• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משמרות מחאה בעשרות נקודות בנגב, אלימות נגד מפגינים במרכז הארץ

ההגבלות שיזם ראש הממשלה נתניהו השיגו בדיוק את האפקט ההפוך: במקום מעט הפגנות גדולות- מחאה כנגד מדיניות הממשלה במאות נקודות ברחבי הארץ

הפגנה בבאר שבע (צילום סלולרי)

בעשרות נקודות בנגב - בין היתר בבאר שבע ובעומר, נערכו הערב משמרות מחאה כנגד מדיניות הממשלה, שקראו לעומד בראשה להתפטר. המפגינים מחו כנגד החלטת הממשלה לאסור על ההפגנות וההגבלות הדרקוניות של הסגר הנוכחי, ששרים בממשלה הודו כי לא לכולם הצדקה אפידמיולוגית. המחאות בנגב עסקו יותר בפגיעה הכלכלית החמורה באיזור - רק בבאר שבע לבדה כ-17,000 איש אבדו את מקור פרנסתם ומאות עסקים נאלצו להכריז על פשיטת רגל. במקומות עבודה רבים עובדים מקבלים שכר חלקי או אינם מקבלים שכר כלל ואחרים מוצאים לחל''ת בפעם השניה. 

הפגנה בב''ש (צילום סלולרי)

החלטת ראש הממשלה נתניהו להכריז על מצב חירום מיוחד ולאסור את ההפגנות נגדו השיגה את ההיפך בדיוק: בעשרות נקודות בנגב ומאות נקודות ברחבי הארץ עמדו משמרות מחאה. בתל אביב, כפר סבא וחיפה מאות מפגינים התעמתו עם שוטרים ונרשמו אירועי אלימות כנגד מפגינים. בנגב, ההפגנות עברו ללא אירועים מיוחדים. 

בין היתר, היו בבאר שבע משמרות ממחאה בכניסה לבאר שבע וסמוך לגרנד קניון. מסיכום אירועי הערב עולה כי בבאר שבע לבדה היו 11 משמרות מחאה, בהן כ-20 או 30 איש, המתגוררים בקרבת מקום. ''אם קודם היו הפגנות גדולות בתל אביב ובירושלים בלבד, האיסור להפגין גרם לכך שקמו מאות קבוצות ברחבי הארץ וכל הזמן מוקמות קבוצות נוספות, לארגון משמרות מחאה בכל מקום אפשרי'', אומר לנו הערב, אריה, שזחר ממשרת מחאה בב''ש. מלבד מכונויות שצפרו, התושבים היו אדישים. ''אנשים אדישים כי נמאס להם לקום כל בוקר להוראה אחרת, פעם 1,000 מטר ופעם 500 מטר, סוכה פתוחה מותר, עסק אסור, ההחלטות של הממשלה לא מבוססות בכלל על הנושא הבריאותי, אלא על הרצון של העומד בראשה שלא יבקרו אותו ולא יפגינו נגדו ואוי למי שמנסה להגיד משהו כנגד מדיניות הממשלה'', אמר.

הערב גברו ההערכות כי המתחים בין כחול-לבן לבין הליכוד יובילו בסופו של דבר למערכת בחירות, שתיערך כשאלפי אנשים בבידוד וישראל במשבר כלכלי חסר תקדים. בחירות במצב כזה יצריכו היערכות כמותה ישראל לא ידעה קודם לכן ויעלו למשק עוד מיליארדים רבים של שקלים. התקווה של נתניהו הוא כי נפתלי בנט ינגוס קולות רבים מכחול-לבן, שדי אבדה את אמון המצביעים שלה. למפלגה ימנית כזו יש גם סיכוי לא רע לקבל מנדטים בערים שמרניות דוגמת באר שבע. מהרגע שהממשלה תתפזר, נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלת מעבר למשך חצי שנה ולא יצטרך את הסכמת כחול לבן לבצע צעדים דרסטיים, בהם הגלבת כוחה של מערכת המשפט והמשך מצב החירום המיוחד לתקופה בלתי מוגבלת. 

ההפגנה בעומר (צילום סלולרי)​​​​​​​

מצד שני, וזה דבר שעלה בהערכות המל''ל, פירוק הממשלה עלול להוביל את ישראל לחודשים ארוכים של חוסר יציבות ושל מרי אזרחי. אם כעת חלקים גדולים בציבור אבדו אמון במערכת הפוליטית, פירוק הממשלה עלול להוביל למשבר חסר תקדים, דווקא בתקופה של מגיפה, שהממשלה הנוכחית אינה מצליחה לטפל בה - ולא כי אין לה אנשי רפואה טובים, אלא כי לא הדרך המקצועי מנהל את העניינים, אלא מאבקים פוליטיים.

הפגנה בצומת פארן (צילום: רחל יונש)

תגובות

End of content

No more pages to load