• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ירידה חדה במספר החולים המאומתים בב''ש, אך זה לא מה שיפתח את העיר

רק 291 חולים פעילים בב''ש, מספר המאובחנים החדשים בשבוע האחרון עמד על 86 - אך ההחלטה לפתוח את כלכלת העיר נתונה בידי קבינט הקורונה

20% אבטלה, מאות עסקים סגורים. באר שבע (צילום: דני בלר)

ירידה תלולה במספר חולי הקורונה המאומתים, בהיקף התושבים בבידוד והחולים הפעילים בבאר שבע: שבעת הימים האחרונים נתגלו רק 86 חולים מאומתים חדשים - בהשוואה לכמעט 1,000 חולים לפני הסגר נוכחי. בביר הנגב יש כרגע 291 חולים פעילים. רק 988 איש נתונים בבידוד, אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת. עם זאת, משרד הבריאות אינו מפרסם את התפוסה במחלקות הקורונה בבתי החולים. 

מספר הבדיקות שנערכו מבהלך השבוע האחרון בבאר שבע ירד גם הוא - ועומד על 5,992 בדיקות בלבד. אחוז הבדיקות החיוביות בב''ש עומד על 1.43%. עם זאת, למרות הממצאים המעודדים ובהוראת הממשלה, חלקים רבים מהמסחר בב''ש מושבתים, כמו גם התרבות, האירועים, מתחמי הקניות, אולמות הקולנוע ועוד. הסגר השני גבה מחיר כלכלי כבד מבאר שבע: האבטלה חצתה את סף ה-20 אחוזים - נתון הכולל בלבד את דורשי העבודה ואינו משקף עצמאים רבים שהכנסתם נפגעה, שעסקיהם סגורים ואין להם עבודה אחרת. הנתון גם אינו משקף את הפגיעה הכלכלית בעסקים העומדים סגורים, אך ממשיכים לשלם הוצאות כגון שכר דירה, ניהול חשבונות ועוד. 

הפעם, מסבירים בקבינט הקורונה, היציאה מהסגר תהיה זהירה ומדודה. ראש הממשלה הזהיר, שאם תהיה עליה בתחלואה, ההגבלות יוחזרו. ישראל אינה מצליחה ליישם את שיטת הרמזור, בעיקר בשל סיבות פוליטיות - ודווקא באותם מוקדים בהם נדרשת אכיפה - העניינים ממשיכים כרגיל - חתונות גדולות, מוסדות חינוך פתוחים. בקבינט דורשים למדוד את השפעת ההקלות בפרקי זמן של שבועיים. משרד הבריאות, לעת עתה, מתנגד לחידוש המסחר, גם לא של חנויות רחוב. 

זאת ועוד: במערכת הבריאות מדברים כבר על הגל השלישי, שיגיע בחורף - אז החשש הוא כי לא ניתן יהיה לדכת אם האדם חלה בשפעת או בקורונה. מעבר לנזק הבריאותי של המגפה, יש לה מחיר כלכלי וחברתי גבוה. על הערכות, יעברו חודשים רבים עד שישראל תקבל את אחד החיסונים העומדים כרגע בשלבי פיתוח. החיסון הישראלי אינו צפוי לצאת לשימוש נרחב לפני הקיץ הבא. 

השאלה היא האם מי שאיבדו את פרנסתם וראו את מפעל החיים שלהם מתרסק, יוכלו לשרוד את כל החודשים האלה ואיך כל זה ישפיע על הנגב, שנכנס למשבר הקורונה כשכלכלתו כבר הייתה במשבר עמוק.

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load