• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הסגר והנזק: בילבול בהגדרה מיהו ''חיוני'', חשש מקריסת עסקים בנגב

פחות מיממה לסגר המחמיר - לא ברור למי מותר לעבוד ומי יושבת. שווקים ייסגרו, המגזר הפרטי יושבת במלואו - ורק בעוד שבועיים המצב ייבחן שוב

חניית המרכז המסחרי הפופולרי מתמלאת בבקרים בדרך כלל - הבוקר עמדה כמעט ריקה (צילום: דני בלר)

יממה לפני הסגר המחמיר - הפעילות בב''ש הולכת ומצטמצמת. ממחר, בשעה 14:00, יוטל סגר מחמיר, הדוק יותר מזה שהיה בפסח. להבדיל מהפעם הקודמת, הסגר הנוכחי משבית את המגזר הפרטי לגמרי - למעט עסקים שיוגדרו חיוניים. אלא שבדיוק שכפי שבילבול ועיסוק אובססיבי בהפגנות ליוו את הדיונים ומהלך ההחלטות על הסגר, כך גם נמשך כעת, עם ההחלטה איזה עסקים חיוניים ואיזה לא. 

בבאר שבע, ראשי הציבור תומכים בסגר מלא ומהודק, לנוכח נתוני התחלואה בעיר - שהפכה לעיר אדומה - שרוב שכונותיה אדומות. בשיחה איתנו, בעלי עסקים מצד אחד רוצים לציית לסגר והם לא מנותקים מהמציאות. מצד שני, הם מודעים לכך שבאר שבע, שנכנסה אל משבר הקורונה כשהובילה במספר העסקים בסכנת סגירה ובהיקפי אבטלה גבוהים יחסית לעיר גדולה - הולכת לקראת משבר כלכלי, אולי החמור בתולדותיה. 

בלהב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, אומרים הבוקר כי ''ממשלת ישראל חזקה על הקטנים ועל העצמאים. ראש הממשלה, שר האוצר - רחובות שלמים סגורים, ולא בגלל הקורונה! אלא בגלל שבעלי העסקים נאלצו לפשוט את הרגל כי לא הייתם שם בשבילם, הפקרתם אותם לגורלם. רגע לפני שישראל יוצאת לסגר מלא, אנחנו קוראים לכם שוב - סגרתם? שילמתם!''.

אסף בנעטיה, מבעלי ה''גיגסי'', מסביר שלמרות שמותר לו לערוך משלוחים, גם על פי המתווה הנוכחי, הוא וויתר: ''זאת לא אותה חוויה כמו לשבת במסעדה וגם מדובר בלוגסיטיקה שלמה וזה לא פותר כלום. כפי שזה נראה כרגע, גם בהערכות מצב שעשינו, אני לא רואה את המסעדה או הענף נפתחים מחדש לפני אפריל 2021. יהיו רבים שלא ישרדו את זה.יש פיצוי לעסקים, אבל הוא לא מספיק. הוא בקושי מכסה את עלות השכירות של המקום. סמעדה בסדר גודל כזה היא לא משהו שניתן לפתוח או לסגור מהרגע להרגע. יש מלאים, הזמנות, תפריטים, משמרות עובדים. מה אני עושה עם המלאי? היקפי התחלואה מכתיבים לנקוט בצעדים, אבל צריך לדעת איך לצאת מהמצב ואיך לחיות לצד מציאות הקורונה''.

כמו בכיפור: דרך חברון הבוקר (צילום: דני בלר)

בבאר שבע מאוד נזהרים, שלא לומר חוששים, לדבר בגלוי נגד הממשלה או הרשות המקומית. ''כמה יהודים דתיים ומסורתיים יש בישראל? הרבה יותר מחילוניים. כמה מפגינים יש נגד ביבי? 2000? אבל בכנסת התעסקו בהם יותר מאשר בתפילות של כיפור. כמה אנשים נדבקים בפלאפל? הכל פתוח, אנשים באים, לוקחים מנה והולכים. כמה נדבקים מדוכן תיקים? בסגר הראשון אמרתי שצריך לשמור, אבל עכשיו רואים שזה פוליטיקה''.

אריה, נהג מונית, אמר לנו הבוקר: ''בסגר הקודם לא עבדתי. אני בן יותר מ-60, חששתי על עצמי. שברתי חסכונות וחיינו מזה. אבל החסכונות נגמרו ויש פחות נסיעות בגלל המצב. את הנכד שנולד לי לא ראיתי חודשים שלמים. הפעם לא הייתה לי ברירה, הייתי צריך לצאת לעבוד. התחלואה מטורפת. אנשים לא שומרים על ההוראות. אנחנו הולכים להיות איטליה. מה שהכי מפחיד אותי זה הפרנסה. הפעם אין לי כמעט רזרוות. חושבים שנהגי המוניות מרוויחים מיליונים, שוכחים שיש לנו עלויות מטורפות על דלק, תחזוקה, ביטוחים. אני ממשיך לשלם על כל אלה. הולכת להיות פה מכה להמון אנשים, זה מפחיד''.

דותן סופר,יו"ר קבינט התקווה המאגד תחתיו את ארגוני התיירות, מסעדות, חיי לילה ועוד, מעריך כי הנזק לעצמאים יעמוד על כ-30 מיליארדי שקלים: ''גם בסגר מלא יש לדאוג לקיים התנהלות כלכלית. אנחנו דורשים את הורדת הזכאות לפיצוי שירדה ל - 25% רטרואקטיבית על כל החודשים האחרונים. יש להזרים כספים למשק מיידית ובנוסף לעצור תשלומי ארנונה, יש לדחות את כל תשלומי המעמ, ביטוח לאומי, הקפאת התחייבויות לבנקים עד לשינוי המצב. לא ייתכן שבעוד שבעלי עסקים לא מרוויחים הם עדיין נאלצים לשלם התחייבויות כספיות לבנקים. אם יש סגר אז גם סגר כלכלי על ההתחיובויות הכלכליות עד להתאוששות מהמצב''.

באר שבע נחשבה, עד לפני המדבר, ל''בירת הקניונים של ישראל''. כיום, בשל הגבלות המסחר, קניוני הענק והמתחמים עובדים בפעילות מצומצמת. הבאר שבעים, שהיו רגילים למלא את מתחמי הקניות, נאלצים להישאר בבית בסגר וגם יש להם פחות כסף לבזבוזים. אין בתי קפה, אין מסעדות, ברים, מועדונים ומתחמי אירועים. בירת הנגב הורידה הילוך וממחר, ישרור בה שקט כפוי. 

​​​​​​​קניון בבאר שבע. חנויות נעולות, מלבד מזון ופארמה, מראה עצוב (צילום: דני בלר)

מי נחשב עובד חיוני? איזה עסקים מורשים לעבוד?

בניגוד לסגר הקודם, הפעם מבקשים בממשלה לסגור כליל את המגזר הפרטי, למעט עובדים ועסקים הנחשבים ''חיוניים''. מליאת הכנסת עוד אמורה לאשר התיקונים. לפני אישור התיקונים, הכנסת תתכנס להצביע על תיקון לחוק הקורונה, אשר נועד להגביל הפגנות. הממשלה הרבתה לעסוק בנושא ההפגנות ביומיים האחרונים, ופחות בגורלם של עצמאים, עסקים פרטיים ועובדי פרילאנס. 

נתוני האבטלה לגבי העיר באר שבע, כ-17,000 דורשי עבודה, אינם כוללים את השלכות הסגר הנוכחי ולא את העצמאים הרבים שנותרו ללא תעסוקה. 

מי מורשה לעבוד, אם כן?

במגזר הפיננסי יורשו לעבוד בנקים והספקים שלהם, חברות ביטוח שמפעילות קרנות פנסיוניות, חברות להעברת מזומנים (ברינקס), חברות האשראי, הבורסה. מוקדים טלפוניים.

בתחומים האנרגיה והמים ימשיכו לעבוד במתכונות שונות חברת החשמל וכל הספקים והמפעלים שקשורים לייצור חשמל או לשיווק שלו. חברות הגז והנפט, שירות התדלוק בתחנות הדלק, בנמלי תעופה והים. חברות שמספקות שירותי מים וביוב.

במגזר המזון והמשקאות יתאפשר במהלך הסגר ייצור, ייבוא, עיבוד, הובלה, אחסנה, אספקה, חלוקה, אריזה, שיווק, הפצה, מכירה קמעונאית וסיטונאית, של מזון ומשקאות.

כמו כן, יעבדו תחת הגבלות התו הסגול שירותי הובלה, אחסנה ועמילות מכס: סוכני מכס, מחסנים, ושירותי שינוע.

בחקלאות ובמשק בעלי חיים יעבדו משקים חקלאיים בענפי החי והצומח, קבלנים ונותני שירותי עיבוד למשקים חקלאיים, בתי אריזה ומפעלי עיבוד ראשוני של תוצרת חקלאית, מפעלים ומרכזי מזון לבעלי חיים, פינוי פסולת חקלאית, מחלבות, מכוני מיון לביצים,  תחנות מיון ואריזה של דגים, משחטות, בתי מטבחיים, מפעלי עיבוד ופירוק בשר ודגים, שירותי תחזוקה וציוד למבנים חקלאיים, מתקנים להחזקת בעלי חיים.

בתחום הטואלטיקה, הניקיון והתמרוקים יתאפשר ייצור, הובלה, אחסנה, אספקה, אריזה, יבוא, שיווק, הפצה ומכירה קמעונאית וסיטונאית של מוצרי פארמה, טואלטיקה, ניקיון, תמרוקים, חיתולים והיגיינה אישית.

נמלים וספנות: תפעול הנמלים, לרבות פריקה וטעינה, אחסנה, שירותי תעבורה ימית, בתי מלאכה, ניהול הנמלים ומסופים עורפיים, וכן סוכנויות ספנות, חברות ספנות וחברת הפיתוח והנכסים. טרם ברור אם נמל התעופה בן גוריון ייסגר הרמטית.

התחבורה תעבוד במתכונת מצומצמת: שירותי הסעה בתחבורה ציבורית וברכבות נוסעים, למעט שירותים מסוימים שיוגדרו על ידי מנכ"ל משרד התחבורה בתיאום עם משרד הבריאות, שירותי מוניות, פעילות תעופה, לרבות תפעול שדות תעופה ומנחתים, בקרה אווירית, מעברי גבול יבשתיים, עבודות ניהול, תכנון, פיתוח, תחזוקה והפעלה של תשתיות תחבורה, ובכלל זה תשתית מסילתית לרבות ציוד נייד, וכבישים, לרבות כבישי אגרה, השכרת רכב וליסינג, מרכזי שירות (מוסכים) ושירותי דרך, לרבות שירותי גרירה וחילוץ.

במוסד לביטוח לאומי יפעלו מערך הסיעוד בקהילה, ובכלל זה המטפלים הסיעודיים, לרבות מטפלים המספקים שירותים שלא דרך המוסד לביטוח לאומי,  ספקי שירותים לזכאי גמלת סיעוד דוגמת שירותי כביסה, מוצרי ספיגה, לחצני מצוקה,  נותני שירותים בתחום הסיעוד ועוד.

ברשויות מקומיות יעבדו פינוי אשפה, מוקד עירוני, מוקד ביטחוני וחדר מצב.

בתחום התקשורת יפעלו  שירותי בזק פנים-ארציים נייחים, שירותי בזק בין-לאומי, שירותי רדיו טלפון נייד לרבות ברשת אחרת, שירותי גישה לאינטרנט, שירותי תקשורת נתונים, שירותי תקשורת לוויינית, שירותי דואר ושירות בנק הדואר, שירותי שידורים, ובכלל זה טלוויזיה ורדיו, שידורי חדשות, אתרי חדשות ועיתונים שעניינם חדשות, לרבות הדפסה וחלוקה.

כמו כן, יפעלו שירותי תחזוקת מבנים, אספקת שירותים ומוצרים של טכנאות, תקשורת, הגנת הסייבר ואבטחת מידע, מחשוב ובפרט שירותי תמיכה, תחזוקה, אחזקת בסיסי נתונים, דיגיטל ופיתוח, אבטחה ושמירה.

בתחום הדת ושירותי הקבורה יפעלו שירותי קבורה, טהרת נפטרים והובלת נפטרים, הפעלת מקוואות נשים, שירותי כשרות.

יימשכו שירותי בריאות, אופטיקה, פארמה: בתי חולים, לרבות בתי החולים הפסיכיאטריים, הגריאטריים והשיקומיים, קופות חולים, שירותי שיקום, מרפאות, לרבות מרפאות לבריאות הנפש, מכוני דיאליזה, מרכזים רפואיים גריאטריים, מוסדות סיעודיים, בתי מרקחת, מכוני אופטיקה, שירותי רפואת שיניים דחופים, שירותי חירום רפואיים, אמבולנסים פרטיים, שירותי בריאות הציבור, יצרנים וספקים של ציוד ואבזרי שיקום, טיפות חלב, יחידות התפתחות הילד, מעבדות ושירותי דימות, מחקר ופיתוח, ייצור, ייבוא, שיווק ואספקה של ציוד רפואי, ציוד ואבזרי שיקום, תרופות ומכשור רפואי, מרכזים לוגיסטיים ומעבדות, עוסקים בתחום הקנביס לשימוש רפואי - חוות גידול וריבוי, מפעלי ייצור, בתי מסחר למוצרי קנביס ושינוע, שירות רפואי ושירותי שיקום לנכי צה"ל.

בתחום הבינוי ותשתיות תורשה כרייה, חציבה, ייצור והובלה של מלט, חצץ, פלדה, בטון, ברזל, אלומיניום ובלוקים, חומרי גמר ומוצרי גמר לבנייה, מוצרי בידוד ואיטום, מערכות בניין, מוצרי ריבוד (אספלט), ציוד הרמה ושינוע, אלמנטים טרומיים, רכיבים הנוצקים בבטון והובלת החומרים הנ"ל; שירותי ניהול ופיקוח על בנייה; שירותי מדידה ומכוני בקרה.

נותני שירותים לממשלה ימשיכו לעבוד: נותני שירותים לממשלה לצורך פעילות קרנות הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה, מערכות ארגוניות לניהול נכסי ומשאבי המדינה, מפעלים שהפסקת פעילותם עלולה לגרום לפגיעה רבה בכלכלה המשפיעה על המשק.

בחינוך: כל פעילות החינוך המיוחד ונוער בסיכון, שירותי למידה מרחוק והוראה מקוונת הניתנים מכוח התקשרויות שביצעו משרד החינוך, רשויות מקומיות או בעלות על מוסדות חינוך, לרבות התקשרויות בנושאי תמיכה טכנית ופדגוגית הנדרשת ללמידה מרחוק, שירותים ועובדים הנדרשים לשם ארגון ותפעול של בחינות הבגרות; מועדוניות לילדים בסיכון.

כל אלה, כמובן, עלולים להשתנות על פי הערכת מצב שתערוך הממשלה. גם אם הצהרת הממשלה היא כי הסגר הוא רק עד אחרי שמחת תורה, במגזר העסקי מבינים כי הוא עלול להימשך חודשים ארוכים.

מעל כל אלה מרחף חשש, כי לקראת סוף השנה ישראל תיכנס שוב למהלך של בחירות, זאת בעיצומו של המשבר הכלכלי החמור בתולדותיה.תגובות

End of content

No more pages to load