• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מזרח תיכון חדש? לתושבי הדרום אין לא ביטחון ולא פרנסה

הדרדרות במצבו של הפצוע בירי על אשדוד אתמול, מטח רקטות לפנות בוקר על יישובי הנגב - ויומיים לפני הסגר שישתק את הכלכלה. ראש עיריית שדרות: ''לא מוזר לכם שהמחבל היחידי שחוסל הוא זה שירה על ביבי באשדוד'''

היאי מעזה, לפנות בוקר (צילום: דדי פולד)

יומיים לפני הסגר שיישתק את כלכלת הנגב לזמן בלתי מוגבל, מטח רקטות גדול הבוקר על יישובי הנגב, בשעה 5:00 לפנות בוקר. ירי הרקטות מגיע אחרי שצה''ל הפציץ ברצועה ''עמדות חמאס'' (שטחים ריקים, דיונות חול ופחונים) בתגובה לירי על אשדוד, במהלכו נפצע באורח קשה תושב העיר, מרקטה שנפלה במרכז המסחרי בעיר. הירי, לעבר טווחים רחוקים מעזה -  אשקלון ואשדוד, בוצע בדיוק בעת שראש הממשלה נתניהו חתם על הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות על מדשאת הבית הלבן. בין ישראל לבין איחוד האמירויות לא היה מצב מלחמה, על כן רבים שואלים למה קוראים להסכמים - הסכמי שלום.

הבוקר נמסר מבית החולים הציבורי אסותא אשדוד כי במהלך הלילה חלה הדרדרות במצבו של הפצוע הבינוני - קשה מאירוע הירי על העיר אשדוד.  מצבו התייצב, הוא סובל מפציעה רב מערכתית, מורדם, בטיפול נמרץ מצבו מוגדר קשה אך אינו נמצא בסכנת חיים.

לפנות בוקר נורה מטח רקטות גדול על יישובי הנגב, בהמשך לתקיפות צה''ל בעזה. גורמים בעזה מוסרים הבוקר, כי כל תגובה של צה''ל תיענה בירי רקטות על הדרום. ההערכה בצה''ל היא כי חמאס והג'יאהד האיסלמי, שרואים איך מדינות המפרץ ומדינות אחרות באיזור נכנסות להליך של נורמליזציה מול  ישראל, מבקשים לקבוע עובדות בשטח ולשבש את המהלכים. עיקר החשש הוא מהסלמה בימי החג.

אלון דוידי, ראש העיר שדרות, שרקטות נורו לעברה לפנות בוקר, יצא בביקורת חריפה כנגד הממשלה, בשל אוזלת ידה להביא לשקט בדרום: ''‏ברכות למדינת ישראל על השלום עם האמירויות ובחריין, עידן חדש נפתח. אבל מצד שני, לא מוזר לכם כמדינה שהמחבל היחיד שחוסל בעזה בגלל ירי רקטות בשנתיים האחרונות היה זה שירה על ביבי באשדוד?  מברוק ביבי על השלום,  אבל מה עם החיים של ילדי שדרות ועוטף עזה?  לא מגיע להם לישון בשקט כמו כולם?''. הבוקר החליט דוידי להחרים שיחה עם מפקד אוגדת עזה, כמחאה על מדיניות הממשלה. 

בעזה מודעים היטב למגבלות הממשלה הנוכחית וגם משגרים אזהרה:  "ישראל תשלם את המחיר עבור כל תוקפנות נגד עמנו או אתרי ההתנגדות, התגובה הייתה ותישאר-הפצצה תענה בהפצצה, ואנחנו נגדיל ונרחיב את תגובתנו אם ישראל תמשיך בדרך התוקפנות'', אומר דובר  גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. 

ואילו דובר צה"ל אומר: ''דובר צה״ל מוסר כי לפני זמן קצר תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה״ל יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועה. במהלך התקיפה הותקפה תשתית תת קרקעית של ארגון הטרור חמאס. התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל במהלך הלילה. צה״ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ובריבונותה. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל''.

יוזכר, כי רק לאחרונה הושגה הבנה על רגיעה, על פיה ישראל תאפשר הכנסת כסף קטארי, תגדיל את מרחב הדיג ותבצע שורה של הקלות מול עזה. ההבנות, שהושגו בתיווך מצרי, לא החזיקו מים. העזתים יודעים כי תקיפת צה''ל שתגרור נפגעים בעזה, חיסול ממוקד או חלילה תאונה מבצעית שתוביל לנפגעים בעזה, עלולים להעמיד את כל החותמים על הזכמי הנורמליזציה במבוכה ואף ליצור אצלם לחץ כלפי המנהיגים, כי הם משתפים פעולה עם מי שפוגע באחיהם בעזה.

וידאו: ירי לפנות בוקר על יישובי הנגב (צילום: דדי פולד), תקיפת צה''ל בעזה (צילום: דובר צה''ל)
​​​​​​​


על החגיגיות של הטקס אתמול בוואשינגטון, שיש לו משמעות פוליטית הן לנתניהו והן לטראמפ, האחד הולך לבחירות בעוד חודשיים, השני ככל הנראה במרץ 2021, העיבו הירי אתמול על אשדוד ואשקלון והעובדה שישראל נכנסת לסגר ארוך, שעלול להימשך גם חודשיים. ביום אחר, הטקס היה תופס את הכותרות הראשיות. הבוקר, הוא לא מעניין את תשובי הדרום, שאין להם לא ביטחון ולא פרנסה. 

תגובות

End of content

No more pages to load