• 08 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נתניהו שוקל הטלת מצב חירום, המשטרה תמנע הפגנות ותפילות

באר שבע ממוקמת כבר במקום השביעי בארץ מבחינת חולי הקורונה הפעילים ומספר הנתונים בבידוד הוכפל תוך ימים. בירושלים, המובילה בתחלואה, הממשלה מכונסת - אך לא מצליחה להגיע להחלטות - והציבור מאבד את האמון בה

העיר העתיקה נטושה (צילום: דני בלר)

אחרי יממה בה לא עודכן אתר משרד הבריאות המספק את נתוני התחלואה בקורונה, הוא שב ומספק הבוקר את תמונת המצב, מלבד  נתון אחד קריטי: תפוסת מחלקות הקורונה בבתי החולים וגם התפוסה בחלק מבתי החולים. במערכת הפוליטית מדברים על קריסת מערכת הבריאות ועל הצורך לאסור, בשל כך, את ההפגנות הגדולות נגד ראש הממשלה - וכן, להטיל על הציבור הגבלות נוספות, לרבות צמצום העבודה במגזר הפרטי. 

במערכת הבריאות, בשיחות שלא לציטוט, רופאים מדברים על עומס - אך לא על קריסה. גם כאשר שואלים בעלי תפקידים מרכזיים במערכת הרפואית בדרום, בהם מנהל חמ''ל קורונה בקופ''ח כללית ד''ר סרגיי פז ואת פרופ' ויקטור נובק, מנהל מחלקת פנימית קורונה בסורוקה, הם שבים ומדגישים כי המערכת אינה בקריסה.

מחסום משטרתי. אם יוטל סגר כללי - ייאסר מעבר בין ערים (צילום: משטרת ישראל)

מספר החולים הפעילים בבאר שבע עומד, לנכון בוקר זה, רביעי, על 1,298 מהם 733 שנסופו בשבעת הימים האחרונים. בםרק זמן זה נערכו 7,701 בדיקות. הנתון משקף תחלואה של 10.01%. 

באר שבע ממוקמת במשום השביעי מבחינת מספר החולים הפעילים בישראל, כשבצמתר הטבלה ירושלים, בני ברק ואשדוד. בנגב, ממקומת שניה מבחינת החולים הפעילים העיר נתיבות (610 חולים), אופקים (400 חולים), שדרות (251 חולים), דימונה (151 חולים), רהט (140 חולים), ערד (73 חולים), לקיה וירוחם (46 חולים כל אחת), תפרח (44 חולים), כסיפה (32 חולים), עומר (30 חולים), מיתר (29 חולים), ותל שבע (22 חולים). 

מספר מבודדי הבית בבאר שבע עלה באופן חד ועומד כיום על 3.612 איש. מדובר באנשים שבאו במגע או שהו ליד חולה מאומת.

למה נזקפת העליה הדרמטית התחלואה בב''ש? בראש ובראשונה - לעובדה שרבים, במיוחד צעירים, אינם עוטים מסכות. ''לא שם מסכה ולא שם על השוטרים'', אמר לנו בתחילת השבוע נער, שעצר לקנות סיגריות בעיר העתיקה והמוכר העיר לו על כך שאינו עוטה מסכה. דקה אחרי שעזב את המקום, רכוב על אופניים חשמליים, ללא קסדה, נתקל בניידת סיור. ככלל, כל העסקים בהם ביקרנו בתחילת השבוע בבאר שבע, שהורשו לפעול, עשו כך על פי תנאי התו הסגול - מהגבלת מספר הנוכחים בחנות ועד לחובת עטיית מסכה. 

הבעיה השניה היא אובדן האמון במקבלי ההחלטות והרושם כי השיקולים שמנחים את המערכת הם פוליטיים. תחושה לא בלתי מבוססת: קבינט הקורונה התכנס אתמול משך כמעט 9 שעות ולא הצליח להגיע לכדי החלטה. מי שפוצץ את העניינים הוא השר דרעי, שעומד על כך שייערכו תפילות, אחרת יפרוש מהממשלה. בשעה זו, יום רביעי בצהריים, מכונס קבינט הקורונה - ושוב, אינו מצליח לגבש מתווה. ראש הממשלה דורש הכרזת מצב חירום מיידי, סגירת המשק מלב מקומות עבודה חיוניים והגבלות חמורות על תנועת האזרחים - עד כדי הטלת עוצר כללי. שוב - ש''ס עומדים על כך שייערכו תפילות וגורמים בקואליציה ובאופוזיציה - על כך שיהיו הפגנות.

לוח הבקרה של תחלואת הקורונה הציג שני נתונים סותרים תוך שעות, הבוקר: פעם מגמת שינוי במאומתים חדשים וקצב הכפלה היו בדעיכה חזקה ואחרי שעתיים - שבו לעלות (צילומי מסך)

בבוקר​​​​​​​
בצהריים

העניין השלישי הוא במידת האכיפה. למשטרה אין נתונים על האכיפה בבאר שבע ובנגב, אלא נתונים כלליים, ארציים. 

מעל לכל מרחף המשבר הכלכלי שרק הולך ומעמיק. גם כאן, קיים וויכוח בין הגורמים השונים באשר לכמות המפוטרים. בבאר שבע, הנתון האחרון דיבר על כמעט 17,000 איש, אך מספר זה לא כולל עצמאים שאיבדו את פרנסתם או שייאלצו לסגור את עסקיהם אם יוטל עוצר כללי. ''אם אני סוגר עכשיו, אני בספק אם אוכל לפתוח אחרי שיסתיים הסגר'', אומר בעל עסק וותיק בעיר העתיקה של באר שבע. ''זה לא רק אני - רבים במצב שלי. מכירות הקיץ ועונת המעבר לפני החג נפלו. עכשיו אני סגור. אני משלם שכירות ושאר  התשלומים יורדים כרגיל. היו לי חסכונות - הכל נמחק''. לדבריו, הוא ואחרים לא קיבלו פיצוי כלל על אובדן ההכנסות.

​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load