• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''חמישית מהעסקים צפויים להיסגר במהלך 2021''

המכון הישראלי למחקר כלכלי וחברתי מפרסם הבוקר תחזית באשר לעתיד כלכלת ישראל תחת משבר הקורונה המתמשך - מה זה אומר לכלכלת ב''ש והנגב?

משמאל: המדרחוב ביולי, שוקק חיים תחת מגבלות הקורונה. מימין: המדרחוב השבוע, רוב עסקיו סגורים (צילומים: דני בלר)

בדרך להפוך למדינת עולם שלישי? המכון הישראלי למחקר כלכלי וחברתי מפרסם הבוקר תחזית קודרת באשר לעתידה של כלכלת ישראל. גם אם כפי שנשיא ארצות הברית טראמפ וראש ממשלת ישראל, נתניהו, יאושר חיסון כנגד הקורונה עד סוף 2020, המשבר הכלכלי וגלי התחלואה יהיו איתנו לפחות עד סוף השנה הבאה. על פי תחזית המרכז, עד סוף שנת 2021 ייסגרו בישראל כולה למעלה מ-87 אלף עסקים. כ-200 אלף איש יהיו מובטלים לטווח ארוך. עיקר הענפים שייסגרו יהיו בתחומי האוכל, האירוח והמסחר. תחומי האמנות, התרבות והפנאי יספגו מכה אנושה - וכ-50% מהעסקים בתחומים אלה צפוי להיסגר. 

על פי המחקר, הפגיעה החזקה ביותר ממשבר הקורונה הייתה בעסקים שפעילותם כרוכה בהתקהלות בהם שירותי מזון ומשקאות, שירותי משק בית, מכירה קמעונאית, תעשייה, חינוך ומסחר סיטונאי. מהמחקר עולה, כי 50% מהעסקים המושבתים במשק שייכים לאחד מששת הענפים הללו.

כלכלת העיר באר שבע נכנסה אל משבר הקורונה כשמצבה לא היה טוב

ממצאי המחקר מהווים בשורה לא טובה לכלכלת העיר באר שבע, בירת המחוז. כבר לפני שנה, פירמת דאן אנד ברדסטריט פרסמה את דירוג  דירוג הרשויות המקומיות DUN'S100, ממנו עלה כי בירת הנגב הינה העיר הגדולה עם מספר העסקים הכי גבוה המצויים בסכנת סגירה (9.3% מכלל העסקים מצויים בסכנת סגירה) ועם אחוז האבטלה הכי גבוה (4.9%), כפי שעלה מנותני סיכום שנתיים של חברת דאן אנד ברדסטריט. באר שבע מחזיקה בתואר המפוקפק הזה כבר כמה שנים - ויש לו נגיעה ישירה למפת התעסוקה בעיר.  הדירוג נקבע הרבה לפני משבר הקורונה. המצב כיום חמור הרבה יותר. 

עסקים סגורים תחת מגבלות הקורונה, בעיר העתיקה (צילום: דני בלר)

כלכלת העיר באר שבע מבוססת על מסחר, שירותים, תיווך ועסקים קטנים. פעילות עסקית רבה נעשית בקניונים ומתחמי הקניות. רק לפני משבר הקורונה נפתחו בבאר שבע שני מתחמי קולנוע ענקיים ומפוארים, בהם חנויות, מסעדות ומתחמי הופעות, בהשקעות עתק.

המחקר מרכז מאקרו צופה כי כי כחמישית מהעסקים המנוהלים על ידי עצמאים עלולים להיסגר במהלך 2021. חלקם אמנם הצליחול לשרוד את הסגר הראשון, אך הסגר השני תפס אותם כשהם רק התחילו להתאושש.

על פי המחקר, מלעלה ממחצית העובדים שפוטרו או הוצאו לחל''ת מגיעים מעסקים זעירים וקטנים. בקרב חברות גדולות בעלות מחזור גדול מ-100 מיליון שקל, אחוז המובטלים היה נמוך משמעותית ועמד על כ-11%. לדעת עורכי המחקר, הממשלה צריכה לאשר תוכנית חירום ממשלתית, בהיקף של כ-45 מיליארד שקלים, על מנת להחזיר את המשק למסלול של צמיחה. 

מאיפה יבוא הכסף?

ממשלת ישראל, כמו ממשלות רבות בעולם, מצאה עצמה אל מול הוצאות חריגות. ולא רק הממשלה: רשויות מקומיות נאלצו לקחת הלוואות בהיקף גדול, על מנת להמשיך לתפקד. הדבר אפילו נידון בישיבת מועצת העיר באר שבע האחרונה שלפני הסגר. הממשלה תיאלץ להיכנס לגרעון חסר תקדים, על מנת למנוע קריסה כלכלית. 

ישיבת מועצת העיר ב''ש, בה נידון נושא ההלוואות (צילום: דני בלר)​​​​​​​

כלכלת ישראל נחשבת חזקה וככזו שיודעת להתאושש ממצבים קשים. אלא שהפעם, בניגוד למלחמות, איש לא באמת יודע מתי יגיע סופה של המגפה ואיזה מחיר תגבה. חברי כנסת, בהם שר האוצר, קוראים להחזיר כבר עתה את כלכלת ישראל לפעילות כמה שיותר נרחבת. כבר כיום ברור שאופיו של הסגר הנוכחי והיקפו - לא מוכתבים על ידי שיקולים רפואיים, אלא על ידי פוליטיקה. על רקע נתוני התחלואה, אשר מראים שיפור עקבי מאז החל הסגר הנוכחי, הולך ומתקרב הרגע בו הציבור ייקח החלטות לעצמו ויפסיק לציית להוראות. טעימה קטנה נראתה אתמול בהפגנות בתל אביב ובכמות האנשים שפקדו את חוף ימה. 

בבאר שבע הציות להוראות הקורונה גבוה יותר, אך גם בה בעלי עסקים ועובדים נמצאים על סף שבירה - וזה נתון שקברניטי המשבר צריך לקחת לתשומת לבם, במיוחד אחרי שנחשפו הפרטים המביכים של בכירים מפירים את ההוראות של עצמם. הממשלה גזרה על הציבור גזרות, שחבריה מתקשים לעמוד בהן. 


תגובות

End of content

No more pages to load