו התפוסה הכללית של בית החולים עומדת על 78.11%. 

בבאר שבע יש 578 חולים פעילים. בשבוע האחרון נתגלו 309 חולים חדשים, עליה מהמספרים שראינו בשבועות האחרונים - סביב ה-200 עד 220 בשבוע. בשבוע האחרון נערכו בבאר שבע 4691 בדיקות כלומר, 6.2% מהבדיקות היו חיוביות, מעט פחות מהממוצע הארצי. 

באר שבע, על פי מתווה הרמזור, הייתה עיר ''ירוקה''. אלא שהעלייה במספר החולים המאומתים, העלתה אותה לרמה ''צהובה''. ''אנו רואים את העלייה הדרמטית בנתוני התחלואה. מספר החולים/המאומתים בבאר שבע במגמה מדאיגה מאוד'', אמר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'.

''מעיר ירוקה (לפני כ- 10 ימים) אנחנו בדרך להיות עיר כתומה עם כל ההשלכות הקשות לכך! מתוך מטרה אחת - לשמור על בריאות הציבור, החלטנו לנקוט בצעדים דרסטיים: הפסקת כל האירועים העירוניים שתוכננו לאלתר (כדי למנוע התקהלויות).לצד ההסברה שוטפת, האכיפה תהיה מאסיבית הרבה יותר''.

''אני שב ומבקש מכם לנהוג במשמעת עצמית גבוהה ולקחת אחריות. אנא אל תהיו אדישים ושאננים - מדובר בחיים של כולנו!"


עוצר בשלבים, כבר משבוע הבא: התוכנית המלאה

הממשלה אמורה לאשר ביום ראשון את המועדים לכניסה לתוקף של השלבים השונים, תוך תשומת לב לכך שכניסה לתוקף של השלבים השני והשלישי תהיה כפופה לעמידה ביעדים של השלבים הקודמים להם. תקנות מפורטות יובאו לאישור סופי של הממשלה לאחר אישור ההחלטה העקרונית. כבר עם פרסום התוכנית, היא נתקלה בהתנגדות גדולה.

השלב הראשון בתוכנית הוא סגר:

פעולות שיתבצעו:
1.    הגבלות תנועה של 500 מטר ממקום המגורים.
2.    סגירת מערכת חינוך, למעט חינוך מיוחד (כיתות ה' ומעלה לימוד מרחוק לאורך החגים).
3.    סגירת פעילות המגזר הפרטי והציבורי (עבודה מהבית ככל הניתן), למעט עבודות חיוניות, מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים.
4. תפילות במרחב הציבורי בהתאם למתווה שיוסכם.
5.    סגירה מלאה של מסעדות (למעט שירות משלוחים), פנאי ובילויים, עסקים ומסחר ותיירות פנים.

השלב השני הוא ריסון מהודק

פעולות שיתבצעו:
1.    הגבלת מעבר בין ערים.
2.    הגבלת התקהלויות לאורך כל התקופה על פי מגבלות הצבע האדום ברמזור.
3.    סגירה מלאה של מסעדות, פנאי, בילויים, קניונים, תיירות פנים, מסחר ועסקים מקבלי קהל.
4.    סגירת מערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד, לאורך כל התקופה, מלבד למידה מרחוק לכיתות ה' ומעלה. חידוש הלימודים לאחר סוכות ייבחן בהערכת מצב מיוחדת.
5.    מגזר ציבורי במתכונת חירום.
6.    מגזר פרטי – עבודה בהיקף 30%-50% במקומות ללא קבלת קהל (משרדים, מפעלים וכו') – עבודה מהבית לכל מי שיכול.

השלב השלישי הוא תכנית הרמזור

מעבר לפעילות בהתאם לתוכנית הרמזור בסיום שני השלבים הראשונים. מעבר משלב לשלב ייעשה לאחר הערכת מצב ובכפוף לכך שתמונת המצב תצביע על מגמה מתמשכת מובהקת של ירידה בתחלואה (ע"פ קריטריונים שיסוכמו ע"י הממונה הלאומי למאבק בקורונה עד ליום 13.9.20). 

פעילות התחבורה הציבורית תותאם להיקף הפעילות במשק, בהתאם למתכונת שהונהגה ע"י משרד התחבורה בתקופת ההגבלות במרס-אפריל 2020. 

משרד האוצר יפעל יחד עם משרד רה״מ וראש המועצה הלאומית לכלכלה לגיבוש רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ולאזרחים הצפויים להיפגע כלכלית כתוצאה מההחלטה הנ"ל.

חה״כ עפר שלח, לשעבר יו״ר ועדת הקורונה (יש עתיד-תלם) בתגובה למתווה גמזו: ''לשום סגר אין משמעות בלי תכנית מקיפה ומיידית לחיזוק מערכת הבריאות: הוספת מיטות, חיזוק הצוותים וניהול מרכזי של חלוקת העומס בין בתי החולים. אחרת, גם אם ירדו מספרי החולים הם יחזרו לעלות מייד כשייפתח והמערכת לא תעמוד בזה״.

וועד ההורים הארצי ו-וועד התלמידים הארצי מזהירים מפני התוצאות ההרסניות של סגירת מוסדות החינוך לחודש ימים - הן על ההישגים של התלמידים והן על החוסן הנפשי שלהם.

תגובות

End of content

No more pages to load