• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דאגה בארגון הקבלנים בנגב: סגר שני יחריף את המחסור העתידי בבתים

חוסר וודאות בכל הקשור לענף הבנייה לקראת הסגר השני: החלטות הממשלה עלולות ליצור מחסור חמור בדירות

אלי אביסרור, יו''ר ארגון הקבלנים בנגב. צילום: באדיבות ארנה פרי יחסי ציבור ותקשורת שיווקית

מנתוני התחלות הבנייה שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פרסמה השבוע, נראה כי חלה ירידה משמעותית של 29% בהיקף התחלות הבנייה ברחבי הארץ. לצד המחסור ביחידות דיור והחלטות הממשלה שלא תרמו ואף החריפו עם פרוץ משבר הקורונה, בארגון הקבלנים בנגב מודאגים מהנתונים החדשים וחוששים מהמגמה המתמשכת של אי ודאות, בייחוד לקראת הסגר הנוסף והמתוכנן לתקופה הקרובה.

בכירים בענף הנדל"ן הביעו את דאגתם נוכח נתוני התחלות הבנייה שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע. לפי הנתונים שפורסמו, עולה כי ברבעון השני של השנה נרשם שיא שלילי של התחלות בנייה ברחבי הארץ עם 9,445 דירות סך הכל, מה שמראה על נתון נמוך ביותר מאז הרבעון השלישי של 2012. בהשוואה לרבעון הראשון של 2020, מדובר בירידה בשיעור של 29% בהתחלות הבנייה. ואילו בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, מדובר בירידה דומה אך בשיעור נמוך יותר של 26.8%.

אלי אביסרור, יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ: "נתונים אלו שפורסמו מעלים את רף הדאגה והחשש מפני מגמה מתמשכת של אי ודאות. כבר שנים מדברים על כך שקצב גידול האוכלוסייה הוא כזה שב-2040 יהיה מחסור של יותר מ- 1.3 מיליון דירות. הנתונים הנוכחים משקפים את הסגר הקודם במרץ- אפריל, וכיום אנחנו לקראת סגר נוסף שעלול להשפיע לרעה גם על התחלות הבנייה ברבעונים הבאים. אין ספק שכדי שהמשק יוכל איכשהו לאזן את הנתונים הגרועים בעתיד תוך התמודדות עם הקורונה, הממשלה צריכה לדאוג לכל המסביב, כמו: קיצור משמעותי בהליכי הרישוי, שחרור חסמי בירוקרטיה, המשך עבודה תקין ומהיר של ועדות התכנון וכיוצא בזה. בנוסף, עדיין לא התקבלו הנחיות ברורות מה אמור לקרות עם העובדים הפלסטינאים. כך שיתכן שיהיה מצב בו יהיה אישור לפתוח את אתרי הבניה, אך לא יהיו עובדים אם לא יאפשרו לעובדי הבניה הפלסטינאים להיכנס לישראל ולעבוד. חייבים לזרז את תהליכי קבלת ההחלטות ולא לקבל כל החלטה ברגע האחרון".

תגובות

End of content

No more pages to load