• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מלאכים בלי כנפיים: האנשים שעוזרים לחיילים במצוקה

תופעה מדאיגה בצה''ל: חיילים מבתים במצוקה חוששים לספר למפקדיהם שהמשפחות סובלות מחרפת רעב - ונשארים בבסיס כדי לזכות בארוחת חג

צילום: דובר צה''ל (המצולמים אינם קשורים לכתבה)

נגיף הקורונה הנחית מכה אנושה על כל העמותות והמגזר השלישי בישראל. הגעתו רגע לפני חג ראש השנה, שבו נהוג לקיים עזרה בחג ולחלק סלי מזון לעניים - מגבירה את החשש כי משפחות רבות יישבו בחג ראש השנה הקרוב מול שולחן ריק. הסיבה: פגיעה כלכלית בחברות ובמשקי הבית, שעד כה נהגו לתרום, ומחסור במתנדבים בשל ההגבלות. "בשנים קודמות אנשים פרטיים תרמו כסף. והיינו עושים הפנינג גדול של אריזות. כעת אין לנו מספיק כסף לקיים את הפעילות ברמה הכלכלית. הכאב הכי גדול שלי הוא שלאנשים, למשפחות של חיילים  לא יהיה מה לאכול בחג, שלא יהיה לנו מה לתת להם. זה יוצר מועקה גדולה, שובר את הלב" - מספרת ציפורה חלפון.

ציפי וולמן, תרמה מצננים לחיילים בשטח (צילום: באדיבותה)

רגע לפני ראש השנה: חיילים רבים הסובלים בביתם מרעב וקושי כלכלי, מתביישים לספר על כך למפקדיהם ובכך משמרים את מצבם הקשה. חיילים ביחידות קרביות הסובלים ממצוקה כלכלית קשה מספרים שהם מעדיפים להישאר בחגים ובשבתות בבסיסים ולוותר על יציאות הביתה. " אנחנו פוגשים לא מעט לוחמים שבוחרים להישאר חג בבסיס ולא בגלל הקורונה, אין  אוכל בבית, והם מעדיפים  לקבל ארוחת חג בבסיס. תנאים טובים, מקלחת חמה" .

ליאור שטרית, פעיל חברתי (צילום: באדיבותו)

החג הזה היה קושי גדול בגיוס סלי מזון למשפחות חיילים במצוקה , התארגנו מספר חברים מכל הארץ שנרתמו לרכוש תלושים, כל תורם אימץ לעצמו מספר לוחמים, קיבלנו ים פניות ממפקדים בכל הארץ, שקיבלו פניות של לוחמים, לצערי לא יכולנו לסייע לכולם, אבל השתדלנו. אימצנו מספר גדודים מאזור האיו"ש  בתקווה שגם המעט שקיבלו יסייע להם. פתחנו קבוצת ווצאפ אשר עמלה במשך שבוע וחצי להגיע ליעד.

אנשי עסקים טובים מהעיר באר שבע כמו ניסים סבג בעל נגרייה בעמק שרה, שמשתדל כל פעם להירתם ולתרום ללוחמים שפונים אליו.

כפיר ארזי בעל חברת שמירה והבעלים של קבוצת הכדורסל בבאר שבע, קרא על הפנייה שלנו בפייסבוק ומיד נרתם לאמץ מספר לוחמים.

הפעיל החברתי ליאור שיטרית שאימץ אליו קרוב לעשרה לוחמים ודאג לגייס עבורם תלושים

אנשים טובים שכל פנייה נענים למשימה ארז ארצי ובנו מפקד בעצמו עופר ארצי, דוד מתן,יוסי ביטון פנסיונר של חיל האוויר שדאג לכל הלוגיסטיקה ואסף את כל התרומות, הפעילות החברתיות שתמיד עוזרות נלי עיאש, דגנית דהן, ליאת בן יזרי, אנשים טובים באמצע הדרך שרון אזולאי, ענבר רגע לפני לידת הבן, עדי נבון ,ליאן חלפון וליזה פוקסמן, כולם נרתמו באהבה, למשימה נרתמו תורמים מאזור המרכז כמו סמדי לוגסי שעוקבת אחרי הפעילות והגברת ציפי וולמן דאגה ללוחמים שנשארים בחג למצננים ומפזרי קור שיסייעו להם להתמודד עם החום הכבד, המצננים הגיעו כבר ללוחמים שהולכים לבלות את החג בשטח.

גלריית תמונות: האנשים שתרמו למען החיילים (צילומים: באדיבותם ובאישורם)
​​​​​​​"החיילים חוששים לחשוף בפני מפקדיהם את המצוקה כלכלית שלהם", טוענת ציפורה חלפון, תושבת באר שבע יו"ר מתנדבי יחד למען החייל, המסייעת בהתנדבות, יחד עם מתנדבות של "יחד למען החייל", ללוחמים רבים הסובלים ממצוקה כלכלית. "הם לא מסוגלים לגשת למפקדים ולומר שהם עניים ושאין אוכל במקרר. הם פוחדים שיתייגו אותם ויפגעו בכבודם".

''תופעה מדאיגה: חיילים חוששים לחשוף את מצבם הכלכלי''

"חיילים שמתביישים וחוששים לחשוף את מצבם הכלכלי זו תופעה מדאיגה מאוד. טיפלתי בהמון לוחמים שהמקררים של הוריהם בבית ריקים ובצבא לא מודעים למצב ולכן לא יכולים לסייע", אומרת חלפון. "ייאמר לזכותם של המפקדים שכמו במקרה האחרון, הם טיפלו מיד בבעיות, סייעו לחיילים ודאגו שהם יקבלו את כל הזכויות המגיעות להם ואף יותר מזה. אני מבקשת מחיילים שרואים שהחברים שלהם במצוקה, לא להסס, 'לחפור' להם כדי שיקבלו עזרה כלכלית ולא יישארו בשבתות ובחגים בבסיס. 
"אני מקווה שעוד ועוד חיילים לא יהססו לגשת למפקדים, למש"קיות ת"ש ולספר להם על המצב הכלכלי שלהם בבית. זו לא בושה", אומרת חלפון. הלוואי שיהיו עוד מלאכים טובים כמו הקבוצה הזאת, שלא היססו ותוך שבוע התגייסו לפרויקט. 

תגובות

End of content

No more pages to load