• 02 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''צעד של הגיון וחמלה'': יאושר בידוד כלבים וחתולים בבית

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את פקודת הכלבת המנדטורית – ולאפשר בידוד בית לכלבים וחתולים

צילום: משה פריאל

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​
התיקון יכנס לתוקף בשבועות הקרובים, לאחר אישור סופי במליאת הכנסת; ח"כ חיימוביץ': עשינו תיקון חשוב שאין בו סכנה אלא היגיון וחמלה; ח"כ השכל: אחרי 100 שנה הצלחנו לשנות את פקודת הכלבת – יש נושאים שאין עליהם ויכוח; משרד החקלאות: "עשינו היסטוריה"

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתיקון פקודת הכלבת, של ח"כ שרן השכל וח"כ מיקי חיימוביץ', העוסקת בבידוד בעלי חיים. כיום מחויב בעליו של בעל חיים שנשך להעבירו להסגר במכלאה עירונית למשך 10 ימים, על מנת לשלול אפשרות שהוא חולה בכלבת. לפי התיקון המוצע, בעל חיים, כלב או חתול, שנשך או בא במגע עם אדם יוכל להישאר בבידוד ביתי, במקום תצפית במכלאה העירונית, בתנאים מסוימים. החוק יכנס לתוקף לאחר אישורו במליאה ופרסומו ברשומות, שצפויים בשבועות הקרובים.

לאחר אישור ההצעה ביקש היו"ר מרגי להודות למשרד החקלאות, על שאפשר לקדם את ההצעה בהסכמה עם המציאות ומתוך יחסי אמון. ח"כ מיקי חיימוביץ' אמרה כי נעשה תיקון חשוב. ח"כ שרן השכל הודתה על העבודה המהירה של היו"ר מרגי, והוסיפה: "סוף סוף, אחרי 100 שנה, הצלחנו לשנות את פקודת הכלבת. תודה למשרד הבריאות שאפשר את המהלך ולא התעקש על חקיקה ממשלתית. רווחת בעלי החיים עומדת בראש סדר העדיפויות שלנו ויש נושאים שאין עליהם ויכוח". הווטרינרית הראשית של משרד החקלאות, דגנית עין דור, הודתה לחברות הכנסת ואמרה: "עשינו היסטוריה".

ח"כ השכל הציגה בישיבות הקודמות את ההצעה, ואמרה כי פקודת הכלבת שבתוף כיום היא מימי המנדט הבריטי, והייתה צריכה להיות מתוקנת כבר לפני עשרות שנים. לדבריה, "יש פה עוול שנעשה לאזרחים ולבעלי החיים. נעשה עוול לכלבים שמתים בכלביות או עוברים טראומה קשה". ח"כ חיימוביץ' התייחסה גם היא בישיבות הקודמות להצעתה, וציינה כי "הפקודה המנדטורית היא משנת 1934 והיא אנכרוניסטית, לא מתאימה לימנו וגורמת לצער בעלי חיים. התיקון לוקח בחשבון את בריאות הציבור ואין בו כל סכנה, אלא היגיון וחמלה".

בהצעה, שאושרה היום לקריאה שנייה ושלישית, נקבע כי בניגוד למצב היום, לפיו הבידוד במכלאה הוא לעשרה ימים מיום ההגעה למכלאה, תקופת הבידוד החדשה תעמוד על 10 ימים מיום המגע או הנשיכה. כמו כן אישרה היום הוועדה לקריאה ראשונה, כי בעל חיים שנכלא בבידוד ולא נאסף לאחר תום התקופה יימסר לאימוץ. עוד נקבע כי ניתן יהיה להמיתו רק אם הדבר לא אפשרי ורק אם ניתנה לבעליו הזדמנות לטעון את טענותיו בתוך 14 ימים מיום שנמסרה לו הודעה על כך.

עוד נקבע בהצעה כי שר החקלאות, באישור ועדת הכלכלה, יהיה רשאי לקבוע בתקנות את התנאים למתן היתר שיאפשר בידוד ביתי, ובכלל זה פיקוח על בעל החיים, בידודו וחובת הפקדת ערבות כספית להבטחת קיום התנאים. כל עוד לא נקבעו תקנות בעניין, אישרה הוועדה כי רופא עירוני או וטרינר ממשלתי יוכל לתת היתר לבידוד בתי בהתקיים מספר תנאים ובתשלום אגרה בסך 365 שקלים.

בין היתר נקבע כי התנאים יכללו בדיקת וטרינר עירוני או ממשלתי שלא מצא חשד לכלבת. לפי ההצעה שאושרה נקבעו תנאים נוספים, בהם איסור להימצא באזור שהוכרז כנגוע בכלבת, איסור לבוא במגע עם בעל חיים החשוד כנגוע בכלבת ב-45 הימים שקדמו לאירוע. כמו כן נקבעו תנאים נוספים, בהם, בין היתר, נקבע כי בעלי הכלבים ידרשו להחזיק רישיון בתוקף ובעלי החתולים ידרשו להציג תיעוד שהחתול חוסן נגד כלבת ב-15 החודשים שקדמו למועד הנשיכה.

הבעלים של בעלי החיים אף ידרשו להביא אותם לבדיקה וטרינרית ברשות המקומית או במשרד הבריאות, במקום ובמועד שיקבעו להם וכן בתום 10 ימים מיום האירוע, או במקרה של שינוי התנהגות או במקרה של מוות. עוד ידרשו הבעלים למנוע מגע של בעל החיים עם כל אדם אחר שלא נמצא איתו במגע בדרך קבע. הבעלים גם יחויבו לדווח באופן מידי על כל שינוי במצב הבריאותי, ובמקרים של חשד לכלבת שיעלה במהלך הבידוד הביתי יובא בעל החיים להסגר רשותי. כמו כן נקבע כי ניתן יהיה לבטל את ההיתר לבידוד ביתי אם הבעלים מסר מידע שגוי, מטעה או חלקי, אם חדל להתקיים אחד מהתנאים להיתר או אם הבעלים הפר תנאי מתנאי ההיתר. במקרה כזה יידרש הבעלים להעביר את הכלב או החתול למאורת בידוד ברשות המקומית באופן מידי וניתן יהיה להטיל עליו קנס בסך 2000 שקלים.

יסמין פרידמן, חברת מועצת עיריית באר שבע ופעילה נמרצת ודואגת לבעלי החיים בעיר מסרה: ''מברכת מכל הלב, על תיקון לחוק שקיים עוד מימי המנדט הבריטי, החוק הזה שכל העמותות והפעילים מחכים לו שנים יהווה שינוי משמעותי בתפוסה בתחנות ההסגר, בטראומה המיותרת שנגרמת לכלבים וגם לבעלים , זהו צעד חיובי לכיוון תיקון של פער עצום בחקיקה למען רווחת בעלי החיים , וכולנו מחכים לחקיקות נוספות שישימו את רווחת בעלי החיים בפרונט''.


תגובות

End of content

No more pages to load