• 02 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום''

נשיא המדינה לא חסך ביקורת מהתנהגות הממשלה במשבר הקורונה: ''חש את האוויר מלא באבק שריפה, אני מרגיש את הזעם המציף את הרחובות''

נשיא המדינה בפתח המושב (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

מושב החורף ה-23 שנפתח היום (שני) בצל הקורונה היה תחת אווירה קודרת. השאלה הגדולה היא אם באוקטובר 2021 בפתיחת המושב  הנוכחים יהיו עדיין עם מסיכות. את מושב הפתיחה  פתח יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין אחריו נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו וחתם את הנאומים יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד.

יו"ר הכנסת יריב לוין פתח את הישיבה ונשא דברים. בפתח דבריו התייחס יו"ר הכנסת לנגיף הקורונה ואמר "זהו משבר אדיר ממדים, אשר מדינת ישראל, כמו מדינות העולם כולו, נדרשת להתמודד עמו בתנאים של אי וודאות וקושי הולך וגובר." לוין ציין את האתגר הכרוך בפעילות הכנסת בזמן המגיפה ואמר: "מאה ועשרים חברי הכנסת מגיעים מכל קצווי הארץ, נפגשים תדיר עם מספר רב של אנשים, וביחד עם עובדי הבניין נמצאים כאן במשך ימים ולילות ארוכים בחדרים סגורים. החשש להתפשטות רחבה של המגיפה ולשיתוק עבודת הכנסת, הוא יומיומי וממשי.  עד כה, עמדה הכנסת באתגר זה בהצלחה בלתי מבוטלת."

יו"ר הכנסת התייחס למושב הכנסת הקרוב ולהסכם השלום עם איחוד האמירויות שיובא לאישור הכנסת ביום חמישי הקרוב ואמר: "המושב הקרוב הבא עלינו לטובה לא יהיה מושב רגיל. אנו נידרש במהלכו לעמוד איתן על כבודה ומעמדה של הכנסת. אנו עתידים לקיים במהלכו דיונים חשובים ואף היסטוריים, ובראשם הדיון על אשרור הסכם השלום עם איחוד האמירויות הערביות. אדוני ראש הממשלה, זהו הישג היסטורי של מדיניותך העקבית, שביסודה חתירה לשלום מתוך עוצמה ומתוך עמידה על זכויותינו בארצנו. הסכם חשוב זה יתרום לא רק ליציבות ולביטחון באזורנו, אלא גם יהווה מנוע צמיחה חשוב לכלכלה הישראלית."

לוין התייחס גם למושב הקודם ואמר כי הוא היה מהסוערים שידעה הכנסת והוסיף: " היו במהלכו יותר מדי מקרים בהם חברי כנסת בחרו בדרך של שיח אלים, קריאות להפרת החוק והתנהגות שגלשה לבריונות של ממש.  איני מוכן לקבל זאת. אזרחי ישראל אינם מוכנים לקבל זאת. הדיון החופשי והפתוח בכנסת הוא מנשמת אפה של הדמוקרטיה. אני אמשיך להקפיד על כך שכל חבר כנסת יוכל להשמיע את עמדתו ללא מורא.  באותה מידה, חירות הביטוי אינה החירות להכפיש ולעודד אנרכיה. אפשר לבקר, אפילו בחריפות, אבל לגופו של עניין, לא לגופו של אדם. בין אם הוא אזרח מן השורה או בין אם הוא ראש ממשלה."

בסיום דבריו קרא יו"ר הכנסת לשיח מאחד: "הגיעה העת לשיח אחר, שיח מאחד ולא מקטב. שיח תרבותי ולא מתלהם. הגיעה העת שנשמש דוגמא לאופן המכבד שבו כל ביקורת, חריפה ככל שתהיה, צריכה להישמע. זוהי חובה אישית של כל אחת ואחד מאתנו. אני קורא לכלל חברי הכנסת לעמוד בה."

נשיא המדינה: ''איבדנו את המצפן שליווה אותנו מקום המדינה''

הנשיא ריבלין בישיבת פתיחת מושב הכנסת: ''דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום. מצפן העקרונות וערכי היסוד''

בפתח דבריו חבש הנשיא ריבלין כיפה לראשו ונשא תפילה: "יזכור אלוהים, ויזכור עם ישראל את נשמות אזרחי ישראל, שהלכו השנה לעולמם בשל נגיף הקורונה. נזכור את אותם חלוצים ומייסדים, ניצולי שואה, עולים וותיקים, לוחמים ויוצרים, תלמידי חכמים, יהודים וערבים, נשים וגברים, קשישים וצעירים. כולם אהובות ואהובים, לכולם שמות ופנים. יסלח לנו - על חטא שחטאנו ברפיון ידיים, על שלא עשינו מספיק, ולא הצלחנו להצילָם, ובשל כך - חיים אבדו. אבינו מלכנו, מנע מגפה מנחלתך, ותנהיגנו לימים טובים. אמן וכן יהי רצון."

יו''ר האופוזיציה, יאיר לפיד (צילום: דוברות הכנסת)

הנשיא ריבלין התייחס למשבר הקורונה ולמתח בין חלקי העם: "העם בישראל הבין את גודל השעה, התגייס ושילם מחיר אישי, כלכלי, דתי, נפשי ותרבותי כבד, ורק כדי שנעבור את התקופה הקשה הזו. ואולם לצערי ככל שהמשבר העמיק, העמיקו המחלוקות, והשסע בינינו. לא שיערתי בנפשי באילו עוצמות יפקוד אותנו הקרע הזה.

''חברים, אני חש את האוויר מלא באבק שריפה, אני מרגיש את הזעם המציף את הרחובות. אולם, לא יעלה על הדעת כי ערב ערב, מפגינים מכים מפגינים. שוטרים מכים מפגינים. מפגינים זורקים אבנים על שוטרים. השבטיות הישראלית פורצת מבין הסדקים, ואצבעות מאשימות מופנות ממגזר למגזר, משבט לשבט. חידלו. אנא חידלו. זו לא הדרך. יש לתת מקום לכאב. אין זעקה שאינה ראויה להישמע. רק מתוך הכרה והקשבה האחד לשני, נוכל להתמודד עם המשבר הפוקד אותנו."

הנשיא ריבלין מתח ביקורת על התנהלות הממשלה ועל כך שלא מונה מפכ"ל קבוע וטרם אושר תקציב המדינה: "דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום. מצפן העקרונות וערכי היסוד, שאנו מחויבים לקיימם. עלינו להביט קדימה. קדימה לטווח הקצר וקדימה לטווח הארוך. המגפה כאן איתנו כדי להישאר, ואיננו יכולים להתמודד איתה כשידינו קשורות מאחור. כבר יותר משנתיים שהמשטרה מתנהלת כאשר בראשה עומד ממלא מקום, אך המשטרה מנהלת, ברגעים אלו ממש, את אחת המערכות המורכבות בתולדותיה. מנו מפכ"ל עכשיו.

לטפל מיידית בעסקים הקורסים ובפער הדיגיטלי בין תלמידים

''כבר שנתיים, מתנהלת מדינת ישראל, ללא תקציב, מערכת החינוך אינה מצליחה לגבש כיוון ברור להתמודדות עם אתגר הלמידה מרחוק, ותלמידים רבים נותרים מאחור, הפער הדיגיטלי מתרחב, ואנו עלולים לאבד את דור העתיד. אל תתנו למערכות הרווחה לקרוס, מול נוער בסיכון חסר מסגרת, מול האלימות הברוטלית נגד נשים, מול קשישים גלמודים, מול העוני הגדל. טפלו בהם כבר היום! דאגו להם עכשיו! עסקים קורסים, שיעור האבטלה גבוה, הגרעון גדל, והמערכת הרפואית - כורעת תחת נטל התחלואה. העבירו תקציב עכשיו, ואפשרו למשק הישראלי - את היציבות הבסיסית - לה הוא זקוק."

בסיום דבריו קרא ריבלין למנהיגות קשובה ואמר: "כאומה, עלינו לשוב אל המצפן שלנו, עלינו להביט קדימה, ולהתחיל תהליך של תיקון - ארוך, עמוק ותשתיתי. כפי שלמדנו בצה"ל, כשמתברברים בניווט עלינו לחזור לנקודת ההתחלה. תהליך שאינו מוגבל תחת מצב החירום. תהליך שדורש הכרעות קשות. זהו הזמן למנהיגות קשובה, שרק האמת והעובדות נר לרגליה, אמיצה, אחראית, ערכית, העובדת למען האזרחים כולם. מנהיגות שמבינה שחיבור ושותפות, בין האוכלוסיות השונות במדינה, הם הערובה להצלחה במשימה הלאומית שלנו כיום. אני מאמין בעם הזה, אני מאמין ביכולת שלנו לנצח. האמינו בו גם אתם."

ראש הממשלה, בנימין תנתיהו (צילום: דוברות הכנסת)

נתניהו: ''מפתחים חיסון משלנו, זה ייקח זמן''

ראש הממשלה נתניהו במליאת הכנסת: ''הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו. אם נכנע לכל לחץ של כל מגזר, מהר מאוד מגיע לסגר נוסף''.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר במליאת הכנסת הודעה על תכניות הממשלה למושב הכנסת הקרוב, ועל פעולות הממשלה להתמודדות עם משבר הקורונה. 

נתניהו התייחס להחלטה על הטלת סגר ועל אסטרטגיית היציאה: "היום רוב הציבור רואה שההחלטה שהובלתי יחד עם חברים להטיל סגר, ההחלטה הזאת הייתה נכונה, בלעדיה היינו צועדים ישר לתוך התהום. חרף הביקורת, חרף התקשורת המגויסת והמגייסת, חרף הלחצים מתוך הממשלה ומחוץ לממשלה, אני עומד על-כך שלשמור על הבריאות של אזרחי ישראל ושנפתח את המשק רק בצורה בטוחה זהירה והדרגתית''.

''אם ננהג בחופזה, אם נכנע לכל לחץ של כל מגזר, מהר מאוד נגיע לסגר נוסף. אני קורא לכל מנהיגי הציבור משמאל ומימין לפעול יחד בערבות הדדית, להוריד את מפלס ההתלהמות ואת מפלס האלימות שאינה מקובלת בשום מצב, ויחד נוריד את מפלס התחלואה''.

''אני קורא לראשי הערים האדומות, אני רוצה יחד אתכם להחזיר את הערים שלכם למעמד של ערים ירוקות ולכן חשוב מאוד שתאכפו את ההנחיות בקרב התושבים שלכם. כולם חשובים לי יהודים ערבים מוסלמים נוצרים דרוזים צ'רקסים כולם. אני מבקש לומר מילה לראשי הציבור החרדי, עולם התורה יקר לי אתם יודעים את זה, אני לא עושה ההצגה. דווקא מהסיבה הזאת התורה שלנו היא תורת חיים היא מקדשת את החיים ולכן אימרו לקהילות שלכם שימרו על הכללים שימרו על החיים''.

''בניגוד לגל הראשון שבו היינו מאוחדים, לצערי הפעם לא היה לנו רוב בכנסת להמשיך מדיניות אחראית. הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו. אנחנו הפקנו את הלקחים מהיציאה מהסגר הראשון ואני מקווה שגם אחרים בבית הזה הפיקו אותם''.

''תכנית הפעולה שלנו במאבק בקורונה מורכבת משלושה שלבים: סגר, שגרת קורונה מקלה וחיסונים.
 בשלב הסגר נשיג רמת תחלואה נמוכה שמאפשרת יכולת קיטוע, ונפתח את הכלכלה בצורה אחראית במתווה שנחליט עליו מחר בקבינט הקורונה. שנית, בשגרת הקורונה תהיינה עדיין הגבלות, אבל נוכל להסיר חלק ניכר מהן באמצעות בדיקות מהירות שאנו מפתחים''.

פתיחת מושב החורף (צילום: דוברות הכנסת)​​​​​​​
 
''אנחנו בין המובילים בעולם בפיתוח וביישום של בדיקות בזק, שנותנות תוצאות תוך דקות. ואנחנו עובדים לפתח בדיקות תוך שניות. זה יעזור לנו לשמור על הקשישים, לאפשר לימודים, לפתוח את עולם התעופה והתיירות, ולקיים עוד הרבה תחומים אחרים. שלישית, שלב החיסונים: אנחנו מפתחים חיסון משלנו במכון הביולוגי, אבל זה ייקח זמן. ולכן אנחנו גם נערכים לקבל חיסונים ממדינות אחרות, שצפויות לפתח חיסונים בחודשים הקרובים. וכיון שאנחנו מדינה קטנה יש תור ארוך לקבלת החיסונים הללו. אני מפעיל את כל הקשרים שלי, שטיפחתי לאורך השנים, עם מנהיגים בעולם כדי להביא לכם, אזרחי ישראל את החיסונים הללו מוקדם ככל הניתן. אני חושב שיהיו לנו חדשות טובות, מהר יותר ממה שרבים חושבים''.

ראש האופוזיציה לפיד: ''הממשלה הזו משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכישלון שלה. אם אנחנו רוצים להבריא, זה צריך להיות המושב האחרון של הממשלה הזו''


ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד נשא דברים בישיבת פתיחת המושב של הכנסת. לפיד התייחס למצבו של הדור הצעיר שנפגע קשות במשבר הקורונה ואמר: 31% אחוז מהצעירים מובטלים. 24.7% לא מצליחים לשלם חשבונות. 26% סובלים מחוסר בטחון תזונתי. אבל יותר מכל דבר אחר - הם סובלים מזה שהם לא מבינים מה קורה פה. הם לא מבינים מה אנחנו רוצים מחייהם. לאן העסק הזה הולך. מה יהיה פה? איך יהיה פה טוב? איך יכול להיות פה טוב אם אנחנו לא מצליחים להתאחד אפילו מול מגיפה. מול מחלה.  איך יהיה פה טוב אם אין מי שקם בבוקר ועובד בזה? אדוני הנשיא, אתה זוכר את נאום השבטים שלך? אתה יודע למה אנשים חוזרים לשבטים? כי אין מדינה." 

לפיד תקף בדבריו את התנהלות הממשלה וקבע שהממשלה נכשלה: "זו לא באמת ממשלה. היא לא קבוצה של אנשים שקמה בבוקר ואומרת "אני הולכת לנהל את העסק".  אנחנו לא יודעים איך זה קרה. אנחנו לא יודעים למה אתם לא יכולים לעבוד ביחד. זה גם לא חשוב. בזבזנו יותר מדי חודשים ויותר מדי מתים. אתם כבר לא תלמדו לעבוד ביחד.  אנחנו לא יכולים להמשיך לחכות. הממשלה הזו נכשלה. אבל היא עושה עוד משהו, יותר גרוע: הממשלה הזו משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכישלון שלה. זה הפתרון שלה. כדי להסיר מעצמם את האחריות, הם מחפשים את מי להאשים.  ככה איבדתם את אמון הציבור. בחברה בריאה, ממשלה בריאה היתה אומרת: יש בינינו חילוקי דיעות. הם יחכו. עד אחרי המחלה. אם יש משהו שמפריע לטיפול במחלה, שיזוז הצידה. 

אזרחי ישראל מסתכלים על המריבות בממשלה הזו, הם לא מבינים מה הולך. איך אתם מעיזים להמשיך להיות תקועים במריבות הרעילות שלכם? איך ראש הממשלה מעיז להמשיך לעסוק רק במשפט שלו. למה אתם ממשיכים עם מסיבות העיתונאים הריקות שלכם? הנה ההצעה שלנו: להבריא. להבריא את המדינה. להבריא את הפוליטיקה. להבריא את המערכת.  בממשלה הזו זה כבר לא יקרה. אם אנחנו רוצים להבריא, זה צריך להיות המושב האחרון של הממשלה הזו. הגיע הזמן לממשלה אחרת."

תגובות

End of content

No more pages to load