• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עמיר פרץ: ''הגישה לפיה יש כאוס בנגב איננה מקובלת עליי''

ועדת ההיגוי למעקב אחר ביצוע התכנית לפיתוח כלכלי-חברתי בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב, שהתכנסה היום, דיווחה כי חלה עלייה משמעותית במדדי איכות החיים של האוכלוסיה הבדואית

השר עמיר פרץ (צילום: רווח הפקות / CC BY 3.0)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת ההיגוי למעקב אחר ביצוע התכנית לפיתוח כלכלי-חברתי בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב, התכנסה היום במעמד שר הכלכלה והתעשיה, עמיר פרץ, ראשי הרשויות ונציגי משרדי הממשלה השותפים לתוכנית. שר הכלכלה והתעייה ,הממונה על רשות הבדואים, עמיר פרץ: "הגישה לפיה יש כאוס בנגב איננה מקובלת עלי, ישנן בעיות נקודתיות שיש לטפל, אך, אני לא מוכן שיכלילו את כלל תושבי הפזורה הבדואית כפורעי חוק המייצרים כאוס".

בשלוש השנים הראשונות ליישום החלטת הממשלה (2017-2019) נוצלו 1.675 מיליארד ש"ח, המהווים למעלה מ-50% מתקציב התוכנית.

בין הישגי התוכנית לדברי יוזמיה: עליה במדדי איכות החיים - השכלה גבוהה, השתתפות בשוק העבודה וצמצום תמותת תינוקות, עליה במעמדן של הרשויות, תפקודן ורמת השירות לתושב.

משרד הכלכלה והתעשייה, הממונה על רשות הבדואים, קיים היום, יום ה', את ישיבת וועדת ההיגוי השנתית להחלטת הממשלה - תכנית חומש לפיתוח כלכלי חברתי בחברה הבדואית בנגב. ההיקף התקציבי של התוכנית כולה עומד על כ-3.2 מיליארד שקלים, כאשר ביצועם עומד בהתאם ליעדי התוכנית, זאת על אף אתגרי המלחמה בקורונה.

החלטת הממשלה נועדה להוביל לשיפור ניכר במצבה הסוציו-אקונומי של הקהילה הבדואית בנגב, חיזוק הרשויות המקומיות הבדואיות, שילוב הקהילה הבדואית בכלכלה הישראלית וביסוס היישובים הבדואים בנגב. התכנית מתמקדת בארבעה ערוצי פעולה עיקריים: חינוך, השכלה גבוהה ושירותים חברתיים; תעסוקה; פיתוח תשתיות; והעצמת הרשות המקומית.

ליישום התכנית שותפים 13 משרדי ממשלה שונים והיא מתבססת על קשר הדוק עם ההנהגה המקומית של הקהילה הבדואית בנגב.

בוועדת ההיגוי שהתקיימה היום, השתתפו נציגי כלל משרדי הממשלה השותפים ליישום התכנית, אשר הציגו את סטטוס היישום התקציבי בהתאם לפעילות, הצלחות ואתגרים מרכזיים בשנה החולפת. את הדיווח שמעו תשעת ראשי הרשויות המקומיות בנגב אשר הציגו את תמונת המצב ברשויות, לאור יעדי התכנית והתמודדותם עם משבר הקורונה.

את הועדה פתח שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ: "אני רואה את הצרכים אך לא פחות מכך  את ההזדמנויות הגדולות שיש בשילובה של הקהילה הבדואית בחברה הישראלית. אנו קודם צריכים לייצר אמון ושת"פ ועל זה אני עמל מאז כניסתי לתפקיד".

בעקבות הפרסומים על גנבת ציוד ללמידה מרחוק בשווי מאות אלפי שקלים ביישוב תל שבע אמר השר: "אני מגנה את האנשים שפוגעים בתשתיות  ובשמם הטוב של כלל תושבי הפזורה. לרוב האזרחים הבדואים, המבקשים עתיד טוב יותר לילדיהם אני מאותת מפה שנמשיך להשקיע בתושבים הבדואים, אך נדאג יחד אתכם, להביא את העבריינים לדין".

יו"ר ועדת ההיגוי, יריב מן, ציין כי: "הצבנו מספר אתגרים חשובים לשנתיים שנותרו ליישום התוכנית, בראשם שיפור מדדי המעקב והביצוע של משרדי הממשלה, שיפור האיתנות התקציבית של הרשויות וטיפול בנושא הקרקעות וזמינותן לבניה"

עוד הוסיף מן כי; "משרדי הממשלה והרשויות המקומיות שממצים את תקציב תכנית הפיתוח ושאמונים יחד על יישום ההחלטה מוכיחים כי השקעות בחברה הבדואית מניבות ערך כלכלי וחברתי. המתנסים המלאים בפעילות, המפעלים המוקמים בעידן הנגב, הכשרות ללימודי סיעוד והעצמת הקהילה הבדואית הם כולם מטרות שמתגשמות מדי יום בזכות השקעות הממשלה".

ראש עיריית רהט ויו"ר פורום ראשי הרשויות הבדואים בנגב, פאיז אבו סהיבאן הציג את תכנית החומש 2387, עבור העיר רהט  והציג את ניצול 87% פרויקטים: "פרויקטים אלו מניבים הכנסות לעירייה וגם לרווחת התושבים למרות כח האדם הדל בעירייה. ברצוני לברך את השר עמיר פרץ על הרצון הטוב לקידום תכניות החומש בחברה הבדואית בכלל ובעיר רהט בפרט"

   

תגובות

End of content

No more pages to load