• 02 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא נפסיק לרקוד: דן ולאורה אודיז מייחלים לשיגרת מחול

הם לא שיערו, אפילו לא בחלומות הפרועים ביותר, שמגפה תשבית את חיי התרבות, בתוכם לימודי המחול. שוחחנו איתם על ההתמודדות עם הקורונה וגם שמענו על התוכניות הנדרות והמעצימות למען ילדים בעלי צרכים מיוחדים

דן לאורה אודיז (צילום: קרינה צימבוך)

הדבר האחרון שדן ולאורה אודיז יכלו לדמיין זו מגפה, שתשלח אותם ואת 750 התלמידים שלהם הביתה קצת אחרי  פורים. לשבת בבית – לזה הם לא היו רגילים. כמו כל עולם התרבות, הם נאלצו להפסיק את  הפעילות שלהם באחת ולהתחיל לחשוב על דרכים חדשות לעשות את העבודה שלהם ולהתפרנס. הם – והתלמידים מכל רחבי הנגב לא רגילים לשבת בבית: הם אוהבים לבוא לשיעורים, לסטודיו ולרקוד. הקורונה שינתה לכולם את החיים.

''בימים אלה אנחנו עסוקים בחידוש שנת הלימודים'', מספרים דן ולאורה. ''התלמידים שלנו הם מבאר שבע, מיתר, אופקים, להבים, מיתר, עומר, שכונת נווה נוי ושכונת רמות. ''בפורים עוד הספקנו להופיע ואז הכל נסגר. היינו אולי הראשונים לעשות שיעורים בזום, בעיקר בשביל הילדים.  המגפה מאוד בלבלה אותם. הם לא יכלו לבוא לרקוד, הם לא רגילים לריחוק. הייתה להם תחושת בדידות קשה. היינו צריכים לעורר את המוטיבציה שלהם וגם אם הם לא יכולים להופיע – למצוא דרך שהם ירקדו, יתרגלו וימשיכו להתאמן ולהתפתח''.

למי שלא מכיר, דן אודיז הינו רקדן וכוריאוגרף בעל ניסיון עשיר בתחום הלימוד, כוריאוגרפיה ומופעי במה, הוא נשוי ללאורה, שהייתה רקדנית בלהקת ''קמע'' והחליטה להישאר לגור בבאר שבע והיא מנהלת היום יחד איתו את בית הספר. את דרכו החל דן בבאר שבע בגיל 14 כשנדבק בחיידק הלטיני. מהר מאוד, הוא עבר להתמחות בכל סגנונות הריקוד המובילים והשתלם בלימודי ריקוד אצל מיטב הכוריאוגרפים בארץ, ביניהם קלוד דדיה ("רוקדים עם כוכבים"), לצד לימודי מחול באונ' בן גוריון, הדרכת בריאות וכושר ב"מכללת קיי", אנטומיה ופיזיולוגיה ב"מכללת רידמן" ושיעורי ריקוד בסטודיו BDC הנחשב בניו יורק.


החודשים הארוכים בסגר נתנו לדן ולאורה פסק זמן, על מנת לתכנן את שנת הלימודים תשפ''א לפרטי פרטים. ''כתבנו את התוכנית מחדש כמעט ארבע פעמים, כל פעם התאמנו להנחיות אחרות. עשינו גם הרבה קטעי טיק טוק, התאמנו אימוני כושר והרשנו לעצמנו לאכול פיצה'', מספרים דן ולאורהכשחזר לישראל, שיתף פעולה כרקדן וכוריאוגרף עם האומנים המובילים, ביניהם דנה אינטרנשיונל ועדי אשכנזי ("מזה השטויות האלה"), במקביל לפיתוח קריירת הוראה מרשימה. כיום דן אודיז מלמד, מדריך ומלווה עשרות תלמידים בדרום במסגרות אקדמאיות, חינוכיות ופרטיות, מעביר סדנאות ריקוד וכוריאוגרפיה לקבוצות ובודדים, ומקצה חלק נכבד מעבודתו לייזום פרויקטים בשיתוף נוער בסיכון, "מנהיגות צעירה", לקויי שמיעה וחרשים.

דן גדל בבית להורים חירשים. כילד, נראה לו טבעי לתקשר איתם ועם אנשים לקויי שמיעה. למעשה, ההוראה של ילדים בעלי צרכים מיוחדים יקרה לליבו והוא מנגיש להם, בדרך מיוחדת שפיתח, את עולם הריקוד. ילדים ''רגילים'' וילדים בעלי צרכים מיוחדים רוקדים בכמה מהקבוצות יחדיו. ''זה עושה טוב לשני הצדדים. נכון, בהתחלה יש חשש, יש אולי מבוכה, לא יודעים איך לדבר ואיך לגשת, אבל מהר מאוד החומות נופלות ושני הצדדים יוצאים מורווחים, עם סיפוק עצום''. 

עובדים קשה - והתוצאות מעולות (צילום: סלי פטל)

החודשים הארוכים בסגר נתנו לדן ולאורה פסק זמן, על מנת לתכנן את שנת הלימודים תשפ''א לפרטי פרטים. ''כתבנו את התוכנית מחדש כמעט ארבע פעמים, כל פעם התאמנו להנחיות אחרות. עשינו גם הרבה קטעי טיק טוק, התאמנו אימוני כושר והרשנו לעצמנו לאכול פיצה'', מספרים דן ולאורה. 

החברות שלהם נולדה בעולם הריקוד. לאורה יצאה בגיל צעיר מהבית על מנת ללמוד באקדמיה למחול ומוזיקה בירושלים, הייתה בלהקת מחול בגרמניה, התקבלה לקמע בשנת 2012 ובאה להתגורר בנגב ונישאה  לדן לפני שבע שנים. 

ריקוד, ככלי מעצים לילדים בעלי צרכים מיוחדים (צילום: אביעוז קריספין)

''אתה לא יכול לעצור הכל באמצע, חייבים להמשיך''

דן ולאורה, כמו עצמאים רבים אחרים במשק, מצא את עצמו במציאות בלתי נתפסת: מצד אחד, ההכנסות ירדו כמעט לאפס. מצד שני, הפיצוי מיאן להגיע אף עלויות השכירות והתשלומים השונים על המקום המשיכו. ''זה מפחיד. אתה צריך לחשוב מה אתה עושה כדי לסגל עצמך למציאות החדשה. ערכנו המון שינויים דרסטיים, בהם כוריאוגרפיה ללא מגע – שהיא מאוד מאתגרת את המורים והתלמידים, רק 18 תלמידים ישתתפו בשיעור ואם אחד התלמידים ייכנס לבידוד, שולחים אליו מצלמה, על מנת שיהיה חלק מהשיעור, רק מביתו''.

במסגרת תקנות הקורונה, סטודיו למחול אינו דומה לחדר כושר או לתנועת נוער. הפעילות בעלת אופי אחר מאשר חדר כושר ועם זאת, איש לא בדיוק ידע לתת לעוסקים במחול הנחיות ברורות. בסופו של דבר, המדריכים הם אלה שיצרו את הקפסולות והתאימו את הפעילות.

דן בשיעור. המדריכים והתלמידים מייחלים לחזור לשיגרה (צילום: סלי פטל)​​​​​​​

''אתה צריך להבין כמה היה חשוב לנו להמשיך בפעילות, לאפשר למדריכים שלנו להמשיך בפעילות, לתת לילדים אופק. חייבים לחזור לפעילות, מותאמת למגבלות. חייבים לחשוב על דרך להוציא אל הפועל את אותן תוכניות לאוכלוסיות המיוחדות. זה לא שאין רצון:  אנחנו מקבלים המון חיזוקים והבנה מכלל הגורמים. הם מבינים את התרומה האדירה של המחול לילדים בכלל ולאותן אוכלוסיות מיוחדות בפרט, אבל לצערנו אנחנו לא רואים איך אנחנו מצליחים לקיים את התכנית הזו ללא עזרה. אני רואה את הפנים הקורנות של הילדים כשהם חוזרים ללמוד. יש לנו תוכניות באמת טובות, שהכנו עבור ילדים עם צרכים מיוחדים, פרי למידה והכנה מדוקדקות. בינתיים, דברים רבים בעמדת המתנה. אנחנו מחזקים את ידי עיריית באר שבע. אנחנו יודעים שהם עושים מאמצים אדירים בתחומי החינוך ותרבות הפנאי, לתת את המיטב, במסגרת האפשרויות והמגבלות, אבל לצערנו אנחנו לא רואים איך אנחנו מצליחים לקיים את התכנית הזו ללא עזרה. עולם המחול חייב להיות חלק מהמחשבה הזו ואנחנו יודעים שכולם מבינים את התרומה''.

''צעדים של הצלחה''

אחת התוכניות אותן הגה דן היא לימודי מחול  למוגבלים בליווי עובדת סוציאלית: ''זה עוזר להם להרחיב את גבולות הגוף והנפש, בשיעורים וסדנאות ריקוד ייחודיות, הפותחים למשתתפים דלת לעולם של תנועה, קצב, הנאה ושחרור חושים. שיעורי הריקוד מותאמים לבעלי מוגבלויות, דוגמת לקויי שמיעה (עד חרשות מלאה), מוגבלויות פיזיות והמתמודדים עם טראומות ומשברים אישיים, ומאפשרים לנצל את הריקוד כדי לשפר את יכולת הביטוי והיצירה, להרחיב את גבולות התנועה ולאמץ את הריקוד כשפה אלטרנטיבית''.

''חשוב לי להציג את המדריכים שלנו, אנשים מוכשרים, שתורמים להצלחה: 

נטע חדד - התחנכה בקולג׳ מזה 8 שנים. בארבעת השנים האחרונות מנצחת על קבוצות בגילאי הנוער. סולנית בהרכב דאנסהול dancehall funk.  השתתפה בהפקות טלוויזיוניות וקליפים של אמנים ישראליים מוכרים. (מרגי, פלד ועוד)

בר רולוב - התחנכה בקולג׳ מזה 12 שנים. מנצחת על סניפי עומר ונווה נוי של הקולג׳ ובהם רוקדים כ-200 תלמידים. השתתפה בקליפים של אמנים מוכרים (פלד, אלה-לי ועוד). מקום ראשון בתחרות הhhi   למקצה הבוגרים 18+ 2019.

רפאל בנימין - פיינליסט בתוכנית הטלוויזיה ״רק רוצים לרקוד״ והכוריאוגרף של ״הכוכב הבא״, הכוריאוגרף האישי של מרגי, אלה-לי. ובנוסף הספיק לקטוף עוד תארים בשנים האחרונות כמו מקומות ראשונים בחרויות פריסטייל בארץ ובעולם.

דין פרטוש - מקומות ראשונים בתחרויות פריסטייל באירופה ובארצות הברית. בארץ הוא שופט קבוע בכל התחרויות. יוצר ורקדן פריסטייל מוערך ומוכר.

ויקטור נובוז׳ילובסקי - רקדן ומורה, בין היתר רקדן של נועה קירל, מרגי וסטפן לאגר. משתתף בהפקות טלוויזיוניות ופרסומות. השתתף בתוכנית ״רק רוצים לרקוד״.

הגר ויצמן - מגיעה מעולם הבלט והמודרני. את ההיפ הופ שלה מביאה לנו מתחומים מגוונים. מקומות ראשונים בתחרויות באירופה וטופ 15  בתחרות הפריסטייל העולמית. לימדה סדנאות ביפן והודו.

שי סופר - התחנכה בקולג׳ מזה 10 שנים ובארבעת השנים האחרונות לימדה מאות תלמידי הקולג׳ בטווחי גילאים שונים. מנצחת על סניפי הקולג׳ בלהבים, מיתר ורמות. משתתפת בקאסט הרקדניות של אלה-לי.

איירין פריידין - רקדה לצד טיילור סוויפט, השתתפה בהפקות ופרסומות של ויקטוריה סיקרט, אדידס ופפסי. ובתוכניות טלוויזיה מחו״ל כמו וורלד גאט טאלנט.


אתר הקולג׳ הסטודיו לריקוד - http://danodiz.co.il/he/index

אתר המייזמים והצרכים המיוחדים - https://collegeway.org.il

אתר ריקוד בת מצווה - https://dance12.co.il


תגובות

End of content

No more pages to load