• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ירידה תלולה בתחלואת הקורונה בב''ש, אך עיקר החשש הוא לפרנסה

ב-7 הימים האחרונים נרשמו בב''ש 191 חולי קורונה חדשים. לפני הסגר המספר עמד כמעט על 1,000. עיקר הדאגה, עם זאת הוא מאובדן הפרנסה

בית קפה סגור, לצד חנויות סגורות באחד הקניונים בב''ש (צילום: דני בלר)

כבר לא אדומה: בתום הסגר העיר באר שבע רושמת ירידה דראסטית במספר חולי הקורונה החדשים - 191 בשבוע בלבד. לפני הסגר, בפרק זמן דומה, נרשמו כמעט 1,000 חולים מאומתים חדשים. גם מספר החולים הפעילים ירד מאוד ועומד, נכון לערב זה, על 785 חולים בלבד. גם מספר בידודי הבית ירד באופן ניכר - ועומד על  1,499 איש בלבד. באר שבע חזרה להיות עיר ירוקה, אך לרמזור של גמזו בינתיים אין משמעות: עסקים רבים עומדים סגורים, בקניונים פועלות חנויות פארמה, מזון לבע''ח, סופרים ותקשורת בלבד. חיי התרבות מושבתים. מסעדות ובתי קפה סגורים, אך מהיום יותר להם לעשות טייק-אוואי. 

בסוף השבוע האחרון שלפני הטלת ההגבלות, העיר העתיקה של באר שבע, זו שהושקעו בה עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ, קידום ומיתוג, עמדה כמעט שוממה. ''אני יושב בבית המון זמן, שורף את החסכונות'', אומר לנו מ', שפתח חנות קטנה שעד המשבר, פרנסה אותו בצניעות. ''אין לי בעיה עם ההנחיות. זו מחלה קשה ולא תשמע ממני הכחשה לחומרתה. אבל אין לי, כעצמאי, פיצוי הולם. אנשים חושבים שזה נגמר בסגר הזה - בחנוכה עוד פעם יהיה סגר. אני רואה איך יש יישובים שמזלזלים וכולנו נשלם על זה''.

א' מכר בגדים ועד שהגיעה הקורונה, הוא הצליח להביא הביתה פרנסה סבירה. ''תסביר לי אתה: אני חנות שאפשר להכניס בה לא יותר משני אנשים כל פעם - צריך להיות סגור, אבל בסופרים יש צפיפות נוראית. החנות שלי פתוחה לרחוב, אין דוחק. אפילו לא מודדים אצלי, לוקחים טריקו ב-10 שקל, ג'ינס ב-50, הכל בסיסי, אף אחד לא מתעכב. אני תקוע עוד הסחורה של הקיץ וחורף אני לא יודע מה יהיה - אין לי כסף ממה להזמין מלאי ואף אחד לא מבטיח לי שלא יטילו עוד סגר''.

ק', שביקש שלא נזהה אותו באופן ברור מדי, רכש זיכיון לעמדת מוצרי סלולר באחד הקניונים. ''אני לא יכול לעבוד, כי אני נחשב ''אי'' ואין לי אפשרות לווסת לקוחות. השקעתי בחנות כסף שלי ושל ההורים ואני יושב בבית. אני עסק חדש, אז יש בעיה עם הפיצוי שלי. רק התחלתי את החיים ואני כבר עם חוב גדול לבנק. חסמו לי כרטיס אשראי ונשארתי עם הכרטיס של הסופר ואיתו אני מנסה לתמרן. אף אחד לא יודע להגיד לי מה יהיה''.

את הירידה בתחלואת הקורונה בבאר שבע ניתן לזקוף בעיקר לעובדה שרוב התושבים נשמעו להוראות הסגר, מרכזי הקניות נסגרו ומוסדות החינוך עמדו סגורים. הסגר הצליח, אך התושבים שילמו עליו מחיר יקר: ממדי האבטהל בשל הסגר השני גדולים ואיש לא ממש יודע מתי הפעילות הכלכלית בעיר תשוב לעצמה. 

התחלואה בב''ש משקפת היקף של 40 חולים ל-10,000 נפש. בנתיבות למשל, הנתון גבוה יותר ומשקף 61 חולים ל-10,000 נפש. באופקים הנתון הוא 65 חולים פעילים ל-10,000 נפש. 

כיום ברור, שהיציאה מהסגר הנוכחי תהיה איטית הרבה יותר מקודמו, אבל כבר היום, שהוא היום הראשון להסרת חלק מהמגבלות, מופעלים לחצים גדולים לפתוח עוד ענפים במשק - בעיקר כי הפיצוי שניתן אפסי, או שכרוך בבירוקרטיה. בעניין זה משענו לא מעט בעלי עסקים ועצמאים בבאר שבע שקבלו על כך. 

כמו כן, התמונות מחלקים במגזר החרדי שבחרו לפתוח את מערכת החינוך בניגוד להוראות, עוררו תרעומת גדולה. זאת ועוד: רק בעוד שבועיים נתוני ההדבקה ישקפו את ההחלטה של חלק מהמגזרים להתעלם מההוראות. אז, ישראל עלולה לחזור אחרונית לסגר מהודק. ביקורת רבה נשמעת למשל סביב ההחלטה שלא לפתוח חנויות בגדים, אבל כן להתיר מכירת בגדים ברשתות שיווק. לא לאפשר לעסקים קטנים לקבל קהל, אבל להתעלם מהתקהלויות ברשתות שיווק גדולות ועוד. 

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load