• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מאות מתנדבים יפיגו את בדידות הקשישים בב''ש

בשנה האחרונה נפטרו קשישים גלמודים בביתם, אחרי שאיש לא שם לב למצוקתם ולחסרונם - משך ימים ושבועות. במסגרת תוכנית ''והדרת פני זקן'' יגיעו מתנדבים לבתי קשישים, לשאול לשלומם

צילום הדמיה: PICK PIK / CC0

מאות מתנדבים יגיעו להפיג את בדידותם של האזרחים הותיקים בב''ש, במסגרת  תוכנית "והדרת פני זקן", ביוזמת של המשרד לשוויון חברתי. התוכנית מופעלת על ידי עמותת מטב ומיועדת להפגת בדידותם של אזרחים ותיקים. במהלך השנה האחרונה נושא בדידותם של קשישים עריריים בב''ש והנגב עלה לכותרות אחרי מקרים מצערים, בהם קשישים נפטרו בגפם, מבלי שאיש ישים לב לחסרונם. מפגת הקורונה גם החריפה את מצבם של הקשישים, בתקופות הסגר. זק''א היה הגוף היחידי כמעט, שהתריע, חזר וביקש לטפל בסוגיה כאובה זו.

​​​​​​​המתנדבים,  מכל רחבי הארץ, מאילת ועד קריית שמונה בהם מתנדבים בחברה הערבית ובמגזר החרדי, יגיעו באופן קבוע לביתם של כ-3,500 אזרחים וותיקים. לדברי מארגני התוכנית, מתנדבי השרות הלאומי אזרחי מהווים מערך תומך המאיר את עולמו של האזרח הותיק אל מול תחושת הבדידות. מתנדבי 'והדרת' מגיעים לבתי הקשישים , מהווים להם חברים וגם מתלווים לסידורים כמו: ביקור בקופ"ח, הגעה לסניף הבנק, או עריכת קניות, בילויים כמו טיול או סרט, בישול משותף ומשחקי חברה. המפגשים ייערכו תחת שמירה על הנחיות משרד הבריאות - עטיית מסיכה, באיזורים פתוחים ותחת שמירה על מרחק.

אחת ממטרות התכנית הינה יצירת קשר חברי עם הקשישים, בילוי בחברתם והפקת פעילויות משותפות בצוותא, המקנות ערך הן לקשישים והן למתנדבים הצעירים. יצוין כי המתנדבים מקבלים הכשרה וכן זוכים לליווי מקצועי מטעם עמותת מטב המסייעת להם בהתנדבות עם הקשישים ומעניקה להם תמיכה מקצועית לאורך כל תקופת השרות.

*השרה לשוויון חברתי וגמלאים, חברת הכנסת מירב כהן:* "עוד לפני עידן הקורונה כמעט מחצית מבני ה-75 ומעלה העידו על מצוקת בדידות וממחקרים שנעשו לאחרונה עולה כי 3 מהמבוגרים דיווחו כי מצבם התדרדר. אני עושה בעצמי לא מעט ביקורי בית שמתבצעים תחת הקפדה על הנחיות משרד הבריאות ולפעמים אני פוגשת אנשים שנראים מצוין בבית יפה, אך בתוך תוכם הם מאוד עצובים.

מנכ"ל עמותת מטב, ליאור שטרסברג: "97% מהקשישים בוחרים להזדקן בביתם ובקהילתם. מחקרים שונים קושרים את הבדידות למצב נפשי, כלכלי ופיזי ירודים  וכאן בדיוק הערך המוסף והתרומה המשמעותית של מתנדבים שלנו, אשר יוצרים קשר אישי קבוע ומתמשך עם הקשישים. הם מגיעים לבתים, פותחים את הדלת ואת הלב ומהווים משענת חברתית ועזרה. אין לכך תחליף ואנחנו מאד גאים בעבודתם ותרומתם לדור שהקים את המדינה וכעת מחובתנו להחזיר להם טובה״.


תגובות

End of content

No more pages to load