• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מסמך של משרד הבריאות: ''הסגר עלול להימשך יותר מ-3 חודשים''

ישראל אינה מצליחה להוריד את התחלואה, בין היתר בגלל פוליטיקה. מסמך של משרד הבריאות מזהיר: אם קצב התחלואה נוכחי יימשך - יידרשו יותר מ-3 חודשים להסרת הסגר

עיר בסגר: דרך חברון, כביש ראשי בב''ש, ריק (צילום: דני בלר)

בעוד הממשלה עסוקה באופן אובססיבי בניסיון לאסור את ההפגנות נגד העומד בראשה, תחלואת הקורונה ממשיכה לעלות. מסמך של משרד הבריאות מזהיר כי אם התחלואה תמשך בקצב הנוכחי, יידרשו למעלה מ-3 חודשים להגיע ליעד שהציבה הממשלה. מספר החולים החדשים לשבוע בבאר שבע מתקרב ל-1,000, פי 4 מאשר לפני כמה חודשים, בתום הסגר הקודם. עסקים רבים סגורים, מספר בלתי ידוע של עובדים הוצאו לחל''ת או פוטרו ומאות עסקים הגישו בקשות לפשיטת רגל. ענפים רבים בעיר, גם אם אינם מעזים לומר זאת בגלוי, מכל מיני סיבות, עומדים להימחק. 

בסורוקה, התפוסה של מחלקת הקורונה אינה דרמטית ובטח לא על סף קריסה: נכון למוצאי כיפור מאושפזים במחלקות פנימיות קורונה וביחידה לטיפול נמרץ קורונה בסורוקה 52 מטופלים: 22 במצב קשה, 14 במצב בינוני והיתר קל. בבאר שבע יש 1,570 חולים פעילים, רובם המכריע מטופלים בביתם, מיעוטם במלוניות קורונה.התחלואה בבאר שבע משקפת היקף של 80 חולים ל-10,000 תושבים, הרבה פחות מאשר באופקים למשל, שם הנתון עומד על 140 או נתיבות, בה הנתון הוא 167. עם זאת, העיר נתונה בסגר מחמיר, שהוטל על כלל היישובים בישראל, בלי קשר להיקף התחלואה.

אם לפני אישורו בכנסת, הממשלה נתנה לציבור הרגשה כי מדובר בסגר שיסתיים אחרי שמחת תורה, בשיחה הגולשים בעמוד הפייסבוק שלו הבהיר נתניהו כי בסגר יימשך לפחות חודש ואולי יותר. זאת, אחרי שוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת אישרה בצהריים בקריאה שנייה ושלישית את תיקון החוק המאפשר הגבלה של ההפגנות במסגרת הצעדים לבלימת התפשטות נגיף הקורונה. פירוש הדבר: כל עוד תימשך מגפת הקורונה, הפגנות יוגבלו ל-20 איש וללא יותר מקילומטר ממקום מגוריהם.

למעשה, ישראל נמצאת במצב חירום לזמן בלתי ידוע

נתניהו הציב יעדים להקלות בסגר וחזרתו של המשק לפעילות חלקית. על פי קצב התחלואה הנוכחי יידרשו יותר מ-90 יום להגיע ליעד אותו הציבה הממשלה - 400 חולים חדשים ביממה. זה אינו היעד להקלות בסגר, אלא רמת התחלואה בה הממשלה תעשה הערכת מצב. על פי התחרונים שאושרו היום בכנסת, לנתניהו צפוי שקט בבלפור לעוד חודשים ארוכים. נתניהו מדבר על חיסון, כמשהו שיכול להביא ליציאה חלקית ממצב החירום. אף אחד מהחיסונים הרבים עליהם עובדות מעבדות בעולם טרם קיבל אישור שימוש וגם אז, מדובר ביצירתם של 8 מליארדי מנות חיסון.

וידאו: תדרוך ראש הממשלה בעניין הקורונה
​​​​​​​


יש נתונים גם שאינם שקופים לציבור: מאז תחילת משבר הקורונה נפטרו בב''ש 31 איש, זאת לעומת 200 איש בירושלים. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעלייה בתחלואה בבאר שבע, העומדת על כמעט 1,000 איש בשבוע, לעומת כ-150 או 250 אחרי פתיחת הסגר הקודם. נתון נוסף שהוא בגדר נעלם הוא היקף האכיפה של חוקי הקורונה בב''ש. במשטרה טוענים כי אין להם פילוח על מתן קנסות בבאר שבע או כמה מפרי בידוד היו בעיר. 

נתון נוסף הנשמר בסוד הוא העליה, שעל פי מקורות עימם שוחחנו הינה חדה - בפניה לסיוע נפשי ובתחלואת הנפש, כתוצאה מנגיף הקורונה, בין אם של אנשים שחלו במחלה והן של מי שנקלעו למשבר אישי בגלל אובדן פרנסה, בדידות ועוד. משיחות עם מטפלים עולה, כי ישנה עליה בפניות ובתחושת המצוקה, בבאר שבע ובגלל המציאות שנוצרה.

הסגר נוכחי, אומרים מבקריו הרבים, לא היה הכרחי. אפילו פרויקטור הקורונה היה בין המתנגדים לסגר מלא, בשל המחיר הכלכלי הכבד. עסקים רבים בבאר שבע מתלוננים שלא קיבלו את הסיוע לעצמאים. עצמאים רבים מתקשים להמשיך לפעול. הסגר הכללי, זה לא סוד, הגיע כחלופה לתוכנית הרמזור, שהייתה אמורה להטיל סגר על יישובים אדומים. אלא שהייתה בעיה פוליטית לאכוף את הסגרים על היישובים האדומים בלבד.

טבלה: פטירות מקורונה לפי ערים, מאז תחילת המשבר (משרד הבריאות)
​​​​​​​


ישראל הולכת לסגר ארוך מאוד והנגב בתוכו. על פי הערכות, יחלפו חודשים ארוכים עד להקלות שייזכירו את אלה מהיציאה של הסגר הראשון. אלה שגם בממשלה וגם במל''ל יודעים לנוכח ממדי האבטלה, והעמקת ממדי העוני, הסגר עלול לעורר מרי אזרחי. המל''ל עסק בכך ואף התווה תוכנית לעיצוב תודעת הקהל. ניסיון השבועות האחרונים, כולל זה של פרופ' רוני גמזו לשכנע את תושבי ישראל לנהוג לפי הנחיות נחלו הצלחה חלקית בלבד. מגזרים שלמים המשיכו כרגיל ואת התוצאה רואים בסטטיסטיקות היומיומית. 

המחיר הכלכלי שישלם הנגב בסגר הנוכחי הוא אדיר. העיר באר שבע ביססה את כלכלתה על מסחר ותיווך. היא מותגה כעיר הקניונים של ישראל ובאמת, קמו בה מתחמי קניות ובילוי מהיפים והגדולים בארץ. הם, כמו מוסדות התרבות ואתרי התרבות, מושבתים. לא הופעות, לא סרטים, לא מסעדות, לא בתי קפה, לא אירועי ספורט. איש אינו יודע מתי כל אלה ישובו ויש המדברים כבר על משהו שלא יתרחש לפני אפריל או מאי 2021. 

תגובות

End of content

No more pages to load