• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

150,000 יח''ד תוכננו עבור האוכלוסיה הבדואית בנגב

יו''ר הוועדה, ח''כ קרעי: ''הפתרון צריך להיות כולל ולא נקודתי: להסדיר קודם את ההתכנסות ליישובים מסודרים ואחר כך לתת מענה לתביעות הבעלות''

צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת המשנה לענייני הנגב של הוועדה לביקורת המדינה בראשות חבר הכנסת שלמה קרעי, קיימה היום ישיבה בנושא מדיניות ההסדרה של הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב תחת הכותרת 'בין הלבנה להסדרה' וזה ברקע דוח מבקר המדינה 66ג - היבטים בהסדרת התיישבות הבדואים בנגב  שפורסם ב-2016. 

יו"ר הוועדה, ח"כ שלמה קרעי: "דיון זה הוא אינטרס לאומי להסדיר את היישובים בנגב. עברו חמש שנים מדוח המבקר שמצביע על הקפאה ביישום התכניות. עסקו לא מעט אנשים בבעיות ההסדרה של היישובים ורובם עסקו והתמקדו בתביעות הבעלות – נרצה לדעת מה הסטטוס שלהן ושל תביעות נוגדות. השאלה שצריכה להיות היא כמה אחוזים בסופו של דבר הוסדרו מתוך הפזורה הבדואית בנגב ומהו לוח הזמנים הצפוי. יהיה דיון נוסף – נרצה לשמוע מה צפוי להיות בעוד 10 שנים בהתאם למדיניות הרשות והנתונים בשטח. עלינו קודם כל להסדיר את התכנסות הפזורה לתוך יישובים מסודרים, תוך עיגון בהסדר ברור מול מקבלי המגרשים שזה בא על חשבון דרישות הבעלות, ואח"כ להשלים את הפתרון לתביעות הבעלות. הפתרון צריך להיות כולל ולא נקודתי. הנושא הזה חשוב לכל אזרחי מדינת ישראל – לכולם מגיע שוויון בחינוך ובבריאות ופתרון ראוי בנושא יעשה טוב לכולנו".

בדיון אמר סמנכ"ל הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, יובל תורג'מן כי "בתחום ההתיישבות יש 9 רשויות, 6 מועצות מקומיות ו2 אזוריות- הכוללות את מרבית הפזורה והאוכלוסייה שברחבי הנגב שדורשת פעולות הסדרה. 6 מקומיות יש בהן בצורה מובנית פתרונות הסדרה גם עבור הריבוי הטבעי של המשפחות וגם עבור אוכלוסייה שלא בנתה את בית הקבע ברובם בקווים הכחולים או בסמוך ליישוב. חלק מהאוכלוסייה שנמצאת בתוך העיר הוותיקה צריכה מגרשים עבור הריבוי הטבעי שלה. תכננו קרוב ל150000 יח' דיור, מדובר על היקף תכנון עצום".


תגובות

End of content

No more pages to load