• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ראש הממשלה אימץ את עמדת המל"ל לסגר מלא מיידי

הפגנות יותרו בקפסולות ורק ק''מ מביתם של המפגינים, בתי הכנסת ייפתחו במתכונת מצומצמת: ישראל נכנסת לסגר מחמיר, שייבחן מחדש אחרי שמחת תורה

ראש הממשלה, בנינמין נתניהו (צילום: שגרירות ארה''ב / CC BY 2.0)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

לאחר דיון ארוך בין יומיים בקבינט הקורונה הקו אותו הוביל ראש הממשלה בנימין נתנייהו ניצח ומיום שישי בשעה 14:00 ולפחות עד לאחר שמחת תורה מדינת ישראל צפוייה להיכנס לסגר מלא. הממשלה לא נקטה במועד לסיום הסגר, אלא בבחינה לאחר שמחת תורה. להערכת גורמים כלכליים, הסגר ההדוק, יעלה למשק הישראל עשרות מיליארדי שקלים ויגרום לעליה תלולה באבטלה. 

קבינט הקורונה עמל אתמול שעות ארוכות לתוך הלילה, והשרים התווכחו על אותו נושא שהעסיק אותם יומיים, ההפגנות נגד ראש הממשלה, אל מול תפילות בבתי הכנסת.  אלא שכמעט 7,000 הנדבקים שנוספו ביממה הובילו את ראש הממשלה בנימין נתניהו לאמץ את עמדת המועצה לביטחון לאומי לסגר מלא מידי, מחמיר יותר מזה שהיה בפסח.

אמש, לפני מהדורות החדשות בטלוויזיה, אמר נתניהו: "המצב קשה. יש עלייה תלולה ואנחנו צרכים לקבל את ההחלטות וההחלטות הם קשות אבל אני כראש ממשלה מחוייב וצריך להבין שיש פה סכנה לחיים ולכן אין ברירה אלא לקבל את ההחלטות הקשות ולהציל חיים חשוב מאוד שיתוף הפעולה שלכם".

בישיבה שהייתה אמורה להתחיל אמש בעשר וחצי בלילה ונדחתה לאחת עשרה התבקשו שרי הממשלה להצביע על שתי החלטות הטלת הסגר ותקנות הבריאות שיגבילו את ההתקהלויות .

ההגבלות הן:
יציאה מהבית עד למרחק של 1  ק"מ.
נמל התעופה ייסגר רק לטיסות חירום בלבד.
הפגנות ותפילות בקפסולות ועד 1 ק"מ מהבית.
התחבורה הציבורית תפעל במתכונת מינימלית, פעילות גופנית תותר רק באופן יחידני, יפעלו רק מקומות עבודה חיוניים ,תהיה אסורה שהייה בים למעט עיסוק בפעילות ספורטיבית, התקהלויות אסורות ומוגבלות עד 10 אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח.

בישיבה הדרמטית שר האוצר ישראל כץ הוביל את המתנגדים למתווה הסגר המלא אליו הצטרפו פרויקטור הקורונה ,פרופ' רוני גמזו ונגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון השר כץ אמר: "הגענו לדיון כשהמגזר הפרטי לא אמור היה להיסגר, מה שמוצע כאן ועכשייו זה חסר תקדים בעולם, אין מדינה שהחליטה על צעדים מסוג זה, ההצעה כאן לא דומה בכלל למרץ, אפריל ,היה לנו את הסגר השני בחומרתו בעולם ונגרם נזק קשה למשק".

עוד הוסיף: "ניתן היה לקדם צעדים לבלימת המחלה מבלי לפגוע פגיעה אנושה במפעלים ועסקים במגזר הפרטי שאינם מקבלים קהל ומקפידים היטב על הוראות משרד הבריאות. חוסנה הכלכלי של מדינת ישראל הוא חלק מהחוסן הלאומי ויש לשמור עליו''.

מי שהתנגדו לכל ההצעות הם השרים: ''איציק שמולי, אורית פרקש הכהן ויזהר שי. שאר השרים נותרו חלוקים, תמכו בהחלטה אחת ולאחרת התנגדו.

​​​​​​​בתשובה ענה  להם ראש הממשלה נתניהו: "פגיעה בכלכלה יכולה להיות, אני לא מכחיש, אבל זה דבר שאנחנו יכולים לעמוד בו.אם נטעה מבחינת הדבקה ונגיע לתרחיש הספרדי הפגיעה תהיה גדולה יותר."

דומה היה שהויכוח הארוך והקשה ביותר נסוב סביב המחלוקת מתווה התפילות והנפגנות סוכם כי בתי הכנסת יפתחו באותה מתכונת לזה של ראש השנה ואילו מפגינים יוכלו למחות רק במרחק של קילומטר מביתם.

שר הפנים אריה דרעי שהוביל את המאבק לפתיחת בתי הכנסת ביום כיפור אמר: "אנחנו בתוך ימים קשים ונדרשים לקחת החלטות קשות נדרשת הקפדה יתרה כנבחרי ציבור כדי שלא לבלבל את הציבור .דעתי אינה נוחה עם העובדה שהסגר יעלה פי שניים למשק מהסגר הקודם".

תגובות

End of content

No more pages to load