• 02 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ירידה של 15% במכירת דירות בב''ש, משקיעים ממהרים להיפטר מדירות

משבר הקורונה מכה חזק בבירת הנגב: מכת האבטלה גרמה לירידה ברכישת הדירות. משקיעי הנדל''ן ממהרים להיפטר מהבתים, אפילו במחירי הפסד

צילום הדמיה. קרדיט: Image by Nikguy from Pixabay

העיר באר שבע אינה זוכרת משבר כלכלי כל כך עמוק: על פי הנתון האחרון של שירות התעסוקה, היו בבירת הנגב למעלה מ-17,000 דורשי עבודה - וזאת לפני הסגר השני. בעקבות הסגר, אלפים הוצאו לחל''ת וככל הנראה, רובם ככולם לא ישובו לעבודה. בנוסף, יש מספר גדול, בלתי ידוע, של עצמאים שנותרו ללא מקור פרנסה. מאות עסקים עומדים סגורים על פי התקנות שלעת חירום. בענפים אחרים, דוגמת התרבות, הפנאי, האירוח והתיירות, אין צפי לחזרה לעבודה. 

המשבר הכלכלי נותן אותותיו גם על שוק הנדל''ן המקומי. על סקירת אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר,  בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הירידה החדה בעסקאות בשוק החופשי הקיפה את כל האזורים, כאשר היא בולטת במיוחד באזורי הביקוש במרכז הארץ, ובמידה פחותה בפריפריה. על פי הדוח, באיזור ב''ש נמכרו מבהלך הרבעון השני של 2020 רק 3,227 דירות, ירידה של -15.7 אחוזים לעומת הרבעון הראשון של 2020. 

גם בתחום מכירת דירות ביד שניה, יש ירידה חדה בב''ש, של -13.7 אחוזים, לעומת הרבעון הראשון של 2020. 

רק פלח אחד בנדל''ן המקומי רושם נתון חיובי: מכירת דירות מקבלנים. באזור ב"ש נרשמה עליה משמעותית, במכירות הקבלנים בשוק החופשי הן בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד והן בהשוואה לרבעון הקודם השנה. סך מכירות אלו, אשר הגיע ל-697 דירות, הינו הגבוה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2018.

ברבעון השני של 2020, נמכרו בבאר שבע רק 365 דירות להשקעה. ירידה של -6.6 אחוזים לעומת הרבעון הראשון של 2020. משקיעי הנדל''ן בבאר שבע מנסים להפטר מהנכסים בכל מחיר. השיעור הגבוה של מכירות בהפסד באזור ב"ש ברבעון השני נובע משיעור גבוה של משקיעים בעיר שבחרו למכור את דירתם תוך פרק זמן קצר יחסית של החזקה בדירה.   יותר משליש מהדירות שנמכרו באזור ב"ש הוחזקו לא יותר מ-6 שנים על ידי בעליהם. 

בין היתר, משפיעה על שוק הדירות להשקעה העבודה ששנת הלימודים האקדמית תפעל השנה במתכונת שרובה דיגיטלית. במצב כזה, ספק אם סטודנטים ימהרו לשכור דירות בבאר שבע, במצב בו בגלל העוצר, לא יוכלו להיכנס או לצאת מהעיר. 

תגובות

End of content

No more pages to load