• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

7 חולי לגיונלה מדימונה אושפזו בסורוקה, חלקם במצב קשה

מחלת הלגיונרים מועברת דרך דרכי הנשימה והחיידק נמצא במערכות מים. בעיריית דימונה עורכים חקירה אפידמיולוגית, ראש עיריית דימונה: ''אין אימות לכך שמדובר בזיהום ממי שתיה. אין כל הנחיות על איסור שתיה בעיר''

בית החולים סורוקה (צילום: דוברות קופ''ח כללית)

שבעה חולי לגיונלה, תושבי דימונה, אושפזו בימים האחרונים בסורוקה, מהם שלושה שנזקקו לאשפוז בטיפול נמרץ. אחרים אושפזו במצב בינוני וקשה. מדובר בשלוש נשים וארבעה גברים, תושבי העיר, בגילאים 51-80, שאינם מתוגררים ביחד. ראש עיריית דימונה הודיעה הבוקר, כי נערכת חקירה אפידמיולוגית על מנת לגלות את מקור ההדבקה. הלגיונלה אינה אופיינית לאיזור הדרום.

הלגיונלה היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק ליגיונלה פנאומופילה. החיידק פוגע בבני אדם דרך הנשימה – כאשר טיפות מים מזוהמים בגודל עד 5 מיקרון חודרות לגוף. על כן מקלחות ואמבטי זרמים (ג'קוזי) הם מקום מועד להדבקות. מה גם שטמפרטורת הריבוי המיטבית של החיידק זה היא 38° – כמו הטמפרטורה המרבית המותרת בג'קוזי (מאחר שב40° הסיכון להתקפי לב גדל פי שלושה).

מקרי הלגיונלה בנגב מעטים מאוד. המחלה ידועה כמחלת תיירים, גם בגלל הימצאות החיידקים במידה מרובה בצנרת בתי מלון, אבל בעיקר מפני שבצנרת הבית של התייר עומדים מים ללא זרימה – מה שמאפשר התפתחות מרובה של מושבות חיידקים, וכאשר פותחים את זרם המים לראשונה לאחר מספר ימים – כמות גדולה של רובד חיידקי מתוספת לזרם המים הראשוני ובכך מגדילה בצורה משמעותית את הסיכון לחלות. הפתרון לכך הוא לפתוח את זרם המים במקלחת במשך דקה וחצי מבלי לנשום את הטיפות, ולאוורר את המקום.

סימני המחלה הם חום גבוה, שיעול, ליחה, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות, חוסר תיאבון, שלשול והקאות, בלבול ואיבוד הזיכרון. כמו כן, מערכת הכליות והכבד עלולים להיפגע וגם התפתחות דלקת ריאות. כיון שהסמפטומים דומים לדלקת ריאות, הדבר גורם לאבחון מוטעה. סימפטומים בדרך כלל מתחילים בין יומיים ל-14 יום מרגע החשיפה לחיידק.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ללשכת הבריאות המחוזית דווחו שבעה מקרים של חולי ליגיונלה המאושפזים בבית החולים סורוקה. חקירת המקרים עדיין בעיצומה".

ראש עיריית בדימונה פרסם הודעה הבוקר:  ''אין אימות לכך שמדובר בזיהום ממי שתיה. אין כל הנחיות על איסור שתיה בעיר ותושבים יכולים להמשיך לשתות מים כרגיל. משרד הבריאות בעיצומן של חקירות אפידמיולוגיות, לאיתור המקורות המזהמים.  בית החולים סורוקה וקופות החולים בעיר משתפים פעולה עם משרד הבריאות.  אני אישית מתעדכן ומדווח באופן שוטף ועוקב אחר ההתפתחויות''.

מסורוקה נמסר: ''בשבועיים האחרונים אובחנו בסורוקה 7 תושבי העיר דימונה כחולים במחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק ליגיונלה. כעת מאושפזים בבית החולים 5 מטופלים 4 מתוכם במצב קשה ו-1 במצב קל. החיידק פוגע בריאות וגורם לדלקת ריאות קשה עד כדי כשל רב מערכתי''.

ד"ר ליאור נשר, מומחה במחלות זיהומיות: "חיידק  הלגיונלה מצוי בעיקר במים חמים מגדלי קירור, מערכות צנרת גדולות או במערכות מיזוג אוויר של בניינים גבוהים.  החיידק פוגע בבני אדם דרך דרכי הנשימה ומסוגל להדביק בכל גיל, אך מרבית הלוקים במחלה הם מבוגרים, מעשנים, ולעיתים כבר חולים בדלקת ריאות. רוב האנשים הנחשפים לחיידק לא מפתחים את המחלה והוא אינו עובר מאדם לאדם. תסמיני המחלה הם: חום גבוה, שיעול, ליחה, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות, חוסר תיאבון, שלשול והקאות, בלבול ואיבוד הזיכרון, כשמערכת הכליות והכבד עלולים להיפגע ועשויה כאמור, להתפתח דלקת ריאות. אם המחלה מתגלה בזמן ניתן לטפלה באמצעות אנטיביוטיקה".


תגובות

End of content

No more pages to load