• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תוך שבוע: כמעט 1,000 חולי קורונה חדשים בב''ש

הרחובות ריקים, בחנויות התנועה דלילה - בבאר שבע מתחילים להפנים את גודל המגפה. ''פתאום הפסוק 'מנע מגיפה מנחלותיך' מקבל פירוש מצמרר'', אומר אבי, בא לקניות אחרונות בסופר - ובכיפור יתפלל ביחידות

שדרות רגר, הבוקר (צילום: דני בלר)

בשנים קודמות, ערב יום הכיפורים התאפיין בקניות והתארגנויות אחרונות לפני הצום. הבוקר, אפילו שדרות רגר, עורק התחבורה המרכזי של באר שבי, היה ריק. מעט מאוד תנועה בחנויות, הרוב ספונים בבתים. בעיר באר שבע נוספו במהלך שבעת הימים האחרונים כמעט 1,000 חולי קורונה חדשים, כמעט פי עשרה מאשר בסוף הסגר הקודם. 3,612 איש נתונים בבידוד ביתי. משרד הבריאות הפסיק לפרסם את תפוסת מחלקות הקורונה בבתי החולים, אך בסורוקה 75 אנשי צוות בבידוד והתפוסה הכללית של בית החולים המרכזי בדרום עומדת על 64%.

''השנה כיפור יהיה אחר'', אומר אבי, שהגיע לסופר שכונתי ב-ה', להשלמות אחרונות. ''יש לי הורים מבוגרים, אותם אני לא יכול לבקר והילדים בבית, לא נפגשים עם חברים, מדברים בזום. אנחנו מקפידים על הכל, מסכות, מרחק, זה קשה, אבל מכר שלנו חלה בקורונה וזה נוראי. כל שנה אני הולך לבית הכנסת הכיפתי ברחוב הצבי, הפעם אתפלל בבית. פתאום אני מבין כמה מצמרר הפסוק ''מנע מגיפה בנחלותייך'', פעם זה נראה לי משהו רחוק, משהו שהיו אומרים אולי בימי הביניים. השנה הכאב בתפילה מאוד גדול, לא היו סליחות באיצטדיון, אמרתי את הסליחות בבית, דמעות ירדו. אין ברירה, צריך לשמור, להקפיד. אני רואה אנשים בלי מסכה זה מרתיח אותי, כל אדם שחולה הוא עולם מלא והוא יכול היה לשמור. גם הפרנסה נפגעה, זאת שנה קשה וצריך להתפלל בכוונה מלאה''.

תנועה דלילה בכניסה לבאר שבע (צילום: מצלמות נתיבי ישראל)

נתוני הקורונה בנגב לא מעודדים: באר שבע ממוקמת במקום השמיני בארץ עם 1,624 חולים פעילים. בנתיבות יש אמנם ''רק'' 711 חולים פעילים, אבל כאשר בוחנים את היקף התחלואה מגלים כי מדובר ב-185 ל-10,000 נפש, לעומת 82 בב''ש. בנתון זה מוביל מושב תפרח - בו 72 חולים פעילים, נתון המשקף תחלואה של 331 חולי ל-10,000 נפש. על פי נתון זה, בראש הטבלה עומדים יישובים מהמגזר הערבי והחרדי. עם זאת, חלה ירידה במספר החולים המאומתים מחוץ לאיזורי ההתפשות. 

במערכת הבריאות מעריכים, כי יחלפו שבועות עד שהסגר הנוכחי יביא לירידה בתחלואה וניתן יהיה להתחיל בהקלות כלשהן. כרגע, עיקר החשש הוא מעלייה תלולה בתחולאה במגזר החרדי, שתתבטא כשבועיים אחרי כיפור. תלמידי הישיבות אמנם שהו בקפסולות, אך כשייצאו לבתיהם עלולה להיווצר הדבקה המונית, מאחר וחלקם לא מודעים לעובדת היותם נשאים. אלא שהנגיף לא מבדיל בין אוכלוסיות, מגזרים, דתות או מעמדות: רבנים הוציאו קריאה על פיה, עד כמה שניתן, יש להתפלל בשטח פתוח. גבאי בתי הכנסת, בהוראת השר אריה דרעי, אשר העביר לצורך כך תקציב מיוחד של 11 מיליוני שקלים, נערכו לאפשר תפילות בשטח פתוח בתאורה, מאווררים ומגן דוד אדום יעמוד אכן לטפל במי שייקלעו למצוקה.תגובות

End of content

No more pages to load