• 08 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מתחם אורות יעבור התחדשות עירונית, קולנוע אורות יעבור שימור

למעלה משנה וחצי אחרי החשיפה בברנז'ה NEWS, התוכנית הגרנדיוזית לשיקום מרכז אורות בשכונה ג' יוצאת לדרך: את המבנים הישנים יחליפו רבי קומות, הקולנוע ההיסטורי, סמל באר שבעי, יישמר

כך זה ייראה: מרכז אורות יעבור התחדשות עירונית (צילום: עיריית ב''ש)

מתחם אורות שבשכונה ג' בבאר שבע הוכרז כמתחם להתחדשות עירונית. בימים אלה אושרה על ידי ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ' החלופה התכנונית למתחם.

בעיריית באר שבע אומרים כי ''החלופה החדשה שנבחרה היא הזדמנות לחולל שינוי חידוש והחייאה של המרחב הציבורי בשכונה ג'. כאמור, מתחם אורות הוכרז כמתחם להתחדשות עירונית ומקודם ע"י עיריית באר שבע והמנהלת להתחדשות עירונית ובמימון הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית''.

קולנוע אורות כיום - נטוש והרוס (צילום: דני בלר)​​​​​​​

במסגרת התוכנית, מבנה קולנוע אורות ההיסטורי, שלו חלק בחוויות של תושבים רבים בעיר, יעבור הליכי שימור וישולבו בו פונקציות ציבוריות לרווחת התושבים. בנוסף, המרכז המסחרי ומבני המגורים שסביבו ייבנו מחדש תוך דגש על איכות תכנונית גבוהה, שדרוג מערך הרחובות ושילוב של מסחר ומוסדות ציבור בקומות הקרקע. הבינוי המוצע במסגרת התוכנית מבוסס על עבודה מקצועית ומעמיקה של חברי צוות התכנון ועל תהליך חברתי משמעותי עם תושבי המתחם ובעלי הנכסים בו ומציע בינוי המותאם בצורה מיטבית לצרכי העיר והשכונה המתחדשת.

30 שנה פחות שבוע - עוד 24 שנות דיונים: קולנוע אורות (צילום: דני בלר)​​​​​​​

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': " בשנים הקרובות יקודם מימוש המתחם בצורה הדרגתית ויהווה מוקד עירוני חי ותוסס בלב שכונה ג' ואבן דרך משמעותית בהתחדשותה. השינוי והחידוש מתחיל כאן."

30 שנה פחות שבוע: סיפור חייו של קולנוע אורות

קולנוע אורות נפתח בשנת 1960 - לפני 60 שנה בדיוק, בתכנון האדריכל חתן פרס ישראל יעקב רכטר. כיום הוא עומד נטוש, אחרי שעמד במרכזה של מחלוקת משפטית.

ראשיתו של הקולנוע, סמלה של שכונה ג', ביוזמה של אנשי עסקים מקומיים, האחים הלל ושמעון פלצ'נסקי, שביקשו להקים קולנוע בבאר שבע בשכונה א', אך בעקבות פנייתו של דוד טוביהו הועברה היוזמה לשכונה ג'. המיקום שנבחר לפרויקט היה במרכז השכונה, לצד המרכז המסחרי והגן השכונתי. לתכנון הפרויקט הוזמנו תוכניות ממשרדו של האדריכל זאב רכטר כשעל הפרויקט הופקד האדריכל יעקב רכטר.

רכטר עיצב את הבניין תוך שימוש בצורות בסיסיות כמו משולשים ומעוינים ובבטון חשוף בחזית הראשית והאחורית, מה שהעניק לבניין את חזותו המרשימה. האולם עצמו עוצב באופן פשוט למדי וענה היטב על צורכי התושבים במשך שנות פעילותו. קולנוע אורות נשחב לאחד מסמלי האדריכלות הברוטליסטית, שאיפיינה מבני ציבור ושכונות רבות בבאר שבע בראשית דרכה.

מרכז אורות בשכונה ג', בתחילת שנות ה-60 (צילום: ארכיון טוביהו)​​​​​​​

הקולנוע נחנך תחת השם "אורות הנגב" אך תוך זמן קצר קוצר שמו ל"אורות". בינואר 1960 נחנך האולם בן 800 המקומות, עם הקרנתו של הסרט "הגשר על הנהר קוואי". בטקס חנוכת בית הקולנוע נשאו דברים ראש העיר דוד טוביהו, חבר הכנסת גדעון בן-ישראל והממונה על מחוז דרום יצחק ורדימון. אשתו של ראש העירייה קיבלה את הכבוד לגזור את הסרט. הקולנוע זכה להצלחה כלכלית ומפעיליו החליטו להקים תוך זמן קצר, בית קולנוע נוסף בעיר - קולנוע אמפי, שהיה קולנוע פתוח וללא גג. קולנוע אמפי נפתח ב-1963.

הצגת הקולנוע האחרונה ב''אורות''

קולנוע אורות פעל 30 שנה פחות שבוע. ב-31 בדצמבר 1989 התקיימה בו ההקרנה האחרונה. כפעולה סמלית, ביקשו מפעיליו להקרין בו את הסרט שפתח אותו "הגשר על נהר קוויי" אך לא הצליחו להשיג עותק בזמן והקולנוע נסגר. לאחר סגירתו נמכר בית הקולנוע לחברת י.י.ח.מ השקעות ונכסים, של משה ינאי, אך במשך שנים התנהלה התדיינות בין הרוכש לבין עיריית באר שבע על גובה התשלום. בשנת 2002 הושגה פשרה לגבי מחיר העסקה והיזם החל לקדם בניית פרויקט מגורים במקום מבנה הקולנוע. אולם התברר שלעסקת המכירה לא ניתן אישור של משרד הפנים ועל כן העסקה לא יצאה אל הפועל.

הקולנוע האגדי נסגר לפני 30 שנה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בפברואר 2020 הושג הפתרון שאפשר להניע את ההתחדשות העירונית.כיום ניצב הבניין כשהוא נטוש ופרוץ ומושבי הצופים הרוסים בחלקם הגדול. עם התגברות המודעות לנכסי תרבות בעיר, החל מאבק תושבים לשימור מבנה קולנוע אורות.

מועצת עיריית באר-שבע אישרה פה אחד ב-5 בפברואר, 2020,  את הסכם הגישור בין העירייה לחברת י.י.ח.מ. השקעות ונכסים בע"מ, בשליטת  מי שכיום חבר מועצת העיר, משה ינאי, מסיעת אור, היחידה באופוזיציה. היות ודובר בדיון בו ינאי צד בעניין, הוא נעדר מהישיבה.

לפי הסכם הגישור, עיריית באר שבע והחברה הכלכלית ישלמו לחברת י.י.ח.מ  שבבעלות ינאי, סכום עתק של כ- 14 מיליון שקל,  בעקבות הסכמים שבוטלו להעברת זכויות חכירה על "קולנוע אורות" בשכונה ג'.

24 שנים של מחלוקות

הסאגה של קולנוע אורות החלה  בשנת 1996, כשלא ינאי ולא דנילוביץ', ולצורך העניין, אף אחד מחברי המועצה הנוכחית היו בעירייה בתפקיד כלשהו. החברה בשליטת משה ינאי הייתה תאגיד, אשר הוקם במטרה להוציא אל הפועל פרויקט בניה בקרקע  בה שכן "קולנוע אורות". הקולנוע הוקם בשנת 1957 ושכן בבניין הנחשב נכס ארכיטקטוני, מייצג את הסגנון הברוטליסטי. הקולנוע, שהיה אחד האהובים והמוכרים בבאר שבע, נסגר באמצע שנות ה-90, אחרי שבתי הקולנוע בקניונים היוו תחרות לבתי הקולנוע השכונתיים, שנסגרו בזה אחר זה.

וידאו: האישור של ההסכם במועצת העיר, 5 בפברואר 2020, כפי שהועבר בשידור חי ע''י ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)

על הקרקע, היו אמורים לקום על פי התכנון מגדלי מגורים ומרכז מסחרי, אלא הפרויקט לא יצא לפועל בשל טענות של הפרת הסכם מצד משרד הפנים. צעד זה, של העירייה והחברה הכלכלית גרמו נזק כלכלי לחברת י.י.ח.מ, בבעלות משה ינאי. לאורך השנים ינאי נמנע מלדבר בפומבי על המצב אליו נקלע והקפיד להותיר את המלאכה לעורכי הדין אשר טיפלו בפרשה. בית הקולנוע הותיק, בינתיים, נפל קורבן לונדליזם: כסאותיו נעקרו, הבמה הושחתה והוא עמד בשיממונו ברמכז המסחרי הותיק, שנמצא בלב איזור בעל פוטנציאל אדיר. 

הבוקר, כאמור, הגיעה הבשורה לה כולם חיכו ומרכז אורות ייצא לדרך חדשה.

קרא עוד:

האם היוזמה הפרטית היא זו שתציל את שכונה ג'? טל אל על חושב שכן

הסגנון האדריכלי שהבאר שבעים לא ידעו להעריך

עיריית ב''ש תפצה חברה בבעלות משה ינאי ב-14 מיליון שקלים

תגובות

End of content

No more pages to load